Czy podwójna składka na KRUS będzie oznaczać wyższą emeryturę?
Część rolników ze względu na równoczesną pracę w rolnictwie i prowadzenie działalności gospodarczej opłaca podwójną składkę na ubezpieczenie emerytalno-rentowe w KRUS. Wyższy KRUS mają także rolnicy posiadający gospodarstwo powyżej 50 ha. Czy z tego tytułu mogą później liczyć na wyższą emeryturę?
– Mąż przez 15 lat prowadził niewielką działalność gospodarczą i opłacał z tego tytułu podwójne składki do KRUS. Niedługo przejdzie na emeryturę. Czy z racji tej podwójnej składki będzie mu przysługiwać jakiś dodatek do emerytury? – chciałby wiedzieć Czytelniczka Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Podwójna składka dla rolników prowadzących pozarolniczą działalność gospodarczą
Zgodnie z art. 17 ustawy z 20 grudnia 1990 r. o ubezpieczeniu społecznym rolników, składka miesięczna za ubezpieczenie emerytalno-rentowe od każdego ubezpieczonego wynosi 10% emerytury podstawowej. Za ubezpieczonego, który jednocześnie prowadzi gospodarstwo i pozarolniczą działalność gospodarczą, składka równa się dwu-krotności tej kwoty, czyli 20%.
Dodatkowe składki opłacają ponadto rolnicy prowadzący gospodarstwa o powierzchni użytków rolnych przekraczających 50 ha. W zależności od wielkości tego przekroczenia dodatkowa składka wynosi od 12 do 48% najniższej emerytury.
Co wpływa na wysokość renty czy emerytury rolniczej?
Emerytura rolnicza i renta rolnicza z tytułu niezdolności do pracy składa się z części składkowej i części uzupełniającej, ustalonych zgodnie z art. 25 i 26 wymienionej wyżej ustawy....
Więcej przeczytasz na portalu Tygodnik Poradnik Rolniczy w artykule: Podwójna składka na KRUS a wysokość emerytury rolniczej.
Alicja Moroz
fot. Envato/gpointstudio Westend61 GmbH
Alicja Moroz
Alicja Moroz, prawnik redakcyjny w Tygodniku Poradniku Rolniczym
Najważniejsze tematy