Szczepionki bakteryjne do strączkowych zawierają bakterie specyficzne do danego gatunku. Do różnych gatunków strączkowych są to:
- dla grochu: R. leguminosarum;
- dla łubinów: Bradyrhizobium sp,;
- dla soi: B. japonicum.
Są to jednak gatunki bakterii, a nie szczepy ani produkty. Do szczepienia używa się wyselekcjonowanych szczepów bakterii lub grup szczepów. Na skutek wzrostu popularności strączkowych w Polsce mamy coraz bogatszą ofertę handlową szczepionek bakteryjnych. Mamy producentów krajowych oraz są importowane szczepionki np. z Czech, z Niemiec czy z Francji. Ważne, aby dobrać szczepionkę z właściwym szczepem do danego gatunku rośliny strączkowej oraz ściśle trzymać się instrukcji stosowania.
Jak postępować z bakteriami?
Bakterie w szczepionkach są często poddane technologii umożliwiającej ich przechowywanie, wysyłanie, transport oraz stosowanie przez osoby niewprawione w tym zabiegu w warunkach polowych. Trzeba zwrócić uwagę szczególnie na postępowanie z traktowanymi nasionami na świetle – bakterie są wrażliwe na obecne w świetle widzialnym promienie UV oraz czas przechowywania nasion. Dlatego szczepienie najlepiej przeprowadzić w zamkniętym pomieszczeniu, bezpośrednio przed siewem.