Pieniądze i Prawo - portal agrarlex.pl}
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Pieniądze i Prawo

Informacje o dopłatach bezpośrednich i dotacjach PROW: dotacji dla młodego rolnika, dotacji na modernizację gospodarstw rolnych, dotacje na restrukturyzacje małych gospodarstw rolnych, pieniądze na firmę na wsi oraz o zmianach przepisów dla rolnictwa
WAŻNE

Udało się! Będą dopłaty do ubezpieczenia nowych upraw. Jakich?

Rolnicy będą mogli wreszcie ubezpieczyć uprawy słonecznika i facelii z dopłatą Skarbu Państwa. Resort rolnictwa pracuje właśnie nad rozszerzeniem katalogu upraw objętych takimi dopłatami. Dodane zostaną także inne rośliny. Jakie?

czytaj więcej

Jak powinna wyglądać umowa kontraktacji, żeby rolnik był bezpieczny?

Jeden z przedsiębiorców, któremu zamierzam sprzedać rzepak, chce zawrzeć ze mną umowę kontraktacji. Czy umowa powinna być w formie pisemnej, czy wystarczy ustna forma?

czytaj więcej

Pomoc suszowa: bez tego nie dostaniesz pieniędzy

Niebawem ARiMR rozpocznie wypłatę pomocy suszowej. Pieniądze mają być przekazywane na konto wskazane przez rolnika np. we wniosku o dopłaty bezpośrednie. Więc żeby otrzymać przelew, warto się upewnić, czy ARiMR ma właściwy numer rachunku. Jak to zrobić?

czytaj więcej

Pracownicy ARiMR mają dość. Ostrzegają, że rolnicy nie dostaną dopłat na czas

- Nie jesteśmy cyborgami, mamy tylko dwie ręce i jedną głowę – napisali pracownicy ARiMR, którzy wskazali, że działania ministerstwa rolnictwa prowadzą do chaosu i dezorganizacji pracy w Agencji. W efekcie zagrożona jest realizacja bieżących programów pomocy dla rolników.

czytaj więcej

Pomoc dla rolników: niespodziewanie zakończono nabór wniosków!

Tego rolnicy się nie spodziewali. Ministerstwo rolnictwa niespodziewanie przerywa nabór wniosków o pomoc dla plantatorów chmielu. Dlaczego? 

czytaj więcej

Czy dopłay bezpośrednie będą tylko dla rolnika aktywnego?

Rzecznik Praw Obywatelskich domaga się doprecyzowania definicji rolnika aktywnego zawodowo. Jest to niezwykle ważne, gdyż w praktyce dopłaty bezpośrednie mają otrzymywać rolnicy aktywni. Ale czy przepisy za takich gospodarzy uznają wyłącznie prawdziwych rolników produkujących żywność, czy także posiadaczy ziemi nazywanych "rolnikami z Marszałkowskiej"?

czytaj więcej
r e k l a m a

Młody rolnik może otrzymać ponad 100 tys. zł dotacji. Wsparcie dla wąskiej grupy

Dotacje na wymianę dachu z azbestem przebiło wszelkie szacunki i resort rolnictwa szuka teraz dodatkowych środków na wsparcie dla wszystkich rolników, którzy złożyli wnioski na ten cel. Jednak rolnicy mogą ubiegać się o pieniądze także na inne działania. Do uzyskania jest ponad 100 tys. zł dla młodych rolników i ponad 70 tys. zł dla starszych gospodarzy. Na jaki cel można je przeznaczyć?

czytaj więcej

Czy gmina może obciążyć rolnika nakazem podatkowym za połowę nieruchomości siostry?

Jestem współwłaścicielem zabudowanej działki z domem, którą wraz z siostrą odziedziczyliśmy po rodzicach. Na stałe zamieszkuje tam siostra z rodziną, a gmina wysyła do mnie i do siostry nakaz podatkowy na całą kwotę podatku od nieruchomości. Czy to zgodne z prawem? Czy nakaz nie powinien być wystawiony tylko na siostrę? Czy przynajmniej nie powinien on oficjalnie być dzielony po połowie? Siostra zalega z wpłatami i urząd gminy mnie straszy, że ściągnie zaległość ode mnie.

czytaj więcej

Dodatek węglowy dla kilku rodzin mieszkających w jednym domu. Jakie zasady?

Mieszkamy w jednym domu z rodzicami, oni na parterze, ja z rodziną na piętrze. Korzystamy z jednego źródła ciepła. W związku z tym w gminie powiedziano, że dodatek węglowy mogą dostać albo rodzice albo my. Teraz znowu słyszę, że możliwe jest przyznanie dwóch dodatków, ale podobno muszą być dwa adresy, co wymaga wydzielenia odrębnych lokali. Jak to przeprowadzić? Czy jest szansa, żeby zdążyć przed upływem terminu składania wniosków?

czytaj więcej

Jak rolnictwo zrównoważone może przynieść rolnikom większe dochody? Oglądaj NA ŻYWO webinarium

Co oznacza w ogóle zrównoważona produkcja żywności, jak uzyskać finansowanie na nią? Jakie korzyści z rolnictwa zrównoważonego mają rolnicy, konsumenci oraz środowisko. Wreszcie, jak rolnictwo zrównoważone wygląda w praktyce? Na te pytania eksperci będą odpowiadać podczas webinarium o zrównoważonej produkcji żywności.

czytaj więcej

Jak brak tarczy antyinflacyjnej uderzy w rolników?

Zanosi się na to, iż od przyszłego roku nie będzie już takich obniżek podatku VAT, jak obecnie. To, że tarcza inflacyjna pozostanie w przyszłym roku, ale w zmienionej formie, powiedział 7 listopada br. podczas konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki.

czytaj więcej

Bez polskiej soi nie jesteśmy gotowi na zakaz stosowania pasz GMO

Jak bumerang wraca temat zakazu stosowania pasz GMO. Pomimo tego, że od 2019 r. obowiązuje w Polsce Ustawa o oznakowaniu produktów wytworzonych bez wykorzystania organizmów genetycznie zmodyfikowanych jako wolnych od tych organizmów, która daje konsumentom wybór, jakie produkty chcą kupować a producentom żywności szanse konkurowania na rynku.

czytaj więcej
ŁADOWANIE

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)