Gospodarstwo - portal agrarlex.pl}
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Gospodarstwo

Do PE trafił wniosek o całkowity zakaz stosowania pestycydów

Ekolodzy zebrali ponad milion podpisów pod całkowitym zakazem stosowania pestycydów w UE do 2035 r. Teraz petycja trafiła do Parlamentu Europejskiego. Czy posłowie opowiedzą się za wycofaniem środków ochrony roślin?  

czytaj więcej

Plon 64 mln ton ziarna z kukurydza to w Europie zdecydowanie za mało. Jaka przyszłość czeka europejską kukurydzę?

W UE kukurydza stanowi 1/3 całkowitej produkcji zbóż, a jej łączny areał wynosi ponad 15 milionów hektarów. Głównymi producentami kukurydzy ziarnowej są Francja, Rumunia i Polska, na które przypada nieco ponad połowa europejskiej produkcji.

czytaj więcej

Siarka lubi towarzystwo. Jak nawozić swoje uprawy siarką w duecie z magnezem lub wapniem?

Po zimie rośliny potrzebują optymalnego odżywienia, aby prawidłowo wejść w stan wiosennej wegetacji. Oczywiście podstawowym składnikiem plonotwórczym jest azot, ale warto skupić się na nawożeniu siarką, wapniem i magnezem, gdyż te składniki korzystnie wpływają na zdrowie rośliny a to przełoży się na jej lepszy rozwój i plony.

czytaj więcej

Ruszają Konferencje Zimowe Syngenta 2023 o uprawie zbóż, rzepaku i kukurydzy

Sezon 2023 Syngenta rozpocznie serią Konferencji Zimowych, podczas których zaprezentuje zarówno znane i sprawdzone rozwiązania, jak i swoje nowości i promocje. Podobnie jak w dwóch poprzednich latach, konferencje odbędą się w formule online z transmisją na stronie www.konferencjezimowe.pl oraz na kanale Syngenty w serwisie YouTube.

czytaj więcej

Co daje i Ile kosztuje badanie gleby? [STAWKI]

Badanie gleb powinno być rutynową czynnością w każdym gospodarstwie. Pobranie kilku próbek z pewnością ułatwi pracę w polu i wpłynie na plany rolników wobec danego kawałka gruntu. Nie warto uprawiać ziemi “na oko”, ponieważ koszty, które poniesie gospodarz, ratujący plon, z pewnością przewyższą opłatę za pobranie próbki glebowej.  

czytaj więcej

Dobry przedplon ozimych: groch siewny i jego lista odmian zalecanych

Stosunkowo krótki okres wegetacji grochu siewnego sprawia, że jest dobrym przedplonem dla gatunków ozimych wymagających wczesnego siewu jak: rzepak, jęczmień. Odmiany ogólnoużytkowe i pastewne pozwalają uprawiać ten gatunek na glebach od średnich do dobrych. Poza możliwością uprawy w siewie czystym, groch jest wartościowym komponentem mieszanek zbożowo-strączkowych.

czytaj więcej
r e k l a m a

Nie będzie odstępstw od zakazu stosowania neonikotynoidów. "Katastrofa dla plantatorów”

Unijny sąd zdecydował o całkowitym zakazie stosowania neonikotynoidów. Plantatorzy buraków cukrowych biją na alarm i oceniają, że to bardzo zła wiadomość, bo spadek plonów będzie katastrofalny. Zagrożona jest także produkcja cukru w Europie.  

czytaj więcej

Wcześniejsze nawożenie azotem: skąd rolnik będzie wiedział, czy może wyjechać w pole?

1 lutego za pasem, a program azotanowy nadal nie jest zaktualizowany. Kiedy rząd go przyjmie? Skąd rolnik będzie wiedział, czy może wcześniej zastosować nawozy?

czytaj więcej

Gnojowica - dobry nawóz na trudne czasy

W gospodarstwie prowadzonym przez Daniela Makaruka istotną rolę w nawożeniu odgrywa gnojowica. – W uprawie kukurydzy na paszę po przedsiewnej aplikacji tego nawozu, stosuję już tylko nawożenie dolistne – mówi rolnik, który nadwyżki gnojowicy sprzedaje i rozlewa w ramach prowadzonej działalności usługowej.

czytaj więcej

Rolnicy czekają na bardziej elastyczne terminy stosowania azotu

Jest nowy projekt rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie przyjęcia "Programu działań mających na celu zmniejszenie zanieczyszczenia wód azotanami pochodzącymi ze źródeł rolniczych oraz zapobieganie dalszemu zanieczyszczeniu", ale decyzji brak.

czytaj więcej

BayWa już od 100 lat działa na rynku rolnym

Pięknego Jubileuszu 100-lecia działalności w 2023 r. doczekało się niemieckie przedsiębiorstwo BayWa, które od 2014 r. jest także obecne w Polsce. Ten Jubileusz nie byłoby możliwy, gdyby nie solidność, zaufanie i innowacje dla rolników na całym świecie, którymi może poszczycić się BayWa.

czytaj więcej

Uprawa łubinu wąskolistnego - jak prezentuje się Lista Odmian Zalecanych na ten rok?

Wojewódzkie zespoły tworzące Listy Odmian Zalecanych nie przedstawiły jeszcze rekomendacji na 2023 r., ale prawdopodobnie niewiele się zmieni w stosunku do zaleceń z ub.r. Na mapie przedstawimy dziś zeszłoroczne Listy Odmian Zalecanych łubinu wąskolistnego i kilka ważnych informacji z zakresu agrotechniki i hodowli tego gatunku.

czytaj więcej
ŁADOWANIE

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)