Prawo w gospodarstwie - portal agrarlex.pl}
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Prawo w gospodarstwie

Katowali krowy w ubojni. 35 osób z zarzutami [FILM]

Łącznie 35 osób odpowie przed sądem za znęcanie się nad zwierzętami w ubojni Dobra (woj. wielkopolskie). Oskarżeni bili, kopali i razili prądem zwierzęta w trakcie rozładunku do ubojni.

czytaj więcej

Sytuacja ekonomiczna dobija rolnictwo. Lawinowy wzrost niewypłacalności

W ostatnich miesiącach trudno wskazać gałąź gospodarki, która dobrze radziłaby sobie z sytuacją ekonomiczną w Polsce. Niestety, również rolnicy mierzy się z licznymi problemami. Roczny raport Coface pokazuje, że to w rolnictwie zanotowało największy wzrost niewypłacalności w 2021 r. Z czego to wynika?

czytaj więcej

„Zarządzanie ryzykiem” – nowe działanie PROW. Dla kogo wsparcie i ile?

„Zarządzanie ryzykiem” tak będzie nazywało się nowe działanie w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich. Hodowcy drobiu, bydła lub świń będą mogli skorzystać z możliwości dofinansowania ubezpieczenia od ryzyka wystąpienia szkód spowodowanych Salmonellą. Rząd zamierza przeznaczyć na ten cel 108 mln zł.

czytaj więcej

Nie będzie mechanizmu degresywności w płatnościach ekologicznych

Od tego roku każdy rolnik bez względu na to ile ma hektarów upraw ekologicznych otrzyma płatność w pełnej wysokości.

czytaj więcej

Jak wziąć udział w konsultacjach w sprawie dobrostanu zwierząt?

21 stycznia kończą się konsultacje publiczne w sprawie przeglądu prawodawstwa Unii Europejskiej dotyczącego dobrostanu zwierząt. Ministerstwo rolnictwa apeluje do zainteresowanych o jak najszybsze przesłanie uwag. Skala proponowanych zmian jest bowiem bardzo szeroka.

czytaj więcej

Ponad 35 mld złotych na rolnictwo. Na co będą dotacje, a na co zabrkanie?

Wydatki na rolnictwo i rozwój wsi oraz rynki rolne wyniosą 35,4 mld zł, a wraz z dotacjami unijnymi kwota na rolnictwo wyniesie 60,6 mld zł. Na co zabraknie pieniędzy? Ile będzie dotacji do ubezpieczenia upraw? Ile na KRUS? Ile na fundusz gwarancji, a ile dla hodowców świń?

czytaj więcej
r e k l a m a

Czy grunty dzierżawione wchodzą w skład gospodarstwa rolnego?

Mam 35 ha swojej ziemi, a z dzierżawą od KOWR ponad 100 ha. Ostatnio dokupiłem grunty. Czy należy mi się ulga w podatku rolnym? W urzędzie gminy powiedziano mi, że ulga nie przysługuje, ponieważ mam za duże gospodarstwo. A przecież dzierżawione grunty nie są moje, umowy dzierżawy kończą mi się za rok. Czy wtedy ewentualnie mogę ubiegać się o ulgę?

czytaj więcej

Będzie kontynuacja programu zwalczania salmonelli wśród indyków

Jego celem jest utrzymanie poziomu zakażeń poniżej 1%. Dzięki temu polscy hodowcy utrzymają możliwość swobodnego handlu drobiem w ramach Unii Europejskiej oraz eksportu.

czytaj więcej
ASF

Myśliwi ostro zareagowali na słowa wiceministra rolnictwa Lecha Kołakowskiego

Nie będziemy eksterminatorami dzików i zawodowymi ochroniarzami płodów rolnych - tak zareagowali myśliwi na słowa wiceministra rolnictwa Lecha Kołakowskiego, który przedstawił swoje pomysły na walkę z afrykańskim pomorem świń. Zdaniem łowczych propozycje te są także niezgodne z prawem i etyką.

czytaj więcej

Dotacje na budowę podziemnych zbiorników wodnych wzrosną do 5 mln zł

Dotacje na budowę podziemnych zbiorników na wody opadowe i roztopowe wzrosną z 2 do 5 mln zł. Beneficjentami programu pomocy są gminy. Zdaniem rządu to jeden z elementów walki z efektami coraz częstszych susz. 

czytaj więcej
Sprzedaż płodów rolnych

Ustawa rozszerzająca działalność RHD przegłosowana jednomyślnie!

Za przyjęciem ustawy rozszerzającej działalność w ramach rolniczego handlu detalicznego zagłosował cały Sejm. Ale wcześniej na żądanie Komisji Europejskiej musiał wprowadzić znaczącą dla rolników zmianę.

czytaj więcej

Zakup loszek hodowlanych nie będzie finansowany

Nie będzie dofinansowania zakupu loszek hodowlanych -  o które wcześniej wnioskowała i walczyła Podlaska Izba Rolnicza. Zdaniem ministerstwa rolnictwa nie pozwalają na to unijne przepisy. Choć są pewne wyjątki.

czytaj więcej
ŁADOWANIE
r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone
Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o. na podstawie art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych zastrzega, że dalsze rozpowszechnianie artykułów zamieszczonych na portalu www.topagrar.pl jest zabronione.