- Jakie przepisy regulują produkcję żywności w gospodarstwie?
- Czy możesz produkować sok własnych owoców w agroturystyce?
- Jak go możesz wprowadzać do obrotu i na jaką skalę?
Prowadzenie działalności w zakresie produkcji soków podlega pod kilka przepisów. Zobaczmy, co mówią one o użyciu produktów pochodzenia rolniczego.
Ustawa o bezpieczeństwie żywności i żywienia
Ustawa o bezpieczeństwie żywności i żywienia ustanawia szereg rygorów związanych z produkcją i wprowadzaniem żywności do obrotu.
Przepis przewiduje pewne odstępstwa od przyjętych zasad dla podmiotów wprowadzających do sprzedaży produkty spożywcze oznaczonych pojęciem „surowce”. To produkty produkcji pierwotnej (art. 3).
Rozporządzenie Ministra Zdrowia
Rozporządzenie Ministra Zdrowia w sprawie dostaw bezpośrednich środków spożywczych – dostawy bezpośrednie mogą obejmować produkty produkcji pierwotnej pochodzenia roślinnego, takie jak:
- zboża, owoce, warzywa,
- zioła, grzyby uprawne, pochodzące wyłącznie z własnych upraw lub hodowli producentów produkcji pierwotnej, niestanowiących działów specjalnych produkcji rolnej w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz
- pozostałe surowce pochodzące z dokonywanych osobiście zbiorów ziół i runa leśnego (par. 2 ust. 1),
- środki spożywcze pochodzące z produktów lub surowców, o których mowa wyżej w postaci kiszonej lub suszonej (ust. 2).
Uwaga – co ważne: dostawy bezpośrednie nie mogą przekraczać:
- wielkości plonów, w skali roku, poszczególnych surowców uzyskanych przez producentów produkcji pierwotnej z gospodarstw rolnych, których są oni właścicielami lub użytkownikami na podstawie innych niż własność tytułów prawnych użytkowania gruntów rolnych;
- ilości surowców pochodzących z dokonywanych osobiście zbiorów ziół i runa leśnego osoby dostarczającej środki spożywcze w ramach dostaw bezpośrednich.
Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady
Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie higieny środków spożywczych (art. 2) też mówi o tym, że „surowiec” to produkt pierwotny, w tym produkty ziemi, pochodzące z hodowli, polowań i połowów.
Co zatem z sokiem z własnych jabłek?
Sok z jabłek jest produktem przetworzonym, nie odpowiada ustawowej definicji surowca. Ma to znaczenie z uwagi na udogodnienia, jakie przysługują w zakresie handlu surowcami przez prowadzących gospodarstwa rolne.
Wprowadzenie surowca do obrotu może się odbywać w ramach dostaw bezpośrednich, o których mowa (art. 68 ust. 1 ustawy o bezpieczeństwie i żywienia), który nakazuje, aby podmioty działające na rynku spożywczym prowadzące działalność w ramach dostaw bezpośrednich przestrzegały zasad dobrej praktyki higienicznej.
Bezpośrednimi dostawami są – dokonywane przez producenta – małe ilości surowców do konsumenta końcowego lub lokalnego zakładu detalicznego bezpośrednio zaopatrującego konsumenta końcowego.
Dlatego odpowiadając na pytanie rolnika, nie ma możliwości skorzystania z preferencyjnych zasad dotyczącymi dostaw bezpośrednich w odniesieniu do handlu własnymi przetworami w postaci soku owocowego.
Mowa w tym miejscu jest oczywiście o warunkach produkcji i wprowadzeniu do obrotu soku owocowego POZA gospodarstwem agroturystycznym.
Rozpoczęcie produkcji soków będzie więc podlegało wszelkim rygorom zastrzeżonym dla producentów żywności, o których szczegółowo informuje każda powiatowa placówka sanepidu.
Ale nic nie stoi na przeszkodzie, by takie soki serwować na miejscu, w agroturystyce, dla jej gości.
Wojciech Lignowski
Radca prawny
Wielkopolska Izba Rolnicza
Artykuł jest informacją i nie stanowi porady prawnej.
Podstawa prawna:
- Ustawa z dnia 25 sierpnia 2006 r. o bezpieczeństwie żywności i żywienia
- Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 6 czerwca 2007 r. w sprawie dostaw bezpośrednich środków spożywczych
- Rozporządzenia (WE) nr 852/2004 Parlamentu Europejskiego i Rady z 29.04.2004 r. w sprawie higieny środków spożywczych