Gospodarstwo - portal agrarlex.pl}
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Gospodarstwo

Jak duże wahania temperatur wpłyną na uprawy?

Polska zima nie jest wprawdzie jedną z najsurowszych na świecie, ale także potrafi dokuczyć zarówno nam jak i naszym roślinom. Na przełomie grudnia i stycznia panowały iście wiosenne warunki. Jednak potem aura zmieniła się na zimową ze śniegiem i mrozem. W jaki sposób takie wahania temperatury wpływają na rośliny?

czytaj więcej

Wysoki plon mimo stresów. Timac Agro wprowadza innowacyjne biostymulatory

W ofercie Timac Agro pojawiła się nowa gama biostymulatorów. Mają one pomóc rolnikom w uzyskaniu wysokich plonów, nawet w niekorzystnych warunkach pogodowych.

czytaj więcej

Kiedy roślinie potrzebny jest paszport? Kto go wydaje?

Paszportowanie roślin to nic nowego. Warto jednak zastanowić się, kto potrzebuje paszportów roślin i dlaczego są one wydawane.

czytaj więcej

Jakie temperatury są optymalne dla skutecznego działania pestycydów?

Informacje o temperaturze optymalnego działania i skuteczności substancji czynnych są istotne przy wyborze fungicydów do ochrony wczesną wiosną (chłodno) oraz w okresie lata (często upalnie i słonecznie). Optymalnym zakresem skutecznego działania większości fungicydów jest przedział od 12 do 20°C.

czytaj więcej

Fala upałów uderza w Ameryce Południowej. Czy ceny kukurydzy i soi wzrosną?

Anomalia pogodowa zwana La Niña jest powodem ogromnych upałów z jakimi zmaga się Argentyna w ostatnich tygodniach. Szczególnie wysokie temperatury uderzają także w regiony rolnicze tego kraju. Obecnie uprawy kukurydzy i soi znajdują się tam w krytycznym momencie rozwoju, a upały zapewne znacznie odbiją się na ich plonach. Jak bardzo?

czytaj więcej

Uprawa uproszczona w Zielonym Ładzie. Jak to ma wyglądać w praktyce?

Uprawa bezpłużna, konserwująca z dużą ilością resztek roślinnych na powierzchni pola. Te sposoby uprawy gleby będą ważnymi elementami wpisującymi się w zasady Zielonego Ładu.W Polsce zyskują one coraz większe grono zwolenników, choć nadal dominującym rozwiązaniem jest uprawa orkowa stosowana w rolnictwie od kilkuset lat. Pierwsze narzędzie z odkładnicą odwracającą glebę powstało w XVIII w.

czytaj więcej
r e k l a m a

Bobik – Lista Odmian Zalecanych na 2022 rok

Zainteresowanie rolników uprawą roślin bobowatych z uwagi na dopłaty od roku 2010 rosło, a potem malało. Powodem był słabo rozwinięty rynek nasion bobowatych, niestabilność plonowania w latach i malejące stawki dopłat.

czytaj więcej

Badanie azotu z mineralizacji pozwoli obniżyć koszty nawożenia

Azot nawozowy jest drogi i tym bardziej wiedza o ilości azotu w glebie z mineralizacji jest bardzo ważna i opłacalna. Zwłaszcza w planowaniu wiosennego nawożenia roślin ozimych.

czytaj więcej

Konopie oleiste Henola - uprawa, nawożenie, plon

Niedawno informowaliśmy o projekcie HenolaHemp Instytutu Włókien Naturalnych i Roślin Zielarskich mającego na celu rozpowszechnienie upraw konopi. Henola to natomiast niezwykle ciekawa i pierwsza odmiana oleista, w której wyhodowaniu brał udział prof. Henryk Burczyk. Dziś sam hodowca przedstawia najważniejsze elementy agrotechniki tej odmiany.

czytaj więcej

Innowacyjne nawadnianie sadów z Polski

Latem ub.r. tygodnik TIME ogłosił 100 najbardziej innowacyjnych rozwiązań technologicznych za rok 2021. Jedno z nich jest testowane i udoskonalane w Instytucie Ogrodnictwa – PIB w Skierniewicach w ramach współpracy z firmą SUPPLANT Sp. z o.o.

czytaj więcej

Czy grunty dzierżawione wchodzą w skład gospodarstwa rolnego?

Mam 35 ha swojej ziemi, a z dzierżawą od KOWR ponad 100 ha. Ostatnio dokupiłem grunty. Czy należy mi się ulga w podatku rolnym? W urzędzie gminy powiedziano mi, że ulga nie przysługuje, ponieważ mam za duże gospodarstwo. A przecież dzierżawione grunty nie są moje, umowy dzierżawy kończą mi się za rok. Czy wtedy ewentualnie mogę ubiegać się o ulgę?

czytaj więcej

Ogromne porażenie na plantacjach rzepaku. Tak źle nie było od lat

A chodzi o późnojesienne infekcje rzepaku, które monitoruje firma Innvigo. Doradcy firmy oraz współpracujący z nią rolnicy odnotowywali w listopadzie ub.r. że na plantacjach rzepaku ozimego dochodzi do intensywnego porażania roślin przez grzyby powodujące suchą zgniliznę kapustnych.

czytaj więcej
ŁADOWANIE
r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone
Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o. na podstawie art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych zastrzega, że dalsze rozpowszechnianie artykułów zamieszczonych na portalu www.topagrar.pl jest zabronione.