Czy osoba spoza rolnictwa może odziedziczyć gospodarstwo?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Czy osoba spoza rolnictwa może odziedziczyć gospodarstwo?

06.05.2020autor: Alicja Moroz

Ojciec zmarł w 2000 r. Zostało po nim gospodarstwo rolne, które w części uprawiam ja, a w części brat. Dopiero teraz zajęliśmy się sprawami spadkowymi. Czy brat, który mieszkał i pomagał w gospodarstwie, ale pracował poza rolnictwem, może odziedziczyć część gospodarstwa?

Z artykułu dowiesz się

  • Co to jest praca przy produkcji rolnej?
  • Jakie są szczególne przepisy dziedziczenia gospodarstw?
  • Kiedy następuje wykluczenie z grona spadkobierców?

Szczególne przepisy dziedziczenia gospodarstw

Ze względu na datę otwarcia spadku, czyli śmierci Pana ojca, przypadającą przed 14 lutego 2001 r., będą miały zastosowanie szczególne przepisy dotyczące dziedziczenia gospodarstw rolnych. Artykuł 1059 Kodeksu cywilnego przewiduje, że spadkobiercy dziedziczą z ustawy gospodarstwo rolne, jeżeli w chwili otwarcia spadku m.in. stale pracowali bezpośrednio przy produkcji rolnej.

Praca przy produkcji rolnej, czyli co dokładnie?

Pracą wykonywaną bezpośrednio przy produkcji rolnej w rozumieniu art. 1059 pkt 1 k.c. jest praca związana z ziemią jako podstawowym środkiem produkcji. Natomiast zatrudnioną bezpośrednio przy produkcji rolnej jest każda osoba, której praca ma bezpośredni związek z zadaniami wytwórczymi konkretnego gospodarstwa rolnego. Tak orzekł Sąd Najwyższy w postanowieniu z 15 czerwca 2010 r. (sygn. akt: II CSK 37/10).

Wykluczenie z grona spadkobierców

Praca ta nie musiała być też ani jedynym, ani głównym źródłem utrzymania spadkobiercy. Tak więc fakt, że brat pracował poza rolnictwem, nie wyklucza go z grona spadkobierców, jeżeli jednocześnie systematycznie pomagał ojcu i Panu w prowadzeniu gospodarstwa.

Alicja Moroz

Artykuł ukazał się w Tygodniku Poradniku Rolniczym.



fot. Pixabay
autor Alicja Moroz

Alicja Moroz

Alicja Moroz, prawnik redakcyjny w Tygodniku Poradniku Rolniczym

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Dziedziczenie

Wspólne podwórze, wielu spadkobierców

Chciałbym sprzedać gospodarstwo, ale nie mogę porozumieć się ze spadkobiercami, którzy mają prawo do części podwórza. Co w takiej sytuacji mam zrobić? W Agrarlex pytanie rolnika z Wielkopolski.

czytaj więcej
Dziedziczenie

Wydziedziczenie, spadek i przebaczenie

Ostatnio dość często kłócę się z ojcem o to, jak powinno się gospodarzyć. Widzę, że nie wykorzystujemy potencjału naszego gospodarstwa, ale Tato jest uparty. Nie docenia kwalifikowanego materiału siewnego, gardzi uprawą bezorkową, nie chce się uczyć nowości. Co rusz krzyczy, że mnie za moje pomysły wydziedziczy – a przecież chcę dobrze dla naszej rodziny. Czy wtedy stracę prawo do ojcowizny? – żali się i pyta redakcję Agrarlex 28-latek spod Jeleniej Góry.

czytaj więcej
Dziedziczenie

Spadek dla małoletniego: od kiedy dziecko może zarządzać majątkiem?

Nasza 16-letnia córka w testamencie po dziadku otrzymała mieszkanie w centrum Poznania. Po wspólnych rozmowach, postanowiliśmy sprzedać mieszkanie i kupić dom na wsi. Mamy pytanie do redakcji Agrarlex: czy możemy zatem dokonać sprzedaży mieszkania, a następnie kupna domu? 

czytaj więcej
r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone
Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o. na podstawie art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych zastrzega, że dalsze rozpowszechnianie artykułów zamieszczonych na portalu www.topagrar.pl jest zabronione.