Rolnicy żądają zmiany czynszów dzierżawnych. Obecne stawki od KOWR są dla nich za wysokie
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Rolnicy żądają zmiany czynszów dzierżawnych. Obecne stawki od KOWR są dla nich za wysokie

14.03.2023autor: Michał Czubak

Będzie zmiana sposobu naliczania czynszu dzierżawnego przez Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa? Z takim postulatem do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi zwróciła się Krajowa Rada Izb Rolniczych.

KRIR chce zmian w sprawi naliczania czynszu dzierżawnego

Obecnie, czynsz dzierżawny jest naliczany na podstawie równowartości pieniężnej odpowiedniej ilości pszenicy, zgodnie z art. 39a ustawy o gospodarowaniu nieruchomościami rolnymi Skarbu Państwa. Dlatego, Krajowa Rada Izb Rolniczych, wnioskuje o zmianę sposobu naliczania czynszu dzierżawnego w umowach dzierżawy nieruchomości Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa. Chodzi o zmniejszenie wpływu wahających się cen pszenicy na wysokość czynszu dzierżawnego, co byłoby korzystne dla rolników.

r e k l a m a

Jakie warunki proponuje Krajowa Rada Izb Rolniczych?

Aktualnie wysokość czynszu naliczana jest od średniej krajowej ceny skupu pszenicy, ustalana jest na podstawie obwieszczeń Prezesa GUS, ogłaszanych w Dzienniku Urzędowym Rzeczypospolitej Polskiej "Monitor Polski", w terminie 20 dni po upływie każdego półrocza kalendarzowego. W opinii KRIR duże wahania ceny na rynku powodują, że cena czynszu dzierżawnego z zasobów Skarbu Państwa się zmienia, co powoduje niepewność i problemy u rolników.

Propozycją rady jest aby zmienić ten sposób naliczania według średniej ceny skupu pszenicy za 11 kwartałów poprzedzających termin płatności, na wzór naliczania podatku rolnego. Taki sposób naliczania czynszu dzierżawnego pozwoliłby na zmniejszenie wpływu wahających się cen pszenicy na wysokość czynszu dzierżawnego, co byłoby korzystne dla rolników – komentuje KRIR.

Rolnicy mają nadzieję, że do ich wniosku przychyli się ministerstwo, które nada sprawie dalszy bieg i skieruje ją do prac legislacyjnych dotyczących zmian w ustawie o gospodarowaniu nieruchomościami rolnymi Skarbu Państwa.

Michał Czubak
Fot. arch. red.

autor Michał Czubak

Michał Czubak

dziennikarz strony internetowej Tygodnika Poradnika Rolniczego

dziennikarz strony internetowej Tygodnika Poradnika Rolniczego

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Czy można sprzedać ziemię rolną będącą w dzierżawie?

Chciałbym kupić ziemię od sąsiada, który odziedziczył ją po wuju. Jednak okazało się, że były właściciel oddał grunty w dzierżawę siostrze. Ciocia właściciela zleca wykonywanie czynności agrotechnicznych firmie zewnętrznej. Umowa była na 10 lat i kończy się dopiero w 2028 roku. Czy można sprzedać grunty będące w dzierżawie? Czy można wcześniej rozwiązać umowę dzierżawy? Czy okoliczność, że dzierżawca zleca wykonanie prac na gruncie dzierżawionym, może być podstawą rozwiązania umowy?

czytaj więcej
Strączkowe

Jakie są rodzaje szczepionek bakteryjnych? Co daje szczepienie nasion bakteriami brodawkowymi?

Słabe brodawkowanie strączkowych może być wynikiem braku szczepów bakterii w glebie lub użyciem niewłaściwej szczepionki. Jakie są rodzaje szczepionek bakteryjnych? Co daje szczepienie nasion bakteriami brodawkowymi?

czytaj więcej

Rolnicy z OSM Głubczyce zostali bez pieniędzy

Wydawałoby się, że przypadek Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej w Głubczycach to historia dość standardowa. Firma w niezbyt zadowalającej kondycji finansowej i dostawcy, którzy w efekcie zostali bez pieniędzy za dostarczone mleko. Jednak w tym wszystkim jest jeszcze podmiot skupowy, z którym nawiązano współpracę, a który nie wykonuje swoich zobowiązań wobec hodowców.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)