- Czy rolnik może zażądać zakazu polowania na swoim gruncie?
- Do kogo przekazać formalnie zakaz polowania?
- Jak sporządzić sprzeciw przeciwko polowaniu zbiorowemu na swym terenie?
Żądanie zakazu polowania może złożyć wyłącznie osoba fizyczna – właściciel albo użytkownik wieczysty nieruchomości wchodzącej w skład obwodu łowieckiego. Zatem każdy rolnik, który nie życzy sobie wizyt myśliwych na swych polach, może taki zakaz ogłosić.
Zakaz wykonywania polowania na danej nieruchomości:
- jest prawem osobistym właściciela albo użytkownika wieczystego nieruchomości, który złożył oświadczenie,
- wygasa najpóźniej z chwilą jego śmierci,
- składa się w formie pisemnego oświadczenia,
- zakaz może być cofnąć, w formie pisemnej, jednak nie wcześniej niż po zakończeniu łowieckiego roku gospodarczego, w którym zostało złożone oświadczenie o zakazie wykonywania polowania.
Oświadczenie do starosty
Oświadczenie o zakazie wykonywania polowania lub cofnięcie oświadczenia o zakazie wykonywania polowania składa się przed swoim starostą.
Starosta jest zobowiązany do nieodpłatnego poświadczania własnoręczności podpisu właściciela albo użytkownika wieczystego nieruchomości wchodzącej w skład obwodu łowieckiego na oświadczeniu lub cofnięciu oświadczenia.
Oświadczenie o zakazie wykonywania polowania lub cofnięcie oświadczenia o zakazie wykonywania polowania jest skuteczne:
- od dnia następującego po dniu jego złożenia – w przypadku gdy starosta jest organem właściwym do wydzierżawienia danego obwodu łowieckiego;
- od dnia następującego po dniu zawiadomienia organu właściwego do wydzierżawienia danego obwodu łowieckiego – w przypadku gdy starosta nie jest organem właściwym do wydzierżawienia danego obwodu łowieckiego;
- od dnia następującego po dniu zawiadomienia ministra właściwego do spraw środowiska – w przypadku obwodu łowieckiego wyłączonego z wydzierżawiania.
Starosta działa z automatu
Co robić, gdy starosta nie jest organem właściwym do wydzierżawienia danego obwodu łowieckiego lub gdy dany obwód łowiecki został wyłączony z wydzierżawiania?
Z automatu starosta zobowiązany jest wtedy zawiadomić organ właściwy do wydzierżawienia obwodu albo ministra środowiska.
Wówczas to oni zawiadamiają dzierżawcę albo zarządcę obwodu łowieckiego o takim oświadczeniu rolnika. Uwaga – tu pojawia się jednak możliwość cofnięcia oświadczenia o zakazie wykonywania polowania z powodów epizootycznych.
Planowanie zbiorowe stop
Właściciel, posiadacz lub zarządca gruntu, w terminie nie krótszym niż 3 dni przed planowanym terminem rozpoczęcia polowania zbiorowego, może zgłosić sprzeciw wraz z uzasadnieniem do właściwego wójta (burmistrza, prezydenta miasta).
Sprzeciw może dotyczyć polowania zbiorowego o terminie którego organizator zawiadomił właściwego wójta (burmistrza, prezydenta miasta).
Informacja o takim polowaniu jest potem zwykle podana do wiadomości publicznej nie później niż w terminie 5 dni od dnia otrzymania informacji przez wójta/burmistrza/prezydenta, w sposób zwyczajowo przyjęty w danej gminie oraz przez obwieszczenie i na stronie internetowej urzędu gminy.
Rolnik, sprzeciwiając się polowaniu, pisemnie podaje:
- nieruchomość, której dotyczy sprzeciw przez podanie dokładnego adresu,
- w przypadku, gdyby takiego adresu nie było – numer działki ewidencyjnej i obrębu,
- wójt (burmistrz, prezydent miasta) zawiadamia niezwłocznie dzierżawcę lub zarządcę obwodu łowieckiego o wniesionym przez właściciela, posiadacza albo zarządcę gruntu sprzeciwie do organizowanego polowania zbiorowego, przekazując mu ten sprzeciw wraz z uzasadnieniem,
- dzierżawca albo zarządca obwodu łowieckiego przy organizacji polowania zbiorowego uwzględnia sprzeciw, gdy wykonywanie polowania będzie zagrażało bezpieczeństwu lub życiu ludzi.
Roman Włodarz
Podstawa prawna:
- Kodeks cywilny – ustawa z dnia 23. kwietnia 1964 r.
- Prawo łowieckie z 13 października 1995 r.
Artykuł jest informacją i nie stanowi porady prawnej.
Do pobrania także formularze:
- Zgłoszenie szkody łowieckiej w uprawie
- Pełnomocnictwo do reprezentowania
- Protokół oględzin odwołanie do nadleśniczego
- Protokół oględzin Skarb Państwa
- Protokół szacowania ostatecznego
- Protokół szacowania ostatecznego odwołanie do nadleśniczego
- Protokół szacowania ostatecznego Skarb Państwa
- Zgłoszenie daty zbioru plonach
- Zgłoszenie szkody w zebranych płodach
- Oświadczenie zakaz polowania zbiorowego