Żywienie bydła - portal agrarlex.pl}
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Żywienie bydła

Żywienie bydła

Włókno i białko w paszy – jak wykorzystuje je krowa?

Dla wszystkich tych, którzy pragną uzupełnić wiedzę o izokwasach (artykuł prof. Zygmunta M. Kowalskiego z UR w Krakowie; wydanie 11/2023 dodatku top bydło), prezentujemy najważniejsze informacje o przemianach węglowodanów i białka ogólnego w żwaczu.  

czytaj więcej
Żywienie bydła

Rezerwy w bilansowaniu dawek pokarmowych. Jak poprawić zysk z produkcji mleka

Popełniamy wiele błędów w bilansowaniu dawek pokarmowych dla krów. Jak ich uniknąć i gdzie szukać rezerw, by poprawić zysk z produkcji mleka?

czytaj więcej
Żywienie bydła

Idealna kiszonka z kukurydzy w 2023 r.: sprawdź długość sieczki!

Co czeka nas w bieżącym sezonie i na co zwrócić uwagę, by uzyskać kiszonkę z kukurydzy o dobrej jakości i wysokiej wartości pokarmowej? Tak robią to praktycy.

czytaj więcej
Zarządzanie

„Stawiam na pasze rzepakowe w żywieniu bydła mlecznego” – ogólnopolska konferencja dla hodowców już w połowie listopada

  Polskie Stowarzyszenie Producentów Oleju, Krajowe Zrzeszenie Producentów Rzepaku i Roślin Białkowych oraz Podlaski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Szepietowie zapraszają wszystkich rolników i wszystkich zainteresowanych na VII Ogólnokrajową konferencję na temat śruty rzepakowej pt. "Stawiam na pasze rzepakowe w żywieniu bydła mlecznego."

czytaj więcej
Aktualności branżowe

KOSMICZNE ceny sianokiszonki, słomy i siana. Jakie stawki w województwach?

Na nadmiar pasz objętościowych w tym roku raczej nikt nie narzeka. W niektórych województwach ceny sianokiszonki biją historyczne rekordy. Komu nie starczy paszy z własnej bazy, słono za nią zapłaci…  

czytaj więcej
Żywienie bydła

Ile za ha kukurydzy na pniu?! Drastyczne podwyżki zagrożą bazie paszowej

Kiszonka z kukurydzy jest obok sianokiszonki z traw, podstawowym składnikiem paszy objętościowej dla bydła. W tym roku susza dokuczyła nie tylko zbożom, ale również użytkom zielonym oraz kukurydzy. Co robić gdy kukurydza nie jest dobrej jakości i może jej zabraknąć dla zwierząt?

czytaj więcej
r e k l a m a
Żywienie bydła

Zadbaj o użytki zielone i zaoszczędź na żywieniu! Wskazówki ekspertów

Opłacalność produkcji mleka spada, hodowcy szukają oszczędności. Okazuje się, że duże rezerwy i potencjał tkwią w użytkach zielonych, które można znacznie lepiej wykorzystać i ponieść mniejsze nakłady finansowe na żywienie. Wystarczy poznać kilka wskazówek naszych ekspertów.

czytaj więcej
Maszyny rolnicze

Kosiarka Samasz: zestaw motyl do koszenia użytków zielonych [TEST]

Jeśli zamierzasz kupić wydajny zestaw do koszenia użytków zielonych, z pewnością zwrócisz uwagę na maszynę Samasz. Oto test zestawu "motyl" składającego się z trzech kosiarek, które były użytkowane przez cały ubiegłoroczny sezon w dużym gospodarstwie mlecznym.

czytaj więcej
Aktualności branżowe

Idealna jakość paszy: jak najlepiej zebrać trawę?

Większość hodowców potrafi zebrać trawę dobrej jakości. Jednak w czasie zbiorów traw można spotkać użytki zielone skoszone zbyt nisko. Oto kilka podpowiedzi, jak zebrać paszę najlepszej jakości.

czytaj więcej
Aktualności

15 proc. pasz non-GMO od 2025 toku? Będzie narodowy cel wskaźnikowy na krajowe rośliny białkowe

O konieczności zwiększenia udziału krajowych roślin białkowych w żywieniu zwierząt rozmawia się od lat, ale to proces trudny do realizacji. Teraz ma w tym pomóc legislacja. Od 2025 r. wejdzie obowiązek stosowania 15 proc. pasz non-GMO - zakłada przygotowany przez posłów projekt ustawy. Potem co roku udział krajowego białka ma rosnąc, aż do poziomu ponad 40 proc. w 2032 r.

czytaj więcej
Żywienie bydła

Uprawa lucerny: co ile kosić, lepiej w mieszance czy solo, jak zakiszać?

  Podczas Forum Mleko red. Marcin Jajor miał okazję porozmawiać o tajnikach uprawy i zbioru lucerny. Przemysław Sowul z firmy Sowul&Sowul w kilkuminutowym wywiadzie podał świetne wskazówki uprawy, zbioru i zakiszania lucerny. Co ile kosić lucernę, żeby uzyskać 20% białka? Jak lepiej ją siać – solo czy w mieszance i jak zakiszać, aby uzyskać wysoką wartość pokarmową dla bydła?

czytaj więcej
Żywienie bydła

Nowe trendy w żywieniu krów

Niewielkie zmiany w dawce pokarmowej mogą zdecydowanie poprawić efekty produkcyjne – przekonywali eksperci podczas jednego ze spotkań organizowanych przez firmę Blattin Polska.

czytaj więcej
ŁADOWANIE

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)