Czy podwójna składka na KRUS będzie oznaczać wyższą emeryturę?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Czy podwójna składka na KRUS będzie oznaczać wyższą emeryturę?

14.10.2022autor: Alicja Moroz

Część rolników ze względu na równoczesną pracę w rolnictwie i prowadzenie działalności gospodarczej opłaca podwójną składkę na ubezpieczenie emerytalno-rentowe w KRUS. Wyższy KRUS mają także rolnicy posiadający gospodarstwo powyżej 50 ha. Czy z tego tytułu mogą później liczyć na wyższą emeryturę? 

– Mąż przez 15 lat prowadził niewielką działalność gospodarczą i opłacał z tego tytułu podwójne składki do KRUS. Niedługo przejdzie na emeryturę. Czy z racji tej podwójnej składki będzie mu przysługiwać jakiś dodatek do emerytury? – chciałby wiedzieć Czytelniczka Tygodnika Poradnika Rolniczego.

Podwójna składka dla rolników prowadzących pozarolniczą działalność gospodarczą 

Zgodnie z art. 17 ustawy z 20 grudnia 1990 r. o ubezpieczeniu społecznym rolników, składka miesięczna za ubezpieczenie emerytalno-rentowe od każdego ubezpieczonego wynosi 10% emerytury podstawowej. Za ubezpieczonego, który jednocześnie prowadzi gospodarstwo i pozarolniczą działalność gospodarczą, składka równa się dwu-krotności tej kwoty, czyli 20%.

Dodatkowe składki opłacają ponadto rolnicy prowadzący gospodarstwa o powierzchni użytków rolnych przekraczających 50 ha. W zależności od wielkości tego przekroczenia dodatkowa składka wynosi od 12 do 48% najniższej emerytury.

Co wpływa na wysokość renty czy emerytury rolniczej?

Emerytura rolnicza i renta rolnicza z tytułu niezdolności do pracy składa się z części składkowej i części uzupełniającej, ustalonych zgodnie z art. 25 i 26 wymienionej wyżej ustawy....

Więcej przeczytasz na portalu Tygodnik Poradnik Rolniczy w artykule: Podwójna składka na KRUS a wysokość emerytury rolniczej.

Alicja Moroz
fot. Envato/gpointstudio Westend61 GmbH

autor Alicja Moroz

Alicja Moroz

Alicja Moroz, prawnik redakcyjny w Tygodniku Poradniku Rolniczym

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Porady KRUS

Emerytura rolnicza może być niższa niż renta. Kiedy?

Nasz Czytelnik zapytał, czy po osiągnięciu przez niego wieku emerytalnego KRUS wypłaci mu emeryturę rolniczą w pełnej wysokości? Rolnik jest w wyjątkowej sytuacji. Na pytanie odpowiada nasza ekspertka KRUS.

czytaj więcej

Jaka jest wysokość i termin płatności za składki w KRUS na IV kwartał 2022 roku?

Dane na ten temat na każdy kwartał publikuje Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego. Ile wynosi ona na ten kwartał?  

czytaj więcej

Twoje dziecko pobiera rentę rodzinną? Koniecznie przeczytaj

Renta rodzinna pobierana przez dzieci do osiągnięcia przez nie 18. roku życia, od 1 lipca tego roku – jak podaje KRUS – przestaje być tytułem do obejmowania dziecka ubezpieczeniem zdrowotnym.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)