O zdrowotnych przyczynach obniżenia efektywności żywienia świń podczas Forum Zootechniczno-Weterynaryjnego w Poznaniu
Każde zakażenie świń patogennymi bakteriami lub wirusami ma wpływ na efektywność wykorzystania paszy. Jednak stopień tego ograniczenia zależy od wielu czynników. Niektóre infekcje mają przebieg niezauważalny, a inne będą skutkować poważnymi skutkami ekonomicznymi i o nich mówił w Poznaniu, podczas Forum Zootechniczno-Weterynaryjnego dr Arkadiusz Dors.
Jego zdaniem ważne jest, by wiedzieć jak czynniki zdrowotne wpływają na efektywność wykorzystania paszy u świń oraz jak można zapobiegać negatywnym skutkom.
- Najważniejszym parametrem w tym zakresie jest FCR - Feed Convertion Ratio, współczynnik wykorzystania paszy. W dużym uproszczeniu można powiedzieć, że jest to parametr wykazujący efektywność zwierzęcia w przetwarzaniu paszy na mięso. Przy jego pomocy dokonuje się porównania efektywności wykorzystania paszy przez świnie - twierdzi Dors.
Należy uświadomić sobie, że podczas zakażenia priorytetem dla organizmu staje się walka z patogenem, a nie budowanie masy ciała. Ta schodzi na dalszy plan, kiedy zagrożone jest zdrowie i życie zwierzęcia. Wiąże się to z aktywnością układu immunologicznego podczas zakażenia. Produkuję on szereg substancji - cytokiny, przeciwciała, a to odbywa się kosztem energii i białka dostarczanego do organizmu z paszą.
Również w okresie zdrowienia, kiedy organizm świni nastawiony jest na odbudowę uszkodzonych przez patogeny tkanek i narządów przyrosty dobowe będą zmniejszone.
Dors uważa, że wszelkie zmiany w FCR w stadzie powinny być rozpatrywane łącznie ze wskaźnikami śmiertelności oraz dziennymi przyrostami zwierząt. Dokładna i skrupulatne analiza tych trzech parametrów pozwala na ustalenie najbardziej prawdopodobnej przyczyny pogorszenia wykorzystania paszy w stadzie.