Dopłaty - portal agrarlex.pl}
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Dopłaty

Dopłaty bezpośrednie 2023 na nowych zasadach: stawki, GAEC, terminy, ekoschematy

15 marca ARiMR rozpoczyna kampanię składania wniosków o dopłaty bezpośrednie za 2023 rok. O jakie płatności mogą wnios­kować rolnicy i na jakich warunkach? Jakie normy GAEC trzeba spełniać? Jakie eskochematy może wybrać rolnik, aby uzyskać wyższe dopłaty?

czytaj więcej

Oświadczenie zamiast zdjęcia geotagowanego. Kiedy rolnik skorzysta z odstępstwa?

Rolnicy, którzy w ramach ekoschematu Rolnictwo węglowego zobowiążą się do wymieszania obornika z glebą w ciągu 12 godzin lub precyzyjne stosowanie gnojowicy musi zrobić zdjęcie geotagowane. Bez tego nie dostanie dopłaty do ekoschematu. Jednak zamiast zdjęcia można przesłać do ARiMR tylko odpowiednie oświadczenie. Kiedy rolnik może z tego skorzystać?

czytaj więcej

Co musi zrobić rolnik, żeby dostać pełne dopłaty bezpośrednie? GAEC na nowych zasadach

Polscy rolnicy będą otrzymywać dopłaty bezpośrednie równe średniej unijnej. Tak mówią rządzący. Ale to tylko część prawdy. Rolnik, żeby otrzymać pełne dopłaty bezpośrednie będzie musiał spełnić nowe normy GAEC.  Jak ma wyglądać nowy system warunkowości? Co z okrywą zieloną na gruntach ornych w okresie zimy?

czytaj więcej

Dopłaty bezpośrednie: Jak ARiMR sprawdzi, kto jest rolnikiem aktywnym zawodowo?

W 2023 roku rolnicy będą składać wnioski o dopłaty bezpośrednie na nowych zasadach. Jedna z nich mówi, że płatności bezpośrednie otrzyma wyłącznie rolnik aktywny zawodowo. Czyli kto? W jaki sposób ARiMR będzie sprawdzać czy dany gospodarz spełnia kryteria definicji rolnika aktywnego?

czytaj więcej

Dlaczego ARiMR jeszcze nie wypłaciła rolnikom dopłat do materiału siewnego?

Chociaż rolnicy składali do ARiMR wnioski o dopłaty do materiału siewnego kategorii kwalifikowany i elitarny w maju i czerwcu 2022 roku, to wciąż nie mają pieniędzy na swoich kontach. Z czego to wynika i kiedy ARiMR wypłaci im wsparcie?

czytaj więcej

Jakie dopłaty bezpośrednie dostaną polscy rolnicy, a jakie farmerzy z Niemiec i Danii?

Część polityków twierdzi, że polscy rolnicy otrzymają dopłaty bezpośrednie wyższe niż średnia unijna. Porównaliśmy więc wysokość płatności w 9 państwach UE. Niestety, to zestawienie nie wygląda dobrze dla polskich rolników. Okazuje się, że dopłaty dla młodych rolników będą o niemal 100% wyższe s Czechach. A średnio niemieckie gospodarstwo otrzyma 6,5 razy więcej dopłat bezpośrednich niż polski rolnik.

czytaj więcej
r e k l a m a

Wielkopolskie Fora Rolnicze 2023 o dopłatach i ekoschematach [HARMONOGRAM]

Kwestie ekoschematów, dopłaty bezpośrednie w nowej WPR, działania w ramach KPS czy dzierżawa ziemi od KOWR. To główne tematy jakie będą poruszane podczas Wielkopolskich Forów Rolniczych w 2023 roku. Kiedy spotkania obędą się w poszczególnych powiatach?

czytaj więcej

Rolniku, sprawdź czy na pewno dostaniesz dopłaty bezpośrednie

W poniedziałek 17 października ARiMR rozpocznie wypłatę zaliczek dopłat bezpośrednich za 2022 rok. Żeby rolnik otrzymał płatność na konto, musi upewnić się, że Agencja ma właściwy numer konta bankowego. A co musi zrobić rolnik, jeśli w ostatnim czasie zmienił rachunek bankowy?

czytaj więcej

Co zrobić, gdy jest problem z wysianiem międzyplonu?

Tylko do 20 sierpnia rolnicy mają czas na wysianie międzyplonu ścierniskowego. Z kolei termin wysiania międzyplonu ozimego upływa 1 paźdzernika. Kogo dotyczą te dwie daty? Co powinien zrobić rolnik, jeśli nie zdoła posiać międzyplonów w terminie? Jakie kary groża za brak międzyplonu w terminie?

czytaj więcej

Dopłaty bezpośrednie, ekoschematy i dobrostan zwierząt. Jakie będą stawki dotacji uninych?

Zgodnie z założeniami nowej propozycji Planu Strategicznego do WPR podstawowa stawka dopłat bezpośrednich do ha wyniesie około 118 euro. Znaczna część gospodarstw dostanie jednak wyższe dopłaty przez płatności dla rodzinnych gospodarstw oraz dla młodych rolników. Dużą część dopłat rolnicy będą mogli uzyskać poprzez wypełnienie wymogów jednego z sześciu ekoschematów. Na czym one polegają? Do jakiej produkcji rolniczej będą naliczane dopłaty?

czytaj więcej
Dopłaty

Brak nadzoru nad wypłacaniem zaliczek

Członkowie samorządu rolniczego chcieliby, żeby rolnicy mieli możliwość otrzymania zaliczki dopłat bezpośrednich, jak i płatności PROW, zanim skończy się kontrola. Zgodnie z opinią KRIR, aktualne regulacje powodują wzrost negatywnych emocji u rolników, jak i sprawiają, że czują się oni traktowani w sposób niesprawiedliwy. Komisja Europejska odpowiedzialna jest za podjęcie decyzji ostatecznej.

czytaj więcej
Dopłaty

Ubiegasz się o płatność dobrostanową? Zapoznaj się ze zmianami

Ministerstwo rolnictwa przygotowało zmiany w tegorocznych zasadach ubiegania się przez rolników o płatność dobrostanową w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich. Z kolei w przyszłości program będzie rozszerzony o kolejne gatunki zwierząt. 

czytaj więcej
ŁADOWANIE

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)