Prawa i obowiązki myśliwego
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Prawa i obowiązki myśliwego

07.02.2021autor: Roman Włodarz

Co tak naprawdę może myśliwy? Agrarlex przedstawia listę praw i obowiązków myśliwego.

Z artykułu dowiesz się

  • Jakie prawa ma myśliwym?
  • Jakie obowiązki ciążą na myśliwym?
  • Jak kształtuje się obowiązek współpracy myśliwego i rolnika?
Myśliwy ma następujące prawa:

1. Prawo do wejścia na teren w ramach prowadzenia gospodarki łowieckiej lub polowania,
2. Prawo pozostania członkiem Zespołu Szacującego szkody łowieckie – nie określono nigdzie żadnych wymogów formalnych, natomiast art. 46g Prawa łowieckiego nakłada obowiązek na Lasy Państwowe organizowania szkoleń dla członków zespołów szacujących,
3. Prawo do powołania własnego rzeczoznawcy lub biegłego – nie będzie to jednak miało zasadniczego znaczenia dowodowego przy szacowaniu szkód łowieckich, a tylko będzie mogło stanowić dowód pomocniczy w ewentualnym postępowaniu przed sądem powszechnym.
4. Prawo wezwania przedstawiciela miejscowej Izby Rolniczej do udziału w oględzinach wstępnych lub ostatecznych – wyłącznie na etapie postępowania odwoławczego przez właściwym nadleśniczym.
5. Prawo do szacowania szkód wyłącznie na podstawie Rozporządzenia z  19 kwietnia 2019 r. roku, w tym prawo określania plonu, ceny rynkowej.
6. Prawo do ustawiania, w porozumieniu i we współdziałaniu z właścicielem gruntu, urządzeń ograniczających szkody łowieckie bez prawa odmowy szacowania szkód u rolnika, który odmówił takiej zgody – po wyroku TK z maja 2020 r.
7. Obowiązek współdziałania – właściciele lub posiadacze gruntów rolnych i leśnych powinni, zgodnie z potrzebami, współdziałać z dzierżawcami i zarządcami obwodów łowieckich w zabezpieczaniu gruntów przed szkodami.
8. Prawo do wystąpienia na drogę sądową w przypadku braku zgody na ustalone  odszkodowanie za szkody łowieckie – w ciągu 3 miesięcy od otrzymania decyzji właściwego nadleśniczego w postępowaniu odwoławczym.

r e k l a m a
Roman Włodarz
Podstawa prawna: Prawo łowieckie z 13 października 1995 r. 

Artykuł jest informacją i nie stanowi porady prawnej.
autor Roman Włodarz

Roman Włodarz

Roman Włodarz, prezes Śląskiej Izby Rolniczej

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Rolnik trafił do sądu, bo bronił swoich kur przed lisem

Hodowca prowadzący wolny chów drobiu jest pozostawiony przez państwo sam sobie. W przypadku szkód wyrządzonych przez lisy nie może liczyć bowiem na odszkodowanie. Wiesław Rzeszut ze wsi Haliczany w województwie lubelskim postanowił działać. Nie wiedział jednak, że zmieniły się przepisy i ustawienie na własnej posesji tzw. żywołapki może ściąg­nąć na niego kłopoty.

czytaj więcej
Myśliwy na polu rolnika

Czy możesz zakazać wejścia myśliwego na Twoje pole?

Myśliwi z lokalnego koła łowieckiego bezkarnie hulają po moich polach. Miejscami potrafią nawet zniszczyć fragment pola, jadąc swoimi wypasionymi jeepami. Przyjeżdżają sobie na zabawę ze strzelbą i nie tylko. Czy naprawdę nie ma na nich siły? – pyta redakcję Agrarlex rolnik spod Gorzowa Wlkp.

czytaj więcej
Myśliwy na polu rolnika

Jak zablokować myśliwego, by nie szacował dla swego koła łowieckiego ?

U nas aż iskrzy pomiędzy rolnikami a kołami łowieckimi. Co gorsza, do szacowania koła kierują takich ekspertów, którzy wcześniej na oczy pola uprawnego nie widzieli. Czy rolnik może powstrzymać osoby wskazane przez dzierżawcę lub zarządcę obwodu łowieckiego, by nie szacowała? – pyta Agrarlex rolnik spod Cedyni w woj. zachodniopomorskim.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)