Uregulowanie zaległych składek KRUS
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Uregulowanie zaległych składek KRUS

29.03.2020autor: Alicja Moroz

KRUS dochodzi ode mnie zapłaty zaległych składek za lata 2013 i 2014, które wcześniej rozłożył mi na raty. Nie byłem w stanie ich regularnie spłacać. Czy może to robić? Słyszałem, że po upływie 5 lat następuje przedawnienie.

Z artykułu dowiesz się

  • Kiedy KRUS może żądać zaległych składek?
  • Kiedy można mówić o przedawnieniu?
  • Czy wpływ na decyzje mają płatności rozłożone w ratach?

Kiedy KRUS może żądać zaległych składek?

Co do zasady, rzeczywiście tak się dzieje, ale nie wtedy, kiedy nastąpiło zawieszenie biegu przedawnienia. Zgodnie z art. 41b ust. 1 ustawy z 20 grudnia 1990 r. o ubezpieczeniu społecznym rolników, należności z tytułu składek ulegają przedawnieniu po upływie 5 lat, licząc od dnia, w którym stały się wymagalne, jednak z wyjątkami przewidzianymi w dalszej treści art. 41b.

Kiedy zaczyna być liczone przedawnienie?

I tak, bieg terminu przedawnienia nie rozpoczyna się, a rozpoczęty ulega zawieszeniu od dnia podjęcia decyzji o rozłożeniu należności na raty lub odroczeniu terminu płatności, do dnia terminu płatności odroczonej należności z tytułu składek lub ostatniej raty.

Jeżeli w ustalonym terminie dłużnik nie zapłacił którejkolwiek z rat, na jakie została rozłożona należność, bieg terminu przedawnienia nie rozpoczyna się, a rozpoczęty ulega zawieszeniu. Następuje to od dnia podjęcia decyzji o rozłożeniu należności na raty, do dnia podjęcia decyzji o wygaśnięciu decyzji o rozłożeniu na raty należności z tytułu składek.

Należność spłacana w ratch

Jeśli zatem nie zapłacił Pan choćby jednej raty i KRUS wydał decyzję o wygaśnięciu tej, na mocy której mógł Pan spłacać należność w ratach, przedawnienie biegnie na nowo dopiero od momentu wydania tej decyzji.    

Alicja Moroz

Artykuł ukazał się w Tygodniku Poradniku Rolniczym.


fot. Pixabay
autor Alicja Moroz

Alicja Moroz

Alicja Moroz, prawnik redakcyjny w Tygodniku Poradniku Rolniczym

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Covid

Konieczna pomoc dla rolników związana z Covid!

Poniżej publikujemy materiał ws pomocy dla rolników związanej z Covid: Przytaczamy stanowisko V Walnego Zgromadzenia Wielkopolskiej Izby Rolniczej z 15 grudnia w sprawie uruchomienia pomocy dla rolników w związku z pandemią.

czytaj więcej
KRUS

Czy KRUS będzie mógł tworzyć TUW?

Rząd planuje powołać do życia towarzystwo ubezpieczeń wzajemnych dla rolników. Prawo inicjowania tego przedsięwzięcia oraz obejmowania w nim udziałów  ma otrzymać Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego.

czytaj więcej
KRUS

Zbliża się reforma systemu emerytalnego w KRUS

Będzie reforma systemu emerytalnego rolników - zapowiada ministerstwo rolnictwa. Projekt ma na celu uregulowanie kwestii związanych ze zbiegiem tytułów ubezpieczenia z rolniczego i powszechnego systemu ubezpieczeń społecznych oraz kwestie ochrony dzieci pracujących w gospodarstwie.

czytaj więcej
r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone
Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o. na podstawie art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych zastrzega, że dalsze rozpowszechnianie artykułów zamieszczonych na portalu www.topagrar.pl jest zabronione.