Prawo w gospodarstwie - portal agrarlex.pl}
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Prawo w gospodarstwie

Dystrybutor dostraczył nawóz po wyższej cenie niż uzgodniona i żąda od rolnika zapłaty

W styczniu uzgodniłem, że pod koniec lutego kupię nawozy. Okazało się, że zostały przywiezione wcześniej, razem z fakturą. Zauważyłem, że cena jest zbyt wysoka. Sprzedający stwierdził, że umowa została zawarta oraz że jeżeli nie zostanie zapłacona kwota z faktury, sprawa zostanie przekazana do sądu, a sprawy o zapłatę są w sądach szybko rozpatrywane. Stwierdził, że będzie to postępowanie nakazowe. Czy ma rację?

czytaj więcej

Niedługo ruszy Fundusz Ochrony Rolnictwa. Kiedy rolnik dostanie z niego pieniądze?

Do konsultacji społecznych trafił projekt ustawy o utworzeniu Funduszu Ochrony Rolnictwa. Ma on zapewnić rolnikom pieniądze za sprzedany płody rolne w sytuacji, gdyby podmiot skupujący zboża, mleko, owoce czy zwierzęta upadł lub nie wypłacał należności rolnikom. Kiedy taki Fundusz powstanie i skąd mają się wziąć pieniądze na jego działanie?

czytaj więcej

Kto zarobił na wzroście cen nawozów i gdzie trafia ukraińskie zboże? NIK to sprawdzi

Na podstawie wniosku KRIR - Najwyższa Izba Kontroli będzie kontrolować polski rynek rolny. NIK ma sprawdzić czy wysokie ceny nawozów mają swoje odzwierciedlenie w kosztach produkcji, czy ktoś zarobił na rolnikach oraz co się dzieje ze zbożem i rzepakiem z Ukrainy, który trafia do Polski.

czytaj więcej

Zielony Ład przyniesie rolnikom straty. Czy jest szansa na wsparcie z UE?

Ograniczenie emisji gazów cieplarnianych z rolnictwa jest możliwe tylko do pewnego poziomu, z uwagi na konieczność zapewnienia bezpieczeństwa żywnościowego. Jednak polskie rolnictwo nie jest przygotowane na wdrożenie założeń Zielonego Ładu. Czy rolnicy stracą swoje dochody przez Zielony Ład?

czytaj więcej

Jakie sposoby stosują rolnicy, aby uzyskać więcej dotacji z UE?

Unijne dotacje PROW to łakomy kąsek dla wielu kombinatorów. Potrafią wyłudzić pieniądze z najbardziej skomplikowanych programów pomocowych. Bruksela przedstawiła właśnie listę takich „przekrętów”, których dopuścili się rolnicy. W niektóre aż trudno uwierzyć!    

czytaj więcej

Czy będzie śledztwo w sprawie afery mięsnej, która dotyka polskich rolników?

Polska żywność mierzy się ostatnio z nieuzasadnioną krytyką na arenie międzynarodowej. To pokłosie tzw. afery mięsnej. Gra toczy się o wielką stawkę - międzynarodowy wizerunek polskiej żywności. Czy będzie śledztwo w tej sprawie?

czytaj więcej
r e k l a m a

Byki zabiły młodego rolnika. Trójka jego dzieci i żona potrzebują pomocy

Niedawno w jednym z gospodarstw w Wielkopolsce doszło do ogromnej tragedii. Stado byków poturbowało Basię i Tobiasza, rolników spod Mikstatu. Kobieta wciąż w ciężkim stanie znajduje się w szpitalu. Niestety 36-letni rolnik zginął stratowany przez buhaje. Osierocił trójkę dzieci. Rodzina i przyjaciele apelują do rolników o pomoc dzieciom Tobiasza w tej tragedii.

czytaj więcej

Pomoc dla małych gospodarstw - do hodowców bydła mlecznego ma trafić 790 mln euro w ramach WPR

Hodowcy bydła mlecznego będą mogli liczyć na dopłaty w ramach Planu Startegicznego WPR na lata 2023-2027. Na ten cel przeznaczono 790 mln euro, jednak pomoc będzie dotyczyć najmniejszych stad, nie większych niż 20 sztuk. 

czytaj więcej

Kiedy poznamy nowe przepisy dotyczące ugorów?

Organizacje rolnicze i Rzecznik Praw Obywatelskich wyrazili zaniepokojenie brakiem postępów we wprowadzaniu unijnych przepisów o czasowym zawieszeniu obowiązku ugorowania gruntów oraz zmianowania upraw. Jaka jest odpowiedź resortu rolnictwa?  

czytaj więcej

Czy idea superfunduszu promocji produktów rolnych przemawia do rolników?

Poseł Jarosław Sachajko proponuje powstanie jednego superfunduszu promocji żywności, zamiast 9, które funkcjonują obecnie. Organizacje rolnicze protestują, za wyjątkiem jednej, której przewodniczący jest Sławomir Izdebski. W jaki sposób miały funkcjonować superfundusz?  

czytaj więcej

Polscy rolnicy otrzymają wyższe dopłaty niż średnia unijna

Janusz Wojciechowski, unijny komisarz do spraw rolnictwa, zapewnia, że wszystkie gospodarstwa o powierzchni nie większej niż 30 hektarów, będą miały dopłaty bezpośrednie nawet wyższe niż średnia unijna.

czytaj więcej

Po jakich studiach będziesz mieć kwalifikacje rolnicze?

Jedna z Czytelniczek Tygodnika Poradnika Rolniczego zadała pytanie o poradę w sprawie wyborów studiów. Dostała się na dwa kierunki i chciałaby wybrać, aby później mieć także kwalifikacje rolnicze, ponieważ jej ojciec jest rolnikiem i prowadzi gospodarstwo rolne. Zatem ukończenie jakich studiów daje kwalifikacje rolnicze? Czy wystarczą także studia podyplomowe?

czytaj więcej
ŁADOWANIE

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)