- Jakie prawa ma myśliwym?
- Jakie obowiązki ciążą na myśliwym?
- Jak kształtuje się obowiązek współpracy myśliwego i rolnika?
Myśliwy ma następujące prawa:
1. Prawo do wejścia na teren w ramach prowadzenia gospodarki łowieckiej lub polowania,
2. Prawo pozostania członkiem Zespołu Szacującego szkody łowieckie – nie określono nigdzie żadnych wymogów formalnych, natomiast art. 46g Prawa łowieckiego nakłada obowiązek na Lasy Państwowe organizowania szkoleń dla członków zespołów szacujących,
3. Prawo do powołania własnego rzeczoznawcy lub biegłego – nie będzie to jednak miało zasadniczego znaczenia dowodowego przy szacowaniu szkód łowieckich, a tylko będzie mogło stanowić dowód pomocniczy w ewentualnym postępowaniu przed sądem powszechnym.
4. Prawo wezwania przedstawiciela miejscowej Izby Rolniczej do udziału w oględzinach wstępnych lub ostatecznych – wyłącznie na etapie postępowania odwoławczego przez właściwym nadleśniczym.
5. Prawo do szacowania szkód wyłącznie na podstawie Rozporządzenia z 19 kwietnia 2019 r. roku, w tym prawo określania plonu, ceny rynkowej.
6. Prawo do ustawiania, w porozumieniu i we współdziałaniu z właścicielem gruntu, urządzeń ograniczających szkody łowieckie bez prawa odmowy szacowania szkód u rolnika, który odmówił takiej zgody – po wyroku TK z maja 2020 r.
7. Obowiązek współdziałania – właściciele lub posiadacze gruntów rolnych i leśnych powinni, zgodnie z potrzebami, współdziałać z dzierżawcami i zarządcami obwodów łowieckich w zabezpieczaniu gruntów przed szkodami.
8. Prawo do wystąpienia na drogę sądową w przypadku braku zgody na ustalone odszkodowanie za szkody łowieckie – w ciągu 3 miesięcy od otrzymania decyzji właściwego nadleśniczego w postępowaniu odwoławczym.
Roman Włodarz
Podstawa prawna: Prawo łowieckie z 13 października 1995 r.
Artykuł jest informacją i nie stanowi porady prawnej.