Czy można sprzedać ziemię rolną będącą w dzierżawie?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Czy można sprzedać ziemię rolną będącą w dzierżawie?

26.03.2023autor: dr Aneta Suchoń

Chciałbym kupić ziemię od sąsiada, który odziedziczył ją po wuju. Jednak okazało się, że były właściciel oddał grunty w dzierżawę siostrze. Ciocia właściciela zleca wykonywanie czynności agrotechnicznych firmie zewnętrznej. Umowa była na 10 lat i kończy się dopiero w 2028 roku. Czy można sprzedać grunty będące w dzierżawie? Czy można wcześniej rozwiązać umowę dzierżawy? Czy okoliczność, że dzierżawca zleca wykonanie prac na gruncie dzierżawionym, może być podstawą rozwiązania umowy?

Z artykułu dowiesz się

  • Kiedy wydzierżawiający może wypowiedzieć umowę dzierżawcy?
  • Czy w tym konkretnym przypadku właściciel może sprzedać dzierżawione grunty?

Czy w tym konkretnym przypadku właściciel może sprzedać dzierżawione grunty?

Temat sprzedaży gruntów rolnych będących w dzierżawie był już poruszane w TPR. Przypominamy zatem krótko: według ustawy z 11 kwietnia 2003 roku o kształtowaniu ustroju rolnego (u.k.u.r.), nabywca nieruchomości rolnych jest obowiązany prowadzić gospodarstwo rolne, w skład którego weszła nabyta nieruchomość rolna, przez co najmniej 5 lat od dnia nabycia przez niego tej nieruchomości, a w przypadku osoby fizycznej prowadzić to gospodarstwo osobiście. W okresie tym nabyta nieruchomość nie może być zbyta ani oddana w posiadanie innym podmiotom. Jeżeli nabędzie Pan nieruchomość rolną będącą w dzierżawie, co w świetle Kodeksu cywilnego jest możliwe, nie będzie Pan mógł, co do zasady, wykonać tego obowiązku.

Według u.k.u.r., jeżeli nabywca nieruchomości rolnej nie podjął lub zaprzestał prowadzenia gospodarstwa rolnego, a w przypadku osoby fizycznej osobistego prowadzenia gospodarstwa rolnego, w skład którego weszła nabyta nieruchomość rolna – Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa może wystąpić do sądu o nabycie własności tej nieruchomości za zapłatą ceny odpowiadającej jej wartości rynkowej określonej stosownie do przepisów o gospodarce nieruchomościami.

Zatem najlepiej, aby właściciel rozwiązał umowę dzierżawy gruntów rolnych ze swoją ciocią. Wystarczy zgodne oświadczenie stron o rozwiązaniu umowy dzierżawy.

Strony umowy, wydzierżawiający i dzierżawca, zawsze mogą bowiem rozwiązać umowę dzierżawy gruntów rolnych, o ile dwie strony wyrażają taki zamiar. Problem wystąpi, jeżeli ciocia nie będzie chciała wyrazić zgody na rozwiązanie umowy. W takiej sytuacji właściciel powinien zapoznać się z umową dzierżawy, gdyż może są tam wskazane przesłanki uprawniające do wypowiedzenia umowy przez wydzierżawiającego.

r e k l a m a

Kiedy wydzierżawiający może wypowiedzieć umowę dzierżawcy?

Według Kodeksu cywilnego wydzierżawiający może wypowiedzieć umowę dzierżawy, gdy dzierżawca oddał grunt rolny w poddzierżawę.

Według 698 § 1 k.c., bez zgody wydzierżawiającego dzierżawca nie może oddawać przedmiotu dzierżawy osobie trzeciej do bezpłatnego używania ani go poddzierżawiać. W razie naruszenia powyższego obowiązku wydzierżawiający może dzierżawę wypowiedzieć bez zachowania terminów wypowiedzenia.

Natomiast dzierżawca może zlecić wykonanie pewnych czynności agrotechnicznych firmie zewnętrznej. Nie stanowi to podstawy do wypowiedzenia.

dr hab. Aneta Suchoń, prof. UAM
fot. arch. red.

autor dr Aneta Suchoń

dr Aneta Suchoń

Dr hab. Aneta Suchoń, prof. na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu - Wydział Prawa i Administracji. Blisko współpracuje z Tygodnikiem Poradnikiem Rolniczym.

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Ziemia odzyskana przez KOWR leży odłogiem, zamiast trafiać do rolników

Jak przebiega rozdysponowanie gruntów z powracających dzierżaw między indywidualnych rolników? Zdaniem opozycji bardzo opieszale - ziemia leży odłogiem, zamiast trafiać do rolników.  

czytaj więcej

Rolnicy żądają zmiany czynszów dzierżawnych. Obecne stawki od KOWR są dla nich za wysokie

Będzie zmiana sposobu naliczania czynszu dzierżawnego przez Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa? Z takim postulatem do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi zwróciła się Krajowa Rada Izb Rolniczych.

czytaj więcej
Porady prawne

Dla kogo czynsz dzierżawny po przekazaniu gospodarstwa?

Komu należy się czynsz dzierżawny po przekazaniu ziemi następcy? O regulacjach prawnych umowy dzierżawy pisze nasz ekspert prawa rolnego. 

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)