Podatki w rolnictwie - portal agrarlex.pl}
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Podatki w rolnictwie

Czy grunty dzierżawione wchodzą w skład gospodarstwa rolnego?

Mam 35 ha swojej ziemi, a z dzierżawą od KOWR ponad 100 ha. Ostatnio dokupiłem grunty. Czy należy mi się ulga w podatku rolnym? W urzędzie gminy powiedziano mi, że ulga nie przysługuje, ponieważ mam za duże gospodarstwo. A przecież dzierżawione grunty nie są moje, umowy dzierżawy kończą mi się za rok. Czy wtedy ewentualnie mogę ubiegać się o ulgę?

czytaj więcej

Podatek rolny 2021 – do kiedy rolnik musi zapłacić ostatnią ratę?

Przypominamy rolnikom, że już wkrótce mija termin opłacenia ostatniej raty podatku rolnego za 2021 rok. Podpowiadamy kiedy rolnik może wnioskować o zmniejszenie tej daniny oraz jakie będą stawki podatku rolnego za 2022 roku.

czytaj więcej
Podatki w rolnictwie

Kasa fiskalna w rolnictwie: kiedy konieczna, a kiedy nie?

Każda osoba lub firma prowadząca działalność gospodarczą w rozumieniu przepisów o ustawie o VAT – a za taką uznawana jest również działalność rolnicza – powinna ewidencjonować sprzedaż na rzecz osób prywatnych oraz rolników ryczałtowych na kasie fiskalnej.

czytaj więcej
Podatki w rolnictwie

Sok owocowy z gospodarstwa: czy tylko dla gości agroturystyki?

Prowadzimy gospodarstwo agroturystyczne i posiadamy sad. Moglibyśmy produkować naturalne soki. Czy produkcja taka jest nieograniczona pod względem ilościowym? Co z podatkiem? Jakie muszę posiadać dokumenty? – pyta Agrarlex rolnik z Wielkopolski?

czytaj więcej
Podatki w rolnictwie

Faktura VAT: co powinna posiadać?

Faktura stanowi dokument księgowy odzwierciedlający realizowane transakcje i umożliwiający właściwe ujęcie ich w księgach wystawcy i odbiorcy. Co trzeba wiedzieć o prawidłowym wystawianiu faktur?

czytaj więcej
Podatki w rolnictwie

Wynajmujesz komuś sprzęt? Jaki musisz zapłacić podatek? Cz. 1

W dobrosąsiedzkich relacjach nieraz użyczamy sobie sprzętu. Niektórzy rolnicy regularnie wynajmują na wynagrodzeniem też niektóre swe maszyny. W obu przypadkach trzeba liczyć się z zapłatą podatku. Jakiego? Czytaj w Agrarlex.

czytaj więcej
r e k l a m a
Podatki w rolnictwie

Jaki podatek pojawi się przy umowie barterowej?

Rolnik kosi kombajnem zboże u sąsiada, sąsiad użycza przyczepy do rozrzutu obornika. Wszystko dobrze, gdy ma to miejsce na niewielką skalę. Przy szerszym zakresie usług umowa barterowa rodzi skutki podatkowe.

czytaj więcej
Podatki w rolnictwie

Wynajmujesz komuś sprzęt? Jaki musisz zapłacić podatek? Cz. 2.

W dobrosąsiedzkich relacjach nieraz użyczamy sobie sprzętu. Niektórzy rolnicy regularnie wynajmują na wynagrodzeniem też niektóre swe maszyny. W obu przypadkach trzeba liczyć się z zapłatą podatku. Część 2 tekstu – czytaj w Agrarlex.

czytaj więcej
Podatki w rolnictwie

Uważaj na fiskusa: nie każda działalność na roli podlega podatkowi rolnemu

Masz pomysł na rolniczy biznes? Doskonale! Ale uważaj z fiskusem. Nie zawsze praca na roli wiąże się z opodatkowaniem podatkiem rolnym, a bywa, że i z podatkiem dochodowym. 

czytaj więcej
Podatki w rolnictwie

Sprzedaż nieruchomości ze spadku a podatek dochodowy

Czy udział w nieruchomości może zostać zbyty? Jakie są zasady takiego działania i co można zrobić ze środkami w ten sposób pozyskanymi, aby nie płacić podatku dochodowego od osób fizycznych? Odpowiada prof. UAM dr hab. Aneta Suchoń.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)