null - portal agrarlex.pl}
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Aktualności

Odszkodowania za szkody łowieckie

Odszkodowanie za szkody łowieckie – krok po kroku

Ile mam dni do odwołania po wydaniu protokołu szacowania szkód łowieckich? Do kogo mam się odwołać? Ostatnio przegapiłem terminy, ale więcej już tego błędu nie popełnię –pyta redakcję Agrarlex rolnik spod Łańcuta w woj. podkarpackim.

czytaj więcej
Myśliwy na polu rolnika

Czy możesz zakazać wejścia myśliwego na Twoje pole?

Myśliwi z lokalnego koła łowieckiego bezkarnie hulają po moich polach. Miejscami potrafią nawet zniszczyć fragment pola, jadąc swoimi wypasionymi jeepami. Przyjeżdżają sobie na zabawę ze strzelbą i nie tylko. Czy naprawdę nie ma na nich siły? – pyta redakcję Agrarlex rolnik spod Gorzowa Wlkp.

czytaj więcej
Prawo łowieckie

Żądanie zakazu polowania – porada od Agrarlex

Stop! Nie chcę już więcej, by na moim terenie polowali myśliwi. Robią więcej szkód, niż zwierzyna, której mają pilnować – i takie głosy spływają do redakcji Agrarlex. A zatem, jak przygotować zakaz polowania na swym gruncie?

czytaj więcej
Rolnik kontra policja

Twoje prawo do protestu cz. 4: sankcje karne

Ja rolnik – jakie mam prawo do protestu? Jakie akty prawne chronią moje prawo obywatelskie do wyrażania publicznie niezadowolenia? Jakie grożą mi kary? Oto pytania, które na kanwie jesiennych protestów z 2020 r. spłynęły do redakcji Agrarlex.

czytaj więcej
Określenie szkody

Kto opowiada za żerowanie gęsi i innego ptactwa?

Moje pola znajdują się w pobliżu Odry i jej rozlewisk. Gdy nadchodzi jesień, zawsze na mojej świeżutkiej oziminie siadają stada dzikich gęsi i żerują na niej. Czy kiedykolwiek doczekam się odszkodowania za te straty? – pyta redakcję Agrarlex rolnik spod Raciborza.

czytaj więcej
Rolnik na proteście

Kajdanki, pała czy gaz: środki przymusu bezpośredniego Policji

Tego pobito pałą, tamta dostała gazem w twarz, ktoś inny został poturbowany podczas transportu do „suki”. Pytacie Agrarlex, jakie środki przymusu osobistego może względem rolnika użyć Policja?

czytaj więcej
r e k l a m a
Prawo łowieckie

Szkody łowieckie i myśliwi: jakie są prawa rolnika?

Jakie właściwie mam prawa jako rolnik w zakresie szkód łowieckich i gospodarki łowieckiej, która poprzez koło dokonuje się na moich polach? Trudno jednak nazwać to gospodarką, a raczej wesołą zabawą chłopców w myśliwych – gorzko zauważa rolnik spod Raciborza, pisząc do redakcji Agrarlex.

czytaj więcej
Rolnik kontra policja

Przydatna ściąga: co powiesz w razie zatrzymania przez Policję

Co mam powiedzieć policjantowi, gdy mnie zatrzymuje na pikiecie? Pokazać dokument czy nie? Jeśli tak, to czy mnie spisze? Agrarlex odpowiada.

czytaj więcej
Prawo łowieckie

Patroszenie zwierzyny na polu rolnika: można czy nie?

Ostatnio na moim polu zasianej oziminą zobaczyłem kilka lisów. Okazało się, że żerowały na wnętrznościach zwierzyny, którą ubili myśliwi. Szkody w uprawie były znikome, ale bulwersuje mnie fakt, że patrochy leżały nie zakopane. Czy nie taki obowiązek ma myśliwy? – pyta redakcję Agrarlex rolnik spod Debrzna.

czytaj więcej
Prawo do strajku

Twoje prawo do protestu cz. 3: protest rolniczy „zwykły”

Ja rolnik – jakie mam prawo do protestu? Jakie akty prawne chronią moje prawo obywatelskie do wyrażania publicznie niezadowolenia? Jakie są prawa i obowiązki organizatora zgromadzenia w postępowaniu „zwykłym”? Oto pytania, które na kanwie jesiennych strajków z 2020 r. spłynęły do redakcji Agrarlex.

czytaj więcej
De minimis

De minimis: czy słusznie notariusz pobiera podatek od czynności cywilno-prawnych (PCC)?

Mały i szybko wyczerpujący się limit pomocy de minimis w rolnictwie może być powodem pobrania przez notariusza podatku od czynności cywilno-prawnych (PCC) przy zakupie gruntów rolnych, mimo formalnego zwolnienia z tego podatku. 

czytaj więcej
Myśliwy na polu rolnika

Prawa i obowiązki myśliwego

Co tak naprawdę może myśliwy? Agrarlex przedstawia listę praw i obowiązków myśliwego.

czytaj więcej
ŁADOWANIE

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)