Żywienie świń - portal agrarlex.pl}
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Żywienie świń

Żywienie świń

(Nie)bezpieczna kukurydza: jak przeciwdziałać skażeniu ziarna grzybami?

Ziarno kukurydzy w związku z wysoką wilgotnością jest predysponowane do szybkiego namnażania się grzybów i wytwarzania mikotoksyn. Podpowiadamy, jak przeciwdziałać skażeniu i negatywnym skutkom.

czytaj więcej
Żywienie świń

Gorsza jakość paszy ze zbóż 2023: jak susza wpłynęła na zbiory?

Wysokość plonów w tym roku nie odbiegała od ubiegłorocznych, a nawet niejednokrotnie była wyższa. Pomimo to ich jakość spadła. Potwierdzają to wyniki analiz wykonane w laboratorium paszowym.

czytaj więcej
Żywienie świń

Jak zbadać zboże paszowe dla świń? Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę

Suchy początek lata, mokre i przeciągające się żniwa. W tym roku trzeba szczególnie zadbać o zboża paszowe i dokładnie je zbadać przed podaniem do koryta. Podpowiadamy, jak to zrobić!

czytaj więcej
Żywienie świń

Ile wody dziennie potrzebuje tucznik? Radzimy, jak poić świnie!

Czy wiesz, że ważący 100 kg tucznik składa się z około 60 kg wody, że jej 20-proc. utrata może doprowadzić go do śmierci? Piszemy, jak napoić świnie, by rosły zdrowo. Ile wody potrzebują świnie?

czytaj więcej
Żywienie świń

Niski FCR: od czego zależy współczynnik wykorzystania paszy u świń?

Czy jest możliwe żywienie świń odporne na wahania kosztów surowców paszowych? Odpowiedzią na to pytanie może być praca nad niskim FCR, czyli współczynnikiem wykorzystania paszy. O żywieniu świń mówi na naszym Forum: Świnie dr Tomasz Schwarz.

czytaj więcej
Żywienie świń

Jak poprawić pobranie paszy u świń? Dr Tomasz Schwarz z UR w Krakowie

Podczas V Forum Rolników i Agrobiznesu Świnie w Licheniu Starym nie mogło zabraknąć tematu żywienia trzody chlewnej i możliwych oszczędności w tym zakresie. Moim gościem był dr Tomasz Schwarz z Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie. Jak bezpiecznie zaoszczędzić na żywieniu?  

czytaj więcej
r e k l a m a
Żywienie świń

Jak działa Nutri One, automatyczny system rozkarmiania loch? Janusz Lewandowski z firmy Wesstron

Podczas V Forum Rolników i Agrobiznesu Świnie miałam okazję porozmawiać o automatycznym systemie rozkarmiania loch NutriOne z Januszem Lewandowskim, szefem firmy Wesstron. Jakie są zalety systemu i dla jakich stad się opłaca? Kiedy zwróci się inwestycja?  

czytaj więcej
Żywienie świń

Innowacyjny, zautomatyzowany system rozkarmiania dla loch karmiących

O tym, jak ważne jest rozkarmienie loch na porodówce, wie każdy zajmujący się hodowlą świń. Ale o tym, jak można wspomóc ten proces nowoczesną technologią będziemy mówić podczas V Forum Rolników i Agrobiznesu - Świnie w Licheniu Starym już 6 czerwca. Zapraszamy. Zostało niewiele miejsc!

czytaj więcej
Żywienie świń

Nowość: Zapomnij o zawieszaniu się paszy

Maximat to nowa propozycja firmy SKIOLD. Urządzenie jest zaprojektowane tak, by zapobiegać zawieszaniu się paszy, nawet przy jej podwyższonej wilgotności oraz zwiększonej ilości tłuszczu. 

czytaj więcej
Żywienie świń

Mikotoksyny w paszy obniżają odporność świń. Jaka dawka zaszkodzi?

Mikotoksyny w paszy dla świń grożą ostrym zatruciem lub formą przewlekłą. Jak różne mikotoksyny, m.in. aflatoksyny, trichoteceny, fumonizyny, zearalenon, ochratoksyna A wpływają na podatność na zakażenia i skuteczność szczepień?

czytaj więcej
Żywienie świń

O zdrowotnych przyczynach obniżenia efektywności żywienia świń podczas Forum Zootechniczno-Weterynaryjnego w Poznaniu

Każde zakażenie świń patogennymi bakteriami lub wirusami ma wpływ na efektywność wykorzystania paszy. Jednak stopień tego ograniczenia zależy od wielu czynników. Niektóre infekcje mają przebieg niezauważalny, a inne będą skutkować poważnymi skutkami ekonomicznymi i o nich mówił w Poznaniu, podczas Forum Zootechniczno-Weterynaryjnego dr Arkadiusz Dors.

czytaj więcej
Aktualności

15 proc. pasz non-GMO od 2025 toku? Będzie narodowy cel wskaźnikowy na krajowe rośliny białkowe

O konieczności zwiększenia udziału krajowych roślin białkowych w żywieniu zwierząt rozmawia się od lat, ale to proces trudny do realizacji. Teraz ma w tym pomóc legislacja. Od 2025 r. wejdzie obowiązek stosowania 15 proc. pasz non-GMO - zakłada przygotowany przez posłów projekt ustawy. Potem co roku udział krajowego białka ma rosnąc, aż do poziomu ponad 40 proc. w 2032 r.

czytaj więcej
ŁADOWANIE

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)