Prawo w gospodarstwie - portal agrarlex.pl}
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Prawo w gospodarstwie

ASF

ASF w Polsce - na czym stoją działania? Co z odszkodowaniami? Kiedy szczepionka?

Ministerstwo rolnictwa zdało w Sejmie raport ze zwalczania afrykańskiego pomoru świń. Dostało się Polskiemu Związkowi Łowieckiemu za opieszałość w odstrzale dzików. Dowiedzieliśmy się także, że nie wszyscy rolnicy dostaną odszkodowania za ASF. Trwają też prace nad szczepionką na wirusa, ale kiedy się zakończą nie wiadomo.

czytaj więcej
Przepisy prawne

Ukraina ostro wdraża unijne przepisy bezpieczeństwa żywności i dobrostanu zwierząt

Ukraina wdrożyła już blisko 80% unijnych przepisów dotyczących bezpieczeństwa żywności i 45% norm w zakresie zdrowia i dobrostanu zwierząt – donosi Krajowa Izba Producentów Drobiu i Pasz. Tym sposobem konkurencja z Ukrainy zmierza do umocnienia swojej pozycji handlowej na rynkach państw unijnych.

czytaj więcej
Reklamacja

Reklamacja materiału siewnego: zabezpiecz dowody

Pytanie: Na jesieni 2020 kupiłem materiał siewny pszenicy ozimej. Siew wykonałem w terminie, ale pomimo dobrej do wschodów pogody i opadów, zauważyłem kiepskie wschody, zwłaszcza na jednym, piętnastohektarowym polu. Wiem, że tam siewnik był zasypany na nowo ziarnem – może w tej partii nasiona były gorszej jakości? Zgłosiłem ten kłopot sprzedawcy i  dostarczył mi na to pole nową partię materiału siewnego. Wschody po przesianiu były dobre. Zaprocentowały dobre kontakty z handlowcem, ale zapaliła mi się przysłowiowa „czerwona lampka”. Redakcjo Agrarlex: co robić, by na przyszłość mieć argumenty do rozmowy ze sprzedawcą materiału siewnego? – pyta rolnik spod Gniezna, Wielkopolska.

czytaj więcej
Odsetki za spóźnienie

Rośnie rekordowe zadłużenie rolników. Pandemia pogorszyła sytuację

Wraz z początkiem roku Krajowy Rejestr Długów zanotował rekordową wręcz liczbę zadłużonych rolników. Jedynie na koniec maja nastąpił lekki spadek, o niespełna 1%. Średni dług wyniósł ostatnio ponad 66 tys. złotych, co w ciągu roku oznacza wzrost o ponad 7%.

czytaj więcej
Umowy

Współpraca rolnika z zakładem przetwórczym – rozgrywka nierównych partnerów?

Wzmocnienie prawnej i ekonomicznej ochrony interesów producenta rolnego możliwe jest poprzez zawarcie prawidłowo skonstruowanej umowy kontraktacyjnej z zakładem przetwórczym. Umowa sporządzona w oparciu o zasady słuszności i współżycia społecznego oraz przy dochowaniu wartości ogólnie rozumianej uczciwości obrotu gospodarczego ma moc prawną, która zrównuje pozycje kontrahentów.

czytaj więcej
Gospodarstwo

Jak napisać pozew o zapłatę?

Niekiedy by uzyskać zapłatę zmuszeni jesteśmy do wystąpienia na drogę sądową. Czy to przeciwko niesolidnemu kontrahentowi, który zwleka z zapłatą za dostarczone produkty, czy nieuczciwemu sprzedawcy, który dostarczył nam wadliwy produkt, a nie poczuwa się do jego naprawy lub wymiany na nowy. Oto, co powinien zawierać wniosek do sądu, zwany formalnie „pozwem”. 

czytaj więcej
r e k l a m a
Przepisy prawne

Uciążliwość zapachowa według lewicy. Rolnicy zareagowali

Lewica złożyła w Sejmie projekt ustawy, który wzbudził wzburzenie wśród rolników. Chodzi o przepisy, które miałby rozwiązać problem uciążliwości zapachowej. Jednak za uciążliwe uznano zapachy… charakterystyczne dla wsi i rolnictwa. „Jesteście nienormalni. NA WSI  PRODUKUJEMY ŻYWNOŚĆ, ŻEBYŚCIE MIELI CO DO GARA WŁOŻYĆ”- napisał na Twitterze Jacek Zarzecki z Polskiego Związku Hodowców i Producentów Bydła Mięsnego.

czytaj więcej
Umowy

Umowa kontraktacji lepsza od umowy sprzedaży

Co lepsze? Umowa sprzedaży czy umowa kontraktacji? Jak korzystniej zabezpieczyć swe interesy? Nowy sezon za pasem – przeczytaj poradę od Agrarlex!

czytaj więcej
Aktualności branżowe

Minikowo w słońcu i upale, ale zwiedzający dopisali

Tłumy na wystawie maszyn i dziesiątki zainteresowanych rolników na poletkach. W końcu możemy spotkać się na polu! Minikowo otwarte i święci sukces.

czytaj więcej
Umowy

„Odlesienie” działki leśnej na cele rolnicze

Liczy się każdy kawałek ziemi, która może rodzić. Czy opłaca się przekształcić działkę leśną na pole uprawne? Jaki jest tego koszt – rolnicy pytają redakcję Agrarlex. 

czytaj więcej

Kto ponosi odpowiedzialność za pogryzienie przez psa

Sąsiad został pogryziony przez psa, który należy do rolnika. Czy właściciel psa zawsze będzie odpowiadać za szkodę wyrządzoną przez psa? Czy może odpowiedzialność za to nieszczęście można przypisać komuś innemu?

czytaj więcej

Plebiscyt Izydory 2021 – kolejny etap konkursu!

Znamy już zwycięzcę pierwszego etapu konkursu Izydory 2021 oraz wybrane przez rolników firmy. Teraz czas na drugi etap konkursu! Sprawdź jakie możesz zdobyć nagrody i co musisz zrobić, żeby wygrać!  

czytaj więcej
ŁADOWANIE
r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone
Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o. na podstawie art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych zastrzega, że dalsze rozpowszechnianie artykułów zamieszczonych na portalu www.topagrar.pl jest zabronione.