Organizacja produkcji bydła - portal agrarlex.pl}
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Organizacja produkcji bydła

Aktualności

Zapowiadane są zmiany w systemie identyfikacji i rejestracji zwierząt. MRiRW chce mieć więcej danych

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi chce mieć więcej danych od rolników, tak aby Inspekcja Weterynaryjna miała dostęp do kompletnych informacji o zwierzętach w gospodarstwie. Dlatego też zapowiadane są w systemie identyfikacji i rejestracji zwierząt. Kiedy w życie wejdą nowe przepisy? 

czytaj więcej
Organizacja produkcji bydła

Bydło mięsne czy mleczne, co się bardziej opłaca? Trzeba policzyć!

Kontrola opłacalności produkcji to klucz do wielu drzwi – zmian systemu chowu czy żywienia, inwestycji i rozwoju. W gospodarstwie Agaty i Mateusza Stachowiaków liczyć trzeba, bo "Księgowej Rolnika" tabelki muszą się zgadzać.

czytaj więcej
Organizacja produkcji bydła

5 tysięcy budek igloo dla cieląt na jednej fermie? Tak wygląda hodowla w Wisconsin

Podróże kształcą... W USA farmy mleczne i odchów cieląt wyglądają kompletnie inaczej niż w Europie. Różnicę widać przede wszystkim w skali hodowli. A jak żyją cielęta urodzone w USA?

czytaj więcej
Organizacja produkcji bydła

Jak liczyć koszty żywienia krów mlecznych?

  Policz, jaki jest zwrot wszystkich poniesionych kosztów produkcji mleka. Może warto postawić na większą efektywność żywienia?

czytaj więcej
Organizacja produkcji bydła

Co zmienić w gospodarstwie mlecznych, żeby osiągnąć sukces?

Na to pytanie próbowali znaleźć odpowiedź specjaliści podczas spotkania hodowców bydła w Nekli k. Bydgoszczy. Dyskutowali m.in. o profilaktyce mastitis, doborze odmian kukurydzy, a także postępowaniu z nasieniem buhaja.

czytaj więcej
Organizacja produkcji bydła

Krzyżówka mleczno-mięsna, która się opłaci: z jaką rasą łączyć krowy?

Spadki na rynku mleka sprawiają, że coraz więcej producentów skłania się ku alternatywnym źródłom przychodu, którym mogą być krzyżówki ras mlecznych z mięsnymi. Na podstawie rasy krów Jersey specjaliści wyjaśniają, jaka może być idealna krzyżówka międzyrasowa.

czytaj więcej
r e k l a m a
Organizacja produkcji bydła

Jak przechowywać siarę dla cieląt? 7 praktycznych wskazówek

  Wysokiej jakości siara zapewnia dobry dla układu odpornościowego nowonarodzonych cieląt. Dzięki temu są mniej podatne na choroby i późniejsze spadki w wydajności. Jak ją przechowywać, by zachowała swe magiczne właściwości?

czytaj więcej
Organizacja produkcji bydła

Jak uniknąć wypadków z bydłem? Kilka ciekawych wskazówek

  Podczas obchodzenia się z bydłem często dochodzi do poważnych wypadków. Nawet gdy masz mało czasu, Twoje własne bezpieczeństwo musi być priorytetem. Jak uniknąć wypadków w oborze i podczas załadunku?

czytaj więcej
Organizacja produkcji bydła

Jak koszty energii przekładają się na produkcję mleka?

Ostatnie miesiące upłynęły pod znakiem spadków cen skupu mleka oraz dużych wzrostów kosztów jego produkcji. Wynikały one m.in. z wyższych cen nawozów. Jak wyliczał Martin Ziaja, członek Zarządu PFHBiPM, w przypadku UZ w jego gospodarstwie (areał 210 ha, 160 krów) zwiększyły się one niemalże trzykrotnie – z ok. 1,7 tys. zł/ha do ponad 5 tys. zł/ha (4 pokosy i ok. 40 t/ha). – Im wyższe ceny energii, tym większa walka o ziemię! – mówił Martin Ziaja z PFHBiPM podczas targów Ferma Bydła w Bydgoszczy.

czytaj więcej
Organizacja produkcji bydła

Koszty remontu stada krów: kiedy zwraca się koszt odchowu jałówki?

Remont stada to zaraz po żywieniu drugi najbardziej kosztowny element produkcji mleka. Jak zmniejszyć straty z brakowania? Po jakim czasie zwraca się koszt odchowu jałówek? Kiedy brakować krowy?

czytaj więcej
Zarządzanie

Jakie skutki podatkowe VAT niesie za sobą darowizna stada bydła?

Gospodarz wydzielił część gospodarstwa córce, teraz chciałby przekazać całość stada jako darowiznę. Jakie skutki podatkowe VAT niesie za sobą darowizna, zarówno dla rolnika, jak i dla córki? Nasz ekspert ds. VAT odpowiada.

czytaj więcej
Organizacja produkcji bydła

Ile jest krów w Polsce? Liczba i wielkość stad bydła mlecznego

Koncentracja chowu i hodowli krów w Polsce postępuje, ale nadal mamy dużo małych stad. Jakie jest pogłowie krów mlecznych w Polsce i UE? Gdzie są największe stada i jaka jest skala hodowli krów?

czytaj więcej
ŁADOWANIE

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)