Czy podwójna składka na KRUS będzie oznaczać wyższą emeryturę?
Część rolników ze względu na równoczesną pracę w rolnictwie i prowadzenie działalności gospodarczej opłaca podwójną składkę na ubezpieczenie emerytalno-rentowe w KRUS. Wyższy KRUS mają także rolnicy posiadający gospodarstwo powyżej 50 ha. Czy z tego tytułu mogą później liczyć na wyższą emeryturę?
Kiedy można rozwiązać umowę przekazania gospodarstwa?
Teściowa przekazała synowi i synowej gospodarstwo przed 1990 rokiem. Syn zmarł, a synowa się nie opiekuje teściową, wyprowadziła się do innej miejscowości. Musieliśmy z żoną zabrać ją do siebie. Czy synowa powinna łożyć na opiekę teściowej?
Jak odliczyć cały VAT?
Od kilku lat prowadzę gospodarstwo rolne nastawione na produkcję mleka. W celu ograniczenia kosztów związanych z zakupem energii elektrycznej zdecydowałem się w ubiegłym miesiącu na zamontowanie instalacji fotowoltaicznej na budynku inwentarskim. Gospodarstwo i dom mieszkalny korzystają z jednego licznika energii elektrycznej w taryfie C12A. Z urzędem skarbowym rozliczam się na zasadach ogólnych. Czy w takim przypadku należy mi się zwrot całego podatku VAT od przeprowadzonej inwestycji?
Kiedy rolnikowi przysługuje ulga inwestycyjna?
Chcę kupić od brata 7 ha ziemi. Dzięki temu powiększymy z żoną posiadane już gospodarstwo do 26 ha. Czy będzie mi przysługiwać ulga w podatku rolnym?
Czy osoba spoza rolnictwa może odziedziczyć gospodarstwo?
Ojciec zmarł w 2000 r. Zostało po nim gospodarstwo rolne, które w części uprawiam ja, a w części brat. Dopiero teraz zajęliśmy się sprawami spadkowymi. Czy brat, który mieszkał i pomagał w gospodarstwie, ale pracował poza rolnictwem, może odziedziczyć część gospodarstwa?
Zapisuję gospodarstwo: czy ciągnik przejdzie na dziecko?
W zeszłym roku przekazaliśmy z żoną synowi gospodarstwo, czyli grunty rolne z zabudowaniami. Mamy zapewnioną służebność mieszkania. Dwa ciągniki i towarzyszące maszyny rolnicze nie były zapisane w akcie notarialnym. Czy pozostały one naszą własnością, czy przeszły na syna? Czy syn miał prawo sprzedać jedną z przyczep?
Podział działki rolnej pod fotowoltaikę
Chciałbym wydzielić ze swojej nieruchomości rolnej mniejszą działkę o powierzchni około 2 ha, żeby wydzierżawić ją pod budowę farmy fotowoltaicznej. Jak mam to zrobić? Czy potrzebuję do tego decyzji wójta? Kolega, który dzielił swoje grunty na działki budowlane, musiał taką decyzję uzyskać.
Ciągnik siodłowy w gospodarstwie: płacić podatek?
Czytelnik Tygodnika Poradnika Rolniczego ma wątpliwości w sprawie, w której gmina obciąża go podatkiem od środków transportowych, ponieważ posiada ciągnik siodłowy, który wykorzystuje w pracach w przydomowym gospodarstwie. Czy gmina ma takie prawo?
Zwolnienie z kosztów sądowych a koszty procesowe
Przegrałem z sąsiadem sprawę o naruszenie posiadania. Byłem zwolniony z kosztów sądowych, ale sąd nakazał mi zwrócić sąsiadowi jego wydatki na adwokata. Czy to zgodne z prawem? Czy zwolnienie z kosztów tego nie obejmuje?
Zwrot akcyzy za paliwo rolnicze a ustne umowy dzierżawy ziemi
Dzierżawca gruntów mocno się zdziwił, kiedy przy składaniu wniosku o zwrot akcyzy został poinstruowany przez urzędniczkę o tym, że będzie do faktur musiał dołączyć oświadczenie z podpisami wszystkich wydzierżawiających.
Powiększenie areału o dzierżawę a zwrot akcyzy
Rolnik zawarł z KOWR umowę dzierżawy. Zwrócił się do gminy o zwrotu akcyzy za paliwo do tych gruntów. Otrzymał decyzję odmowną. Odwołał się do SKO, które podtrzymało decyzję urzędników z gminy. Jest więc sens składać skargę do WSA?
Uregulowanie zaległych składek KRUS
KRUS dochodzi ode mnie zapłaty zaległych składek za lata 2013 i 2014, które wcześniej rozłożył mi na raty. Nie byłem w stanie ich regularnie spłacać. Czy może to robić? Słyszałem, że po upływie 5 lat następuje przedawnienie.
Najważniejsze tematy