Polscy rolnicy otrzymają wyższe dopłaty niż średnia unijna
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Polscy rolnicy otrzymają wyższe dopłaty niż średnia unijna

05.10.2022autor: Karol Pomeranek

Janusz Wojciechowski, unijny komisarz do spraw rolnictwa, zapewnia, że wszystkie gospodarstwa o powierzchni nie większej niż 30 hektarów, będą miały dopłaty bezpośrednie nawet wyższe niż średnia unijna.

O dotacjach polityk mówił w Porannych Pytaniach Radia Olsztyn.

„Niektórym się wydaje, że dotacje dla rolnictwa to jest błąd”

Na pytanie, czy obywatele Unii Europejskiej nie powinni obawiać się o kryzys żywnościowy odpowiedział, że w perspektywie krótkiej, czyli najbliższego roku, jak również w perspektywie średniej, czyli najbliższych kilku lat, na pewno nie grozi nam brak żywności, a to czy ten stan utrzymamy na dłuższy okres, zależy od decyzji, które teraz podejmujemy.

Rolnicy muszą być wspierani. Niektórym się wydaje, że dotacje dla rolnictwa to jest błąd, bo to powinien rynek decydować. Dlaczego rolnicy dostają w ogóle pieniądze, jakim prawem, a inni nie dostają… – mówił komisarz Wojciechowski. 

Wśród 3 fundamentów bezpieczeństwa, bezpieczeństwo żywnościowe jest najważniejsze

Unijny komisarz do spraw rolnictwa wymienił trzy fundamentalne dla nas wszystkich „bezpieczeństwa”. Pierwsze to bezpieczeństwo obronne, żeby nas nikt nie napadł i dlatego jego środowisko polityczne zwiększa wydatki na armię. Kolejne to bezpieczeństwo energetyczne, gdzie również nie mamy do czynienia z wolnym rynkiem i różne formy dopłaty są realizowane. I wreszcie bezpieczeństwo żywnościowe, jego zdaniem najważniejsze, stąd tak bardzo potrzebne jest wspomaganie rolników, żeby oni mogli utrzymać się ze swoich gospodarstw, żeby mogli je rozwijać.

Jak zaznaczył, temu właśnie służy Wspólna Polityka Rolna, czy niedawno przyjęty Krajowy Plan Strategiczny.

Jeśli dobrze wykorzystamy te unijne środki, które teraz są na rolnictwo, to bezpieczeństwo żywnościowe będzie zapewnione dla następnych pokoleń – ocenił.

Jedynie polscy rolnicy mogli liczyć w UE na dopłaty do nawozów 

W dalszej części rozmowy padło pytanie, dlaczego Polska jest jedynym w tej chwili krajem w Unii Europejskiej, który wypracował mechanizm wspomagania rolników przy zakupie nawozów.

Słuchacze Radia Olsztyn usłyszeli w odpowiedzi, że w dobie kryzysu spowodowanego rosyjską agresją na Ukrainę UE dała krajom członkowskim wolną rękę w kwestii udzielania pomocy publicznej dla rolników, na co w normalnych warunkach nie wyraziłaby zgody.

Ta decyzja została podjęta i kraje następnie już same decydowały, komu tę pomoc przyznają, na jakie dziedziny gospodarki. Tutaj Polska się wyróżniła tym, że po pierwsze to jest największa pomoc ze wszystkich krajów, poza tym to jest jedyna pomoc, która związana jest bezpośrednio z cenami nawozów. Krótko mówiąc rolnicy dostali rekompensaty za zwiększone koszty zakupu nawozów. Żaden inny kraj tego nie wprowadził – wyjaśnił Janusz Wojciechowski...

Więcej przeczytasz na ten temat na portalu Top Agrar w artykule: 97% gospodarstw w Polsce osiągnie wyższe dopłaty niż średnia unijna

Karol Pomeranek na podst. Radio Olsztyn
fot. Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi

autor Karol Pomeranek

Karol Pomeranek

<p>dziennikarz w dziale PWR Online</p>

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Dopłaty, PROW i VAT

Finansowanie nowej Wspólnej Polityki Rolnej – ruszyły prace legislacyjne. Co będzie w ustawie i rozporządzeniach?

Wart 25 mld euro Plan Strategiczny Wspólnej Polityki Rolnej został już zatwierdzony przez Brukselę. Teraz czas na przyjęcie ustaw i dziesiątków rozporządzeń, które wprowadzą go w życie. W ministerstwie rolnictwa trwają prace nad ustawą o finansowaniu Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027.

czytaj więcej

Kto zarobił na wzroście cen nawozów i gdzie trafia ukraińskie zboże? NIK to sprawdzi

Na podstawie wniosku KRIR - Najwyższa Izba Kontroli będzie kontrolować polski rynek rolny. NIK ma sprawdzić czy wysokie ceny nawozów mają swoje odzwierciedlenie w kosztach produkcji, czy ktoś zarobił na rolnikach oraz co się dzieje ze zbożem i rzepakiem z Ukrainy, który trafia do Polski.

czytaj więcej

Zielony Ład przyniesie rolnikom straty. Czy jest szansa na wsparcie z UE?

Ograniczenie emisji gazów cieplarnianych z rolnictwa jest możliwe tylko do pewnego poziomu, z uwagi na konieczność zapewnienia bezpieczeństwa żywnościowego. Jednak polskie rolnictwo nie jest przygotowane na wdrożenie założeń Zielonego Ładu. Czy rolnicy stracą swoje dochody przez Zielony Ład?

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)