Uregulowanie zaległych składek KRUS
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Uregulowanie zaległych składek KRUS

29.03.2020autor: Alicja Moroz

KRUS dochodzi ode mnie zapłaty zaległych składek za lata 2013 i 2014, które wcześniej rozłożył mi na raty. Nie byłem w stanie ich regularnie spłacać. Czy może to robić? Słyszałem, że po upływie 5 lat następuje przedawnienie.

Z artykułu dowiesz się

  • Kiedy KRUS może żądać zaległych składek?
  • Kiedy można mówić o przedawnieniu?
  • Czy wpływ na decyzje mają płatności rozłożone w ratach?

Kiedy KRUS może żądać zaległych składek?

Co do zasady, rzeczywiście tak się dzieje, ale nie wtedy, kiedy nastąpiło zawieszenie biegu przedawnienia. Zgodnie z art. 41b ust. 1 ustawy z 20 grudnia 1990 r. o ubezpieczeniu społecznym rolników, należności z tytułu składek ulegają przedawnieniu po upływie 5 lat, licząc od dnia, w którym stały się wymagalne, jednak z wyjątkami przewidzianymi w dalszej treści art. 41b.

Kiedy zaczyna być liczone przedawnienie?

I tak, bieg terminu przedawnienia nie rozpoczyna się, a rozpoczęty ulega zawieszeniu od dnia podjęcia decyzji o rozłożeniu należności na raty lub odroczeniu terminu płatności, do dnia terminu płatności odroczonej należności z tytułu składek lub ostatniej raty.

Jeżeli w ustalonym terminie dłużnik nie zapłacił którejkolwiek z rat, na jakie została rozłożona należność, bieg terminu przedawnienia nie rozpoczyna się, a rozpoczęty ulega zawieszeniu. Następuje to od dnia podjęcia decyzji o rozłożeniu należności na raty, do dnia podjęcia decyzji o wygaśnięciu decyzji o rozłożeniu na raty należności z tytułu składek.

Należność spłacana w ratch

Jeśli zatem nie zapłacił Pan choćby jednej raty i KRUS wydał decyzję o wygaśnięciu tej, na mocy której mógł Pan spłacać należność w ratach, przedawnienie biegnie na nowo dopiero od momentu wydania tej decyzji.    

Alicja Moroz

Artykuł ukazał się w Tygodniku Poradniku Rolniczym.


fot. Pixabay
autor Alicja Moroz

Alicja Moroz

Alicja Moroz, prawnik redakcyjny w Tygodniku Poradniku Rolniczym

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Covid

Konieczna pomoc dla rolników związana z Covid!

Poniżej publikujemy materiał ws pomocy dla rolników związanej z Covid: Przytaczamy stanowisko V Walnego Zgromadzenia Wielkopolskiej Izby Rolniczej z 15 grudnia w sprawie uruchomienia pomocy dla rolników w związku z pandemią.

czytaj więcej
Podrzucone śmieci

Kary za podrzucanie śmieci na pole i do lasu

Niejeden rolnik czy właściciel lasu natknął się  na swojej ziemi na podrzucone, mniejsze czy większe góry śmieci. Agrarlex radzi, jak można temu przeciwdziałać.

czytaj więcej
Przepisy prawne

Pożyczka w gospodarstwie? Spisz umowę!

Pytanie Czytelnika: Moi dziadkowie chcą pożyczyć mi 150 tys. zł na kupno ziemi, abym mógł założyć moje własne gospodarstwo. Powiedzieli, że sam mam rozpoznać sprawę zabezpieczenia tej pożyczki. Czy mam ją przyjąć za pokwitowaniem? Czy muszę zapłacić podatek? – pyta młody rolnik spod Lublina. 

czytaj więcej
r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone
Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o. na podstawie art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych zastrzega, że dalsze rozpowszechnianie artykułów zamieszczonych na portalu www.topagrar.pl jest zabronione.