Aktualności - portal agrarlex.pl}
r e k l a m a
Partnerzy portalu
WAŻNE
Muszki owocowe w sadachJakie znaczenie gospodarcze dla sadownictwa mają muszki owocowe, zwłaszcza Drosophila suzukii. Jakie są możliwości ich zwalczania?

Aktualności

Kiedy rolnik może wystąpić o usunięcie pomnika przyrody?

W rowie melioracyjnym bieg­nącym na granicy działki mojej i sąsiada rośnie stare drzewo. Gałęzie i liście opadające z niego zakłócają drożność rowu i doprowadzają do wylewania się wody, która w tym roku podchodzi nam pod same zabudowania. Wystąpiłem do urzędu gminy o zgodę na wycięcie drzewa. Otrzymałem odmowę, ponieważ okazało się, że to pomnik przyrody. Czy takiego drzewa rzeczywiście nie można usunąć nawet wtedy, gdy szkodliwie wpływa na otoczenie?

czytaj więcej

Sprzedaż bezpośrednia produktów zwierzęcych. Kiedy bez rejestracji i bez podatku?

Chciałbym zająć się sprzedażą bezpośrednią produktów pochodzenia zwierzęcego. Jakie są zasady jej wykonywania bez konieczności rejestracji działalności gospodarczej i płacenia podatków?

czytaj więcej

Czy rolnik może kupić ziemię rolną i przekazać ją dziecku nie czekając 5 lat?

Czy w świetle obowiązujących przepisów mogę kupić działkę rolną powyżej 1 ha, a następnie przekazać ją córce, która nie ma kwalifikacji rolniczych?

czytaj więcej

Czy rolnik musi oddać dopłaty rolnośrodowiskowe, jeśli zmniejszył się areał nie z jego winy?

W ubiegłym roku złożyłem wniosek o płatności rolnośrodowiskowe z pakietu 5. Cenne siedliska poza obszarami Natura 2000. Jedną ze zgłoszonych do programu działek użytkowałem za zgodą sąsiada. Ten jednak sprzedał ją i mnie o tym nie poinformował. Otrzymałem więc pismo z ARiMR, że na tę działkę został już złożony wniosek o dopłaty. Na początku sierpnia wycofałem więc ją zarówno z dopłat bezpośrednich, jak i rolnośrodowiskowych. Jak się okazało, zostałem za tę zmianę solidnie ukarany potrąceniem dopłat. Jakie są konsekwencje za nieprowadzenie zobowiązania rolnośrodowiskowego?

czytaj więcej

Wywłaszczenie gruntu rolnego pod drogę - jakie są zasady?

Jedna z moich działek zostanie wywłaszczona przez Skarb Państwa pod drogę. Z jakich elementów składa się decyzja o wywłaszczeniu? Czy zawiera informację o odszkodowaniu?

czytaj więcej

Rolnik trafił do sądu, bo bronił swoich kur przed lisem

Hodowca prowadzący wolny chów drobiu jest pozostawiony przez państwo sam sobie. W przypadku szkód wyrządzonych przez lisy nie może liczyć bowiem na odszkodowanie. Wiesław Rzeszut ze wsi Haliczany w województwie lubelskim postanowił działać. Nie wiedział jednak, że zmieniły się przepisy i ustawienie na własnej posesji tzw. żywołapki może ściąg­nąć na niego kłopoty.

czytaj więcej
r e k l a m a

Kłopoty z wydzierżawieniem gospodarstwa rolnego po zmarłym kuzynie

W 2012 roku kuzyn wydzierżawił mi swoje gospodarstwo na podstawie umowy pisemnej potwierdzonej przez urząd gminy. Kiedy je przejąłem, było bardzo zaniedbane. Doprowadziłem je do wysokiej kultury rolnej. W 2018 roku kuzyn nagle zmarł. Gospodarstwo odziedziczyło troje jego rodzeństwa. Uzgodniliśmy cenę, za jaką miałem kupić grunty. Dwoje z nich zmieniło jednak zdanie i stwierdziło, że ma kupca, który daje znacznie więcej. Trzeci współwłaściciel sprzedał mi swój udział za wcześniej ustaloną kwotę. Nadal uprawiam całą ziemię, ale współwłaściciele zapowiedzieli, że w tym roku mam już nie składać wniosku o dopłaty z ich części. Te osoby nie są rolnikami. Czy mogę przeprowadzić wycenę i sądownie odkupić po rzeczywistej cenie rynkowej ich udziały?

czytaj więcej

Zakupiony ciągnik ma wadę silnika. Czy rolnik może żądać naprawy w ramach gwarancji

Przed miesiącem kupiłem ciąg­nik, który ma wadę silnika. Jego wymontowanie to duży koszt. Czy w ramach gwarancji sprzedawca może przyjechać do gospodarstwa rolnego i naprawić ciągnik? Jak liczy się termin gwarancji po naprawie wady istotnej ciągnika?

czytaj więcej

Ponad 5 tys. zł wyniosły szkody rolnika, ale Pocztowe TUW nie wypłaciło złotówki

Po tym, jak opisaliśmy historię rolników z Podkarpacia rozczarowanych potraktowaniem ich przez Pocztowe Towarzystwo Ubezpieczeń Wzajemnych, dostaliśmy od naszych Czytelników wiele komentarzy. Z redakcją TPR skontaktował się m.in. Paweł Wichrowski z Łążka (województwo wielkopolskie, powiat kolski), dostawca mleka do OSM Koło.

czytaj więcej

Czy okres ubezpieczenia w ZUS będzie doliczony do emerytury rolniczej?

Od 15 lat prowadzę gospodarstwo rolne przekazane mi przez rodziców i opłacam przez cały ten czas składki do KRUS. Teraz mam okazję podjąć pracę poza rolnictwem. Pracodawca będzie za mnie płacić ZUS. Czy mogę dalej płacić też składki na ubezpieczenie rolnicze? Jeśli nie, to czy po zakończeniu pracy będę mógł wrócić do ubezpieczenia w KRUS? Czy okres ubezpieczenia w ZUS będzie doliczony przy wyliczaniu emerytury rolniczej?

czytaj więcej

Czy dzierżawca musi podpisać nową umowę ze spadkobiercami dzierżawionego gruntu?

Kilka lat temu zmarł mój wuj, który był właścicielem gospodarstwa. Nie miał żony i dzieci, dlatego spadek po nim odziedziczyło rodzeństwo. Ziemię po wuju uprawiał rolnik z sąsiedniej wsi, lecz my nie wiedzieliśmy, na jakiej podstawie. Gdy wezwaliśmy policję, okazało się, że miał podpisaną umowę dzierżawy z wujem. Przez rok nie uiścił czynszu dzierżawnego. We wrześniu 2018 roku wypowiedzieliśmy mu umowę z rocznym terminem wypowiedzenia, jednak jej nie uznał i we wrześniu 2019 roku ponownie obsiał część gruntów. W lutym 2020 roku obsialiśmy resztę pola, a w marcu rolnik wniósł pozew do sądu o naruszenie posiadania. Nasze wątpliwości budzi fakt, że w umowie dzierżawy nie określono czynszu dzierżawnego, tylko wskazano, że będzie płacony w wysokości dopłat bezpośrednich. W umowie zapisano też, że wszelkie zmiany wymagają formy pisemnej. Czy to nie oznacza, iż gdy wuj umarł, dzierżawca powinien podpisać z nami nową umowę dzierżawy?

czytaj więcej

Czy rolnik może domagać się zmniejszenia umowy dożywocia od teściowej?

Teściowie przekazali nam gospodarstwo rolne na podstawie umowy o dożywocie. Było w niej zapisane, że mamy im zapewnić możliwość korzystania z dwóch pokoi na parterze domu. Teść zmarł w zeszłym roku. Czy możemy domagać się od teściowej, żeby zamieszkała w jednym pokoju?

czytaj więcej
ŁADOWANIE

Najważniejsze tematy

r e k l a m a

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o. na podstawie art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych zastrzega, że dalsze rozpowszechnianie artykułów zamieszczonych na portalu www.agrarlex.pl jest zabronione.