Podatki: VAT, rolny, inne - portal agrarlex.pl}
r e k l a m a
Partnerzy portalu
WAŻNE
Prawo do zachowku ważne tylko pięć latZmarł mój ojciec, który całość majątku rodzinnego zapisał w formie testamentu swojej konkubinie. Czy przysługuje mi oraz mojemu rodzeństwu zachowek oraz w jakiej wysokości? Takie pytanie spłynęło od młodego mieszkańca wsi do redakcji Agrarlex.

Podatki: VAT, rolny, inne

Podatki w rolnictwie

Uważaj na fiskusa: nie każda działalność na roli podlega podatkowi rolnemu

Masz pomysł na rolniczy biznes? Doskonale! Ale uważaj z fiskusem. Nie zawsze praca na roli wiąże się z opodatkowaniem podatkiem rolnym, a bywa, że i z podatkiem dochodowym. 

czytaj więcej
Ryczałt VAT

Jak odliczyć cały VAT?

Od kilku lat prowadzę gospodarstwo rolne nastawione na produkcję mleka. W celu ograniczenia kosztów związanych z zakupem energii elektrycznej zdecydowałem się w ubiegłym miesiącu na zamontowanie instalacji fotowoltaicznej na budynku inwentarskim. Gospodarstwo i dom mieszkalny korzystają z jednego licznika energii elektrycznej w taryfie C12A. Z urzędem skarbowym rozliczam się na zasadach ogólnych. Czy w takim przypadku należy mi się zwrot całego podatku VAT od przeprowadzonej inwestycji?

czytaj więcej
Podatki w rolnictwie

Sok owocowy z gospodarstwa: czy tylko dla gości agroturystyki?

Prowadzimy gospodarstwo agroturystyczne i posiadamy sad. Moglibyśmy produkować naturalne soki. Czy produkcja taka jest nieograniczona pod względem ilościowym? Co z podatkiem? Jakie muszę posiadać dokumenty? – pyta Agrarlex rolnik z Wielkopolski?

czytaj więcej
Zwrot VAT

Czy doradca podatkowy może poświadczyć kopię faktury?

Jestem rolnikiem rozliczającym się z podatku VAT. Płacę uprawnionemu doradcy podatkowemu za prowadzenie księgowości podatkowej i on też potwierdza za zgodność z oryginałem faktury za olej napędowy. Czy gmina może odmówić mi przyjęcia tak potwierdzonych faktur? W Agrarlex pytanie rolnika spod Leszna w Wielkopolsce.

czytaj więcej
Ulgi podatkowe

Kiedy rolnikowi przysługuje ulga inwestycyjna?

Chcę kupić od brata 7 ha ziemi. Dzięki temu powiększymy z żoną posiadane już gospodarstwo do 26 ha. Czy będzie mi przysługiwać ulga w podatku rolnym?

czytaj więcej
Ulgi podatkowe

Żona rolnika odlicza ulgi na dzieci

Mąż prowadzi gospodarstwo rolne. Ja natomiast od lutego ubiegłego roku pracuję w prywatnej firmie. Posiadamy dwoje małoletnich dzieci. Czy mogę skorzystać z ulgi na dzieci, rozliczając PIT za ubiegły rok? Jakie są zasady jej udzielania?

czytaj więcej
r e k l a m a
Ulgi podatkowe

Ulga na powiększenie gospodarstwa

Dzierżawca gruntu w końcu kupił ziemię, którą dzierżawił. Rolnik chciał skorzystać z preferencji podatkowej. W urzędzie jednak usłyszał, że zwolnienie i ulga mu się nie należą, gdyż nabył grunty, które posiadał w dzierżawie.

czytaj więcej
Podatki w rolnictwie

Sprzedaż nieruchomości ze spadku a podatek dochodowy

Czy udział w nieruchomości może zostać zbyty? Jakie są zasady takiego działania i co można zrobić ze środkami w ten sposób pozyskanymi, aby nie płacić podatku dochodowego od osób fizycznych? Odpowiada prof. UAM dr hab. Aneta Suchoń.

czytaj więcej
Ulgi podatkowe

Panele fotowoltaiczne na domu i budynku inwentarskim: będzie ulga?

Fotowoltaika na dachu budynku, który połączony jest z budynkiem gospodarczym. Energia wytworzona w ten sposób zasila również działalność rolniczą, ale czy montaż paneli kwalifikuje się już pod ulgę inwestycyjną?

czytaj więcej
Ryczałt VAT

Przejście z VAT na ryczałt

Ryczałt czy VAT? Wielu rolników decyduje się przejść na ogólne zasady rozliczania VAT. Czy po podjęciu tej decyzji istnieje szansa na to, aby wrócić do ryczałtu? Specjaliście w tym zakresie odpowiadają na pytanie czytelnika.

czytaj więcej
Zwolnienia podatkowe

Zakup ziemi, zwolnienie z podatku rolnego

Rolnicy chcąc powiększyć swoje gospodarstwo i kupując ziemię rolną zastanawiają się czy mogą jednocześnie skorzystać ze zwolnienia w podatku od czynności cywilnoprawnych oraz z ulgi w podatku rolnym. Jak to jest związane z pomocą de minimis dla rolnictwa? 

czytaj więcej
Odliczenie ulg

Czy dzieci mogą skorzystać z ulgi w podatku rolnym po odkupieniu gospodarstwa od ojca?

Czy sprzedając ziemię swoim dzieciom, grunty są zwolnione z podatku rolnego? Komu i w jakich sytuacjach przysługuje ulga lub zwolnienie z podatku rolnego?

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a