Pieniądze i Prawo - portal agrarlex.pl}
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Pieniądze i Prawo

Informacje o dopłatach bezpośrednich i dotacjach PROW: dotacji dla młodego rolnika, dotacji na modernizację gospodarstw rolnych, dotacje na restrukturyzacje małych gospodarstw rolnych, pieniądze na firmę na wsi oraz o zmianach przepisów dla rolnictwa

Coroczny spis zwierząt. Do kiedy i jakie zwierzęta obejmuje?

Coroczny spis zwierząt wkrótce dobiegnie końca. Rolniku, jeśli jeszcze tego nie zrobiłeś to czas się pospieszyć. Jakich zwierząt dotyczy spis? Jakie formy spisu preferuje ARiMR? Wyjaśniamy.

czytaj więcej

Wzrosną kary dla rolników za naruszenia Programu azotanowego

Zgodnie z planami rządu, w 2022 roku mają wzrosnąć opłaty ponoszone przez rolników za nieprzestrzeganie Programu azotanowego. Maksymalna stawka kary ma wynieść niemal 3300 złotych! Jakie będą nowe kary i za co będą nakładane? 

czytaj więcej

Kto dostanie dopłaty bezpośredni w przypadku wypowiedzenia bezczynszowego użytkowania gruntów?

Jestem bezczynszowym użytkownikiem gruntów rolnych i płacę podatek rolny do gminy w imieniu właściciela. Umowa jest ustna z właścicielem na czas nieoznaczony. Mam przelew bankowy zapłaty za podatek. Właściciel po 3 latach korzystania z gruntów stwierdził, że w marcu mam je oddać. Jakie są terminy w przypadku wypowiedzenia umowy bezczynszowego użytkowania? Komu przysługują płatności bezpośrednie: właścicielowi czy bezczynszowemu użytkownikowi?

czytaj więcej

Przepisy krzywdzą rolników „dwuzawodowców”. Płacą ZUS i KRUS, ale emeryturę mają zaniżaną

Większość rolników „dwuzawodowców" jest pokrzywdzona przez obowiązujące przepisy. Mimo że opłacali składki ZUS i KRUS, dwóch emerytur mieć nie mogą. Państwo wypłaca im jedynie emeryturę z ZUS i bardzo niski dodatek z KRUS. Dlaczego?

czytaj więcej

Kiedy rolnik nie dostanie odszkodowania za krowy zagryzione przez wilki?

Jesienią wilki zagryzły mi dwie krowy na pastwisku. Odmówiono mi wypłaty odszkodowania, ponieważ miało to miejsce nocą i stado było bez opieki. Czy to oznacza, że przez całą noc powinien pilnować ich pastuch? Zastanawiam się, czy warto iść do sądu. Czy mam jakąś szansę na wygraną?

czytaj więcej

Wzrośnie podatek od psa! Ile zapłacimy w przyszłym roku?

Choć są wiernymi, dobrymi towarzyszami, nazywanymi najlepszymi przyjaciółmi człowieka, psy mogą być także obciążeniem dla portfela swojego właściciela. Do kosztów utrzymania psa dochodzi bowiem jeszcze koszt podatku, ten zaś znów wzrósł. Ile zapłacą właściciele czworonogów? Kto jest zwolniony z opłaty?

czytaj więcej
r e k l a m a

Jaki termin ma ubezpieczyciel na wypłacenie odszkodowania za spalony budynek?

Proszę o informację, w jakim czasie firma ubezpieczeniowa powinna wypłacić odszkodowanie za spalony budynek w gospodarstwie rolnym. Minęły już ponad 2 miesiące od pożaru, a firma nawet nie ustaliła wysokości szkody. Nie mam za co odbudować budynku.

czytaj więcej

NA ŻYWO. Trwa Pierwsza Konwencja Programowa AgroUnii

Trwa Pierwsza Konwencja Programowa AgroUnii. W warszawskim teatrze Palladium zgromadziło się kilka tysięcy rolników i sympatyków tej organizacji. Pod hasłem "Zdrowa żywność, zdrowe państwo" działacze zaprezentują m.in. plan odbudowy rolnictwa i produkcji żywności. Specjalnie dla Was będziemy relacjonować to spotkanie na bieżąco! GALERIA ZDJĘĆ POD ARTYKUŁEM.

czytaj więcej

Ministerstwo rolnictwa: aktywiści prozwierzęcy nie mają prawa wchodzić do gospodarstw

Czy organizacje prozwierzęce mogą wchodzić na teren gospodarstw i rekwirować zwierzęta? Zdaniem ministerstwa rolnictwa nie mają takiego prawa. Z kolei ostateczna decyzja o odebraniu zwierzęcia należy tylko i wyłącznie do organów administracji publicznej, a nie „przebierańców” podszywających się pod funkcjonariuszy państwowych.  

czytaj więcej

To już pewne. Rolnicy dostaną wyższy zwrot akcyzy za paliwo. Ale czy to wystarczy?

Prace nad projektem dotyczącym zwiększania zwrotu akcyzy za paliwo rolnicze toczyły się od połowy bieżącego roku, a na początku grudnia ustawę podpisał prezydent Andrzej Duda. Co się zmieni od 1 stycznia 2022 roku? Ile więcej otrzymają rolnicy? Czy to wystarczająca podwyżka? 

czytaj więcej

Dofinansowanie ochrony wód przed azotanami: ARiMR podała termin naboru wniosków

10 grudnia 2021 r. w ARiMR rusza nabór wniosków o dofinansowanie na ochronę wód przed zanieczyszczeniami azotanami, których źródłem jest rolnictwo. Jakie inwestycje w gospodarstwie wliczają się w możliwość uzyskania wsparcia na ten cel?

czytaj więcej

Czy rolniczy handel detaliczny można prowadzić w gospodarstwie agroturystycznym?

Jakie są zasady sprzedaży produktów rolnych w ramach rolniczego handlu detalicznego? Czy taką działalność można prowadzić w ramach gospodarstwa agroturystycznego?

czytaj więcej
ŁADOWANIE
r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone
Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o. na podstawie art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych zastrzega, że dalsze rozpowszechnianie artykułów zamieszczonych na portalu www.topagrar.pl jest zabronione.