Czy w tym konkretnym przypadku właściciel może sprzedać dzierżawione grunty?
Temat sprzedaży gruntów rolnych będących w dzierżawie był już poruszane w TPR. Przypominamy zatem krótko: według ustawy z 11 kwietnia 2003 roku o kształtowaniu ustroju rolnego (u.k.u.r.), nabywca nieruchomości rolnych jest obowiązany prowadzić gospodarstwo rolne, w skład którego weszła nabyta nieruchomość rolna, przez co najmniej 5 lat od dnia nabycia przez niego tej nieruchomości, a w przypadku osoby fizycznej prowadzić to gospodarstwo osobiście. W okresie tym nabyta nieruchomość nie może być zbyta ani oddana w posiadanie innym podmiotom. Jeżeli nabędzie Pan nieruchomość rolną będącą w dzierżawie, co w świetle Kodeksu cywilnego jest możliwe, nie będzie Pan mógł, co do zasady, wykonać tego obowiązku.
Według u.k.u.r., jeżeli nabywca nieruchomości rolnej nie podjął lub zaprzestał prowadzenia gospodarstwa rolnego, a w przypadku osoby fizycznej osobistego prowadzenia gospodarstwa rolnego, w skład którego weszła nabyta nieruchomość rolna – Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa może wystąpić do sądu o nabycie własności tej nieruchomości za zapłatą ceny odpowiadającej jej wartości rynkowej określonej stosownie do przepisów o gospodarce nieruchomościami.
Zatem najlepiej, aby właściciel rozwiązał umowę dzierżawy gruntów rolnych ze swoją ciocią. Wystarczy zgodne oświadczenie stron o rozwiązaniu umowy dzierżawy.
Strony umowy, wydzierżawiający i dzierżawca, zawsze mogą bowiem rozwiązać umowę dzierżawy gruntów rolnych, o ile dwie strony wyrażają taki zamiar. Problem wystąpi, jeżeli ciocia nie będzie chciała wyrazić zgody na rozwiązanie umowy. W takiej sytuacji właściciel powinien zapoznać się z umową dzierżawy, gdyż może są tam wskazane przesłanki uprawniające do wypowiedzenia umowy przez wydzierżawiającego.