null - portal agrarlex.pl}
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Aktualności

Poddzierżawy - dla kogo? Ilu rolników korzysta?

Od 2017 roku Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa poddzierżawił jedynie 5 tys. ha gruntów W jakich sytuacjach rolnik może liczyć na zgodę KOWR na poddzierżawienie gruntów od dzierżawcy?

czytaj więcej

Czy będzie śledztwo w sprawie afery mięsnej, która dotyka polskich rolników?

Polska żywność mierzy się ostatnio z nieuzasadnioną krytyką na arenie międzynarodowej. To pokłosie tzw. afery mięsnej. Gra toczy się o wielką stawkę - międzynarodowy wizerunek polskiej żywności. Czy będzie śledztwo w tej sprawie?

czytaj więcej

KE ostro skrytykowana za pomysł redukcji zużycia pestycydów. Ile rolnictwo może na nim stracić?

Europosłowie nie zgadzają się na redukcję stosowania środków ochrony roślin aż o połowę i zarzucają Komisji Europejskiej, że nie sprawdziła, jak ograniczenia wpłyną na rolnictwo i na dochody rolników. W ogniu krytyki znalazł się także brak wyliczeń o ile zdrożeje żywność.

czytaj więcej

Pomoc dla małych gospodarstw - do hodowców bydła mlecznego ma trafić 790 mln euro w ramach WPR

Hodowcy bydła mlecznego będą mogli liczyć na dopłaty w ramach Planu Startegicznego WPR na lata 2023-2027. Na ten cel przeznaczono 790 mln euro, jednak pomoc będzie dotyczyć najmniejszych stad, nie większych niż 20 sztuk. 

czytaj więcej

Kiedy poznamy nowe przepisy dotyczące ugorów?

Organizacje rolnicze i Rzecznik Praw Obywatelskich wyrazili zaniepokojenie brakiem postępów we wprowadzaniu unijnych przepisów o czasowym zawieszeniu obowiązku ugorowania gruntów oraz zmianowania upraw. Jaka jest odpowiedź resortu rolnictwa?  

czytaj więcej

Czy idea superfunduszu promocji produktów rolnych przemawia do rolników?

Poseł Jarosław Sachajko proponuje powstanie jednego superfunduszu promocji żywności, zamiast 9, które funkcjonują obecnie. Organizacje rolnicze protestują, za wyjątkiem jednej, której przewodniczący jest Sławomir Izdebski. W jaki sposób miały funkcjonować superfundusz?  

czytaj więcej
r e k l a m a

Polscy rolnicy otrzymają wyższe dopłaty niż średnia unijna

Janusz Wojciechowski, unijny komisarz do spraw rolnictwa, zapewnia, że wszystkie gospodarstwa o powierzchni nie większej niż 30 hektarów, będą miały dopłaty bezpośrednie nawet wyższe niż średnia unijna.

czytaj więcej

Wojciechowski: UE na bezpieczeństwo żywnościowe wydaje 0,3 proc. PKB. To o wiele za mało

Podczas konferencji pt. Przyszłość polskiego rolnictwa w kontekście kluczowych zmian w ramach Wspólnej Polityki Rolnej 2023-2027 Janusz Wojciechowski podkreślił, że UE w ramach WPR na bezpieczeństwo żywnościowe wydajemy prawie 58 mld euro rocznie. To zaledwie 0,3 proc. unijnego PKB. - Przy takich nakładach finansowych, długofalowo tego bezpieczeństwa nie zapewnimy. Dlatego w debacie europejskiej musi się pojawić refleksja, że priorytet polityczny, to także priorytet budżetowy - powiedział Wojciechowski.  

czytaj więcej
Prawa rolnika

Ułatwienia dla rolników

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi ma na celu zapewnienie optymalnych warunków umożliwiających zrównoważony rozwój polskiej wsi, rolnictwa i rybactwa. Zostały dwa tygodnie na opracowanie listy niezbędnych do wprowadzenia zmian w obowiązujących procedurach lub w prawie w rolnictwie.

czytaj więcej
Dopłaty

Ilu rolników czeka jeszcze na swoje pieniądze z dopłat bezpośrednich?

Do 18 lutego br. Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa wypłaciła rolnikom ok. 13,63 mld zł z tytułu dopłat bezpośrednich i ok. 2,73 mld zł w ramach płatności obszarowych z PROW za 2021r. Sprawdziliśmy, jakie jest tempo wypłat i dlaczego nadal nie wszyscy rolnicy dostali pieniądze?

czytaj więcej
Ulgi podatkowe

Ulga termomodernizacyjna na dom- czy może z niej skorzystać rolnik emeryt?

Wiadomość od Czytelnika: Jestem emerytem z KRUS, a żona nauczycielką. Przekazaliśmy synowi gospodarstwo rolne, a dom z ogrodem jest naszą własnością. Czy możemy skorzystać z ulgi termoizolacyjnej? Jakie są zasady jej przyznawania? Chcielibyśmy rozpocząć inwestycję w tym roku, a skończyć w przyszłym.

czytaj więcej
Małżeństwo

Co może zrobić rolnik, jeśli współmałżonek nie zgadza się na kredyt na powiększenie gospodarstwa?

Jeden z naszych czytelników zwrócił się do nas z prośbą o pomoc w następującej sytuacji: Prowadzę gospodarstwo rolne, a żona pracuje w szkole. Chciałbym powiększyć gospodarstwo rolne i kupić 5 ha ziemi, ale małżonka nie wyraża zgody. Obawia się kredytu, jaki łączy się z transakcją, bowiem dysponuję oszczędnościami tylko na część kwoty. Podobno w takiej sytuacji najlepiej dokonać rozdzielności majątkowej. Jaka jest procedura i czy nie ma innego rozwiązania?

czytaj więcej
ŁADOWANIE

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)