Pieniądze i Prawo - portal agrarlex.pl}
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Pieniądze i Prawo

Informacje o dopłatach bezpośrednich i dotacjach PROW: dotacji dla młodego rolnika, dotacji na modernizację gospodarstw rolnych, dotacje na restrukturyzacje małych gospodarstw rolnych, pieniądze na firmę na wsi oraz o zmianach przepisów dla rolnictwa

Rolnicy dostaną dopłaty do silosów zbożowych. Stawki, terminy, warunki

ARiMR będzie przyznawać rolnikom dopłaty na zakup silosów zbożowych. Ma to pomóc w zwiększaniu odporności gospodarstw rolnych na kryzysy na rynkach rolnych. Jakie będą stawki dotacji do silosów? Kto i na jakich warunkach może otrzymać wsparcie?

czytaj więcej

Co rolnik może, a czego nie w pasie drogowym?

Czy rolnik może decydować o tym, że w pasie drogowym nie mogą być sadzone drzewa? Zarządca powiedział mi, że nie może obsadzić pasa, ponieważ nie ma na to zgody rolników, których pola graniczą z pasem. Jak to jest w świetle obowiązujących przepisów? Kto zarządza pasem drogowym?

czytaj więcej

Co można zyskać dziedzicząc udziały w spółdzielni rolniczej?

Jestem spadkobiercą mojego dziadka, który był członkiem rolniczej spółdzielni produkcyjnej. Czy mogę zbyć jego wkład gruntowy w tę spółdzielnię? Kto płaci podatek rolny za ten wkład? Czy to prawda, że gdybym został członkiem spółdzielni, mógłbym tam pracować?

czytaj więcej

Czy matka czworga dzieci nie musi płacić podatku dochodowego?

Prowadzę gospodarstwo rolne, a żona pracuje w firmie prywatnej. Mamy troje dzieci, a za kilka miesięcy żona urodzi kolejne dziecko. Czy to prawda, że mając czworo dzieci, żona nie będzie musiała płacić podatku dochodowego od osób fizycznych?

czytaj więcej

Kiedy majątek nabyty po ślubie nie jest współwłasnością?

Teściowie przepisali na męża gospodarstwo przed naszym ślubem. Po ślubie mąż podzielił część słabszych gruntów na działki budowlane, a za pieniądze otrzymane z ich sprzedaży kupił mieszkanie w mieście. Ma zamiar je wynajmować. Mąż twierdzi, że mieszkanie, podobnie jak gospodarstwo, jest jego wyłączną własnością. Czy to prawda? Czytałam w „Tygodniku Poradniku Rolniczym”, że to, co nabyte w trakcie trwania małżeństwa, wchodzi do majątku wspólnego.

czytaj więcej

Nawet ponad 2000 zł do ha. Jakie są stawki dopłat rolno-środowiskowo-klimatycznych w 2023?

W Planie Strategicznym przewidziano jedynie siedem działań rolno-środowiskowo-klimatycznych. Niektóre, znane rolnikom z PROW, przeszły do ekoschematów, z kolei wśród tych zachowanych dokonano drobnych zmian. Zupełnie nowymi są dwa działania: „Ekstensywne użytkowanie łąk i pastwisk na obszarach Natura 2000” i „Bioróżnorodność na gruntach ornych”.

czytaj więcej
r e k l a m a

Kiedy ubezpieczyciel nie musi wypłacić odszkodowania z ubezpieczenia OC rolników za wypadek w gospodarstwie?

Pobieram emeryturę z ZUS, ale prowadzę też gospodarstwo i opłacam składki, m.in. na ubezpieczenie OC rolników. W zeszłym miesiącu kiedy szedłem nakarmić drób, poślizgnąłem się i spadłem ze schodów. Złamałem nogę. Czy należy mi się odszkodowanie od firmy ubezpieczeniowej, w której mam wykupione ubezpieczenie OC rolników?

czytaj więcej

Większa kontrola na odbiorem zwierząt. Co nowe prawo oznacza dla rolników?

W pierwszy dzień wiosny światło dzienne ujrzał projekt ustawy o szczególnych rozwiązaniach służących poprawie nadzoru nad zdrowiem i ochroną zwierząt. Co te przepisy zmieniają dla rolników utrzymujących zwierzęta oraz dla ubojni?

czytaj więcej
Publikacja specjalna

Ubezpieczenie upraw pozwala utrzymać płynność finansową gospodarstwa, gdy wystąpią szkody

– Rolnicy to grupa, która szczególnie odczuwa skutki gwałtownych zmian aury. Tylko w poprzednim roku zgłoszono do Generali Agro aż 4,5 tys. szkód wywołanych przymrozkami wiosennymi, a kolejne 11 tys. spraw dotyczyło uszkodzeń wywołanych przez grad. Najpoważniejsza z nich objęła pole blisko 600 ha, a gospodarz otrzymał niemal 1 milion złotych odszkodowania – mówią Krzysztof Mrówka, Dyrektor Departamentu Ubezpieczeń Rolnych Generali Agro oraz Bernard Mycielski, Dyrektor ds. Szkód Rolnych Generali Agro.

czytaj więcej

Dopłaty bezpośrednie 2023: Rolniku, sprawdź co się zmieniło, zanim złożysz wniosek

W tym roku tempo składnia wniosków o dopłaty bezpośrednie jest dużo niższe niż rok temu. Wszystko przez nowe zasady ubiegania się o pieniądze. Co dokładnie się zmieniło? Ilu rolników już złożyło wniosek? Sprawdzamy! 

czytaj więcej

Rolnik zasiał 3 ha roślin miododajnych. Liczy na pond 1 tys. zł dopłat z ekoschematów

Jak członkowie Mazowieckiej Izby Rolniczej oceniają sytuację w rolnictwie oraz swoim gospodarstwie? Tym razem przedstawiamy opinię producenta roślin miododajnych.

czytaj więcej

Kiedy doradcy ODR-ów pomogą wypełnić wniosek o dopłaty bezpośrednie? Sprawdź HARMONOGRAM dyżurów w twoim regionie

Ośrodki Doradztwa Rolniczego za darmo pomogą rolnikom wypełnić wnioski o dopłaty bezpośrednie. By ułatwić zaplanowanie wizyty u doradcy terenowego, wszystkie ODR-y opublikowały harmonogram dyżurów. Sprawdź, w jakim terminie możesz się umówić z doradcą w swoim regionie!

czytaj więcej
ŁADOWANIE

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)