Ile hodowca zapłaci za otrzymanie świadectwa zdrowia świń?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Ile hodowca zapłaci za otrzymanie świadectwa zdrowia świń?

04.10.2022autor: wk

Robert Telus, przewodniczący sejmowej komisji rolnictwa, zapowiada, że zostaną wprowadzone zmiany w rozporządzeniu o opłatach za czynności wykonywane przez Inspekcję Weterynaryjną. Chodzi o opłaty za wydanie świadectwa zdrowia dla trzody chlewnej.  Co ma się zmienić? Ile będzie kosztować?  

Nowy sposób naliczania opłaty za świadectwo zdrowia świń, czyli jaki?

O wzroście kosztów wydania świadectwa zdrowia dla świń mówili w Sejmie hodowcy trzody chlewnej, którzy zauważyli, że po zmianach rozporządzenia muszą płacić 112,80 zł.  Ale zdaniem MRiRW to nie do końca jest prawda a zmiany wynikają ze zmiany sposobu naliczania opłaty. Kiedyś zależało to liczby świń, teraz liczy się czas pracy lekarza weterynarii.

Proponowana cena nie jest stała. Kontrola weterynaryjna trwająca dłużej niż godzinę z dopłatą

Aktualnie podstawowa stawka opłaty za taką kontrolę trwającą nie dłużej niż godzinę wynosi 112,80 zł, a w przypadku kontroli trwającej dłużej niż godzinę, za pierwszą godzinę – 112,80 zł, a za każde rozpoczęte 15 minut po upływie pierwszej godziny ­– 14,10 zł. Jest to rozwiązanie odmienne od tego, które stosowano przed 11 sierpnia 2022 r., gdy wysokość opłaty była uzależniona od liczby skontrolowanych zwierząt albo liczby przesyłek zwierząt.

r e k l a m a

Czy hodowcy świń mogą liczyć na rabat za usługę weterynarza?

Jednocześnie dla małych gospodarstw przewidziano obniżki. Opłatę za taką kontrolę zwierząt pobiera się w wysokości obniżonej o 75%, jednak nie niższej niż 40 zł, w przypadku kontroli świń przeprowadzanej w gospodarstwie, w którym jest utrzymywane nie więcej niż 50 świń. Po zastosowaniu tych reguł opłata za ww. kontrolę przekracza kwotę 40 zł w przypadku, gdy czas jej trwania wynosi co najmniej 2 godziny.

- Wcześniej było 10 zł za dokument plus od 10 do 50 zł za dojazd, czyli przy większej odległości było to nawet. 60 zł. Przy 40 zł to jest spadek o 20 zł – przekonywał wiceminister rolnictwa Lech Kołakowski, który zaapelował o dokładne czytanie przepisów.

Ale na słowa wiceministra L. Kołakowskiego od razu zareagował przewodniczący sejmowej komisji rolnictwa. 

- Jeżeli chodzi o świadectwa to nie do końca tak to jest. To rozporządzenie, które zostało wydane ma wiele wad i z tego mówił premier Kowalczyk to rozporządzenie te będzie poprawiane. Tam chodzi o to, że te 40 zł jest do 50 sztuk w chlewni a to są 3-4 maciory i już jest 50 sztuk w chlewni. To ma być poprawione mówiło tym premier Kowalczyk – zapewnił w Sejmie poseł Robert Telus z Prawa i Sprawiedliwości.

Hodowcy protestują, bo i bez tych opłat likwidują stada

Rozporządzenie ministra rolnictwa w sprawie stawek opłat za czynności wykonywane przez Inspekcję Weterynaryjną weszło w życie 11 sierpnia i od razu wzbudziło protesty środowisk rolniczych.

- Jak wskazują rolnicy drastyczna podwyżka opłaty za wydanie świadectwa zdrowia dla świń w trudnej sytuacji sektora produkcji trzody chlewnej w Polsce doprowadzi do likwidacji stad świń. Szczególnie ucierpią producenci, którzy posiadają lochy i będą wymieniać je w stadzie. Kwota za wystawienie świadectwa dla jednej sztuki przekracza 10% wartości z jej sprzedaży. Wprowadzone stawki opłat uderzą przede wszystkim w małych producentów, którzy chcą sprzedać czy przemieścić jedną lub tylko kilka sztuk i zmuszeni są do zapłacenia kwoty 112,80 za wykonanie badania – napisała w piśmie do wicepremiera Kowalczyka Krajowa Rada Izb Rolniczych, która zaapelowała o dostosowanie stawek opłat do realnych możliwości rolników.

fot.pixabay

r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Po co nam krezka i jak wpływa na naszą odporność?

Od kilku tygodni zajmujemy się w rubryce zdrowotnej układem pokarmowym. Mówiliśmy już o żołądku, dwunastnicy, jelicie cienkim i jelicie grubym. W numerze 39. wnikliwie zajmowaliśmy się trzustką, jej budową, licznymi funkcjami, przypadłościami i chorobami. Napisaliśmy też, jak o nią dbać.

czytaj więcej

Nie będzie podatku od sprzedaży środków ochrony roślin!

Nie będzie dodatkowej opłaty od sprzedaży środków ochrony roślin. Ministerstwo rolnictwa wycofało się z propozycji, która pojawiła się przy okazji prac nad ustawą o rolnictwie ekologicznym. Protestowały związki branżowe, które tłumaczyły, że koszty i tak zostaną przerzucone na rolników.

czytaj więcej

Te ułatwienia w RHD będą ważne dla rolnika!

Będą znaczące ułatwienia w rolniczym handlu detalicznym? Ministerstwo rolnictwa proponuje zwiększenie obszaru, na którym może być wprowadzana na rynek żywność wyprodukowana przez rolników w ramach RHD oraz ułatwienia podatkowe.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)