Sok owocowy z gospodarstwa: czy tylko dla gości agroturystyki?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Sok owocowy z gospodarstwa: czy tylko dla gości agroturystyki?

29.06.2021autor: Wojciech Lignowski

Prowadzimy gospodarstwo agroturystyczne i posiadamy sad. Moglibyśmy produkować naturalne soki. Czy produkcja taka jest nieograniczona pod względem ilościowym? Co z podatkiem? Jakie muszę posiadać dokumenty? – pyta Agrarlex rolnik z Wielkopolski?

Z artykułu dowiesz się

  • Jakie przepisy regulują produkcję żywności w gospodarstwie?
  • Czy możesz produkować sok własnych owoców w agroturystyce?
  • Jak go możesz wprowadzać do obrotu i na jaką skalę?
Prowadzenie działalności w zakresie produkcji soków podlega pod kilka przepisów. Zobaczmy, co mówią one o użyciu produktów pochodzenia rolniczego.

Ustawa o bezpieczeństwie żywności i żywienia

Ustawa o bezpieczeństwie żywności i żywienia ustanawia szereg rygorów związanych z produkcją i wprowadzaniem żywności do obrotu. 
Przepis przewiduje pewne odstępstwa od przyjętych zasad dla podmiotów wprowadzających do sprzedaży produkty spożywcze oznaczonych pojęciem „surowce”. To produkty produkcji pierwotnej (art. 3).

Rozporządzenie Ministra Zdrowia 

Rozporządzenie Ministra Zdrowia w sprawie dostaw bezpośrednich środków spożywczych – dostawy bezpośrednie mogą obejmować produkty produkcji pierwotnej pochodzenia roślinnego, takie jak: 
  • zboża, owoce, warzywa, 
  • zioła, grzyby uprawne, pochodzące wyłącznie z własnych upraw lub hodowli producentów produkcji pierwotnej, niestanowiących działów specjalnych produkcji rolnej w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz 
  • pozostałe surowce pochodzące z dokonywanych osobiście zbiorów ziół i runa leśnego (par. 2 ust. 1),
  • środki spożywcze pochodzące z produktów lub surowców, o których mowa wyżej w postaci kiszonej lub suszonej (ust. 2).
Uwaga – co ważne: dostawy bezpośrednie nie mogą przekraczać:
  • wielkości plonów, w skali roku, poszczególnych surowców uzyskanych przez producentów produkcji pierwotnej z gospodarstw rolnych, których są oni właścicielami lub użytkownikami na podstawie innych niż własność tytułów prawnych użytkowania gruntów rolnych; 
  • ilości surowców pochodzących z dokonywanych osobiście zbiorów ziół i runa leśnego osoby dostarczającej środki spożywcze w ramach dostaw bezpośrednich. 
r e k l a m a

Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady 

Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie higieny środków spożywczych (art. 2) też mówi o tym, że „surowiec” to produkt pierwotny, w tym produkty ziemi, pochodzące z hodowli, polowań i połowów. 

Co zatem z sokiem z własnych jabłek?

Sok z jabłek jest produktem przetworzonym, nie odpowiada ustawowej definicji surowca. Ma to znaczenie z uwagi na udogodnienia, jakie przysługują w zakresie handlu surowcami przez prowadzących gospodarstwa rolne. 
Wprowadzenie surowca do obrotu może się odbywać w ramach dostaw bezpośrednich, o których mowa (art. 68 ust. 1 ustawy o bezpieczeństwie i żywienia), który nakazuje, aby podmioty działające na rynku spożywczym prowadzące działalność w ramach dostaw bezpośrednich przestrzegały zasad dobrej praktyki higienicznej. 

Bezpośrednimi dostawami są – dokonywane przez producenta – małe ilości surowców do konsumenta końcowego lub lokalnego zakładu detalicznego bezpośrednio zaopatrującego konsumenta końcowego. 
Dlatego odpowiadając na pytanie rolnika, nie ma możliwości skorzystania z preferencyjnych zasad dotyczącymi dostaw bezpośrednich w odniesieniu do handlu własnymi przetworami w postaci soku owocowego.
Mowa w tym miejscu jest oczywiście o warunkach produkcji i wprowadzeniu do obrotu soku owocowego POZA gospodarstwem agroturystycznym. 

Rozpoczęcie produkcji soków będzie więc podlegało wszelkim rygorom zastrzeżonym dla producentów żywności, o których szczegółowo informuje każda powiatowa placówka sanepidu.
Ale nic nie stoi na przeszkodzie, by takie soki serwować na miejscu, w agroturystyce, dla jej gości.

Wojciech Lignowski
Radca prawny
Wielkopolska Izba Rolnicza

Artykuł jest informacją i nie stanowi porady prawnej.
Podstawa prawna:
  • Ustawa z dnia 25 sierpnia 2006 r. o bezpieczeństwie żywności i żywienia
  • Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 6 czerwca 2007 r. w sprawie dostaw bezpośrednich środków spożywczych
  • Rozporządzenia (WE) nr 852/2004 Parlamentu Europejskiego i Rady z 29.04.2004 r. w sprawie higieny środków spożywczych
 
autor Wojciech Lignowski

Wojciech Lignowski

Wojciech Lignowski, radca prawny Wielkopolskiej Izby Rolniczej

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Podatki w rolnictwie

Kasa fiskalna w rolnictwie: kiedy konieczna, a kiedy nie?

Każda osoba lub firma prowadząca działalność gospodarczą w rozumieniu przepisów o ustawie o VAT – a za taką uznawana jest również działalność rolnicza – powinna ewidencjonować sprzedaż na rzecz osób prywatnych oraz rolników ryczałtowych na kasie fiskalnej.

czytaj więcej
Podatki w rolnictwie

Faktura VAT: co powinna posiadać?

Faktura stanowi dokument księgowy odzwierciedlający realizowane transakcje i umożliwiający właściwe ujęcie ich w księgach wystawcy i odbiorcy. Co trzeba wiedzieć o prawidłowym wystawianiu faktur?

czytaj więcej
Podatki w rolnictwie

Wynajmujesz komuś sprzęt? Jaki musisz zapłacić podatek? Cz. 1

W dobrosąsiedzkich relacjach nieraz użyczamy sobie sprzętu. Niektórzy rolnicy regularnie wynajmują na wynagrodzeniem też niektóre swe maszyny. W obu przypadkach trzeba liczyć się z zapłatą podatku. Jakiego? Czytaj w Agrarlex.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)