Czy idea superfunduszu promocji produktów rolnych przemawia do rolników?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Czy idea superfunduszu promocji produktów rolnych przemawia do rolników?

06.10.2022autor: wk

Poseł Jarosław Sachajko proponuje powstanie jednego superfunduszu promocji żywności, zamiast 9, które funkcjonują obecnie. Organizacje rolnicze protestują, za wyjątkiem jednej, której przewodniczący jest Sławomir Izdebski. W jaki sposób miały funkcjonować superfundusz?  

Sprawa zlikwidowania obecnych 9 funduszy promocji i stworzenia jednego po raz pierwszy ujrzała światło dzienne na początku 2018 r. Autorem ustawy był poseł Jarosław Sachajko, który przekonywał, że pieniądze są wydawane nieefektywnie i nie przekładają się na wzrost spożycia konkretnych artykułów rolnych oraz ich eksportu.

Zgodnie z zasadą dyskontynuacji, parlament kończąc swoją kadencję, zamyka prace nad wszystkimi projektami, nad którymi pracował a zamknięte projekty nie są przekazywane nowo wybranemu parlamentowi. Tak też się stało z ustawą posła Sachajki.

Poseł Sachajko przekonuje do powstania superfunduszu promocji żywności

Jak informuje dziennik „Rzeczpospolita”, Jarosław Sachajko wrócił do pomysłu ustawy i przekonuje do niej ministerstwo rolnictwa. Ale są pewne modyfikacje. W nowej wersji ustawy pojawia się np. rada nadzorcza funduszu. Jej członków będzie wybierał minister rolnictwa spośród osób wskazanych przez rektorów uczelni rolniczych. Projekt ustawy jest obecnie konsultowany z ministerstwem rolnictwa i jego ostateczna wersja nie została skierowana do Sejmu.

Organizacje rolnicze nie zgadzają się na powstanie superfunduszu. Dlaczego?

Ale pomysł J. Sachajko nie podoba się organizacjom rolniczym, które podkreślają, że pieniądze z funduszy promocji pochodzą od rolników i przez nich powinny być zarządzane, a nie przez osoby wyznaczone przez MRiRW.

Pikanterii sprawy dodaje fakt, że za wprowadzaniem takich zmian opowiada się tylko jedna organizacja rolnicza a mianowicie Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych Rolników i Organizacji Rolniczych. Jak przypomina „Rzeczpospolita” jej szefem Sławomir Izdebski, który dwa lata temu został skazany na cztery i pół roku więzienia za oszukanie na blisko 2 mln zł około 40 osób, którym nie zapłacił za towary w ramach grupy producenckiej.

NIK zbadał fundusze. Jakie są wnioski?

W swoim raporcie na temat funkcjonowania funduszy promocji Najwyższa Izba Kontroli podkreśliła, że fundusze promocji spełniają społecznie pozytywną rolę i przyczyniają się do popularyzacji polskich produktów rolno-spożywczych w innych krajach i przez to do wzrostu ich eksportu. Ale jednocześnie NIK skrytykował wysokie i rosnące z roku na rok koszty obsługi funduszy promocji.

oprac. wk
fot. archiwum PWR
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Szykują się zmiany w oznaczeniach geograficznych produktów rolnych

Rząd przyjął projekt ustawy o stworzenie regulacji o oznaczeniach geograficznych dla trzech sektorów rolnictwa. Jakie szczegóły zawiera ustawa i jakich produktów dotyczy?

czytaj więcej

Kto zarobił na wzroście cen nawozów i gdzie trafia ukraińskie zboże? NIK to sprawdzi

Na podstawie wniosku KRIR - Najwyższa Izba Kontroli będzie kontrolować polski rynek rolny. NIK ma sprawdzić czy wysokie ceny nawozów mają swoje odzwierciedlenie w kosztach produkcji, czy ktoś zarobił na rolnikach oraz co się dzieje ze zbożem i rzepakiem z Ukrainy, który trafia do Polski.

czytaj więcej

Zielony Ład przyniesie rolnikom straty. Czy jest szansa na wsparcie z UE?

Ograniczenie emisji gazów cieplarnianych z rolnictwa jest możliwe tylko do pewnego poziomu, z uwagi na konieczność zapewnienia bezpieczeństwa żywnościowego. Jednak polskie rolnictwo nie jest przygotowane na wdrożenie założeń Zielonego Ładu. Czy rolnicy stracą swoje dochody przez Zielony Ład?

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)