Patroszenie zwierzyny na polu rolnika: można czy nie?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Patroszenie zwierzyny na polu rolnika: można czy nie?

10.02.2021autor: Roman Włodarz

Ostatnio na moim polu zasianej oziminą zobaczyłem kilka lisów. Okazało się, że żerowały na wnętrznościach zwierzyny, którą ubili myśliwi. Szkody w uprawie były znikome, ale bulwersuje mnie fakt, że patrochy leżały nie zakopane. Czy nie taki obowiązek ma myśliwy? – pyta redakcję Agrarlex rolnik spod Debrzna.

Z artykułu dowiesz się

  • Czy rolnik może powstrzymać zakopywanie resztek po polowaniu na swych polach?
  • Gdzie powinno odbywać się wytrzewianie upolowanej zwierzyny?
  • Jakie są zasady prawidłowej utylizacji patrochów na miejscu polowania?
  • Co w przypadku polowań zbiorowych z dużą ilością ubitej zwierzyny?
Nie ma przepisu, który zabraniałby patroszyć upolowaną zwierzynę w miejscu jej upadku. Zatem należy przyjąć, że zwierzyna zabita w trakcie legalnego – z punktu widzenia Prawa łowieckiego – polowania zbiorowego, może być patroszona na miejscu, oczywiście bez wyrządzania szkód na gruncie. 
Gdyby jednak do takich szkód doszło, mają tu zastosowanie przepisy art. 46 Prawa łowieckiego o wypłacie odszkodowania. Jeśli zwierzyna była zabita nielegalnie, także czynność patroszenia będzie nielegalna. 

Przepisy na patrochy

Odrębnym problemem jest zagospodarowania tzw. patrochów. W przypadku dzików na terenach zapowietrzonych regulują te kwestie przepisy weterynaryjne o zwalczaniu ASF – patrochy muszą być zabrane z pola i przechowane odrębnie w chłodni do czasu badania. To zarządzenie Zarządu Głównego PZŁ. 

Wariant 1

Przed rozpoczęciem wytrzewiania dzików pozyskanych w wyniku polowania należy wyznaczyć miejsce i wykopać dół, do którego będą deponowane niejadalne części dzika. Dół powinien być wykopany w możliwie bliskiej odległości od upolowanego dzika, tak aby można było bezpośrednio złożyć doń resztki bez konieczności ich wcześniejszego składowania w innym miejscu. Ma to na celu ograniczenie liczby miejsc, które mają styczność z patrochami. 
Wykopany dół powinien być głęboki na co najmniej 0,5-0,7 metra, tak aby pomieścił wszystkie pozyskane patrochy i jednocześnie warstwa ziemi, którą zostanie przykryty wynosiła co najmniej 0,5 metra. Powinno to uniemożliwić dostęp do wnętrzności zwierzętom dzikim. 
Przed zasypaniem patrochów, powinny być one zdezynfekowane środkiem biobójczym lub miejsce ich zakopania spryskane środkiem odstraszającym zwierzęta. Patrochy ułożone w przygotowanym dole należy przysypać warstwą ziemi co najmniej do poziomu terenu oraz udeptać.
r e k l a m a

Wariant 2

W przypadku polowań zbiorowych, możliwym jest zamówienie kontenera na patrochy bezpośrednio z zakładu utylizacyjnego kat. 1. Możliwe jest również zastosowanie procedur opisanych w punkcie 2 wariantu pierwszego, czyli zakopanie patrochów w odpowiednio dużym i głębokim dole, o ile niewytrzewione dziki dostarczane są przez myśliwych do punktu zbiorczego przez uczestników polowania.
W pozostałych przypadkach zabitych zwierzą łownych ich patrochy zgodnie z zaleceniami PZŁ należy zakopać i nie wolno pozostawiać ich w łowisku, np. dla drapieżników.

Nie określono sposobu wyboru miejsca zakopywania patrochów, zatem należy uznać, że można tego dokonać w każdym miejscu, pod warunkiem niewyrządzania szkód w uprawach i w gruncie. Ewentualne szkody związane z zakopaniem patrochów na gruncie przy wykonywaniu polowania są objęte odszkodowaniem zgodnie z art. 46 Prawa łowieckiego.

Roman Włodarz
Podstawa prawna:
  • Prawo łowieckie z 13 października 1995 r. 
  • Zarządzenie nr 12/2017 Zarządu Głównego PZŁ z dnia 30.11.2017 roku w zakresie zasad postępowania z patrochami pozyskanymi od dzików w wyniku polowań

Artykuł jest informacją i nie stanowi porady prawnej.
autor Roman Włodarz

Roman Włodarz

Roman Włodarz, prezes Śląskiej Izby Rolniczej

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Gmina wybudowała ścieżkę rowerową i odcięła rolnikom dostęp do pól

– Mamy kłopot z przedostaniem się na nasze działki rolne. Od kiedy urząd miejski wybudował ścieżkę rowerową, zostaliśmy odcięci od naszych gruntów. Nie mamy nic przeciwko ścieżce. Sami z niej korzystamy. Dlaczego jednak inwestor nie pomyślał, aby przez ścieżkę wybudować należycie oznakowane przejazdy drogowe, tak abyśmy w legalny sposób mogli dojeżdżać na nasze pola? – pyta grupa rolników z sołectwa Katarzynów w gminie Koluszki.

czytaj więcej

Wystawiali fałszywe dokumenty rolnikom. Usłyszeli 76 zarzutów

Prokuratura Rejonowa w Kaliszu oskarżyła 10 diagnostów o fałszowanie dokumentacji, dotyczącej badań technicznych urządzeń i maszyn do wykonywania oprysków w sadach i na polach. Oskarżeni usłyszeli 76 zarzutów.

czytaj więcej
Prawo łowieckie

Zapowiada się reforma W PZŁ. Będzie więcej myśliwych?

Szykują się spore zmiany w prawie łowieckim, których celem jest zwiększenie liczby myśliwych. Rząd chce m.in. włączyć myśliwych niezrzeszonych do kół oraz likwidować te koła, które nie realizują polityki państwa w zakresie odstrzałów.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)