Jakie są ceny żywca wieprzowego i wołowego? Czy rolnicy mogą liczyć na wzrost cen?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Jakie są ceny żywca wieprzowego i wołowego? Czy rolnicy mogą liczyć na wzrost cen?

22.11.2021autor: Michał Czubak

Ożywienie na rynku europejskich produktów wieprzowych niestety nie przekłada się na ceny w skupie. W notowaniach VEZG cena skupu tuczników została utrzymana na poziomi 1,20 euro/kg. Jak to przekłada się na polski rynek?

Produkcja mocno ograniczona

Cieszyć by mogło ruszenie na europejskim rynku produktów pochodzenia wieprzowego, ale tylko w sytuacji, gdyby miało to realne przełożenie na cenę, jaką hodowca uzyskuje w skupie. Ta jednak niespecjalnie chce drgnąć. Wszystkiemu winna jest mocno ograniczona produkcja w ubojniach oraz firmach przetwórczych.

Brak rąk do pracy sprawia, że zapotrzebowanie na żywiec jest mniejsze, co z kolei ma bezpośrednie przełożenie na ceny w skupach.

r e k l a m a

Mały eksport do Chin

Zmalał też eksport wieprzowiny do Chin. Eksporterzy muszą borykać się problemami logistycznymi w portach i wzrostem cen usług przeładunkowych. Ponadto w Hiszpanii coraz głośniej mówi się o strajku pracowników sektora ubojowego. Gdyby do tego doszło, to również odbije się na cenie w skupie żywca.

Ceny skupu żywca wołowego w Polsce

Osi Poland Foodworks – byki 17 zł/kg (kl. O) (bez zmian), jałówki 16 zł/kg (kl. O) (bez zmian), krowy 15 zł/kg (kl. O) (bez zmian);

Łódzkie:

  • Marciniak, Sędzimirowice – byki 8–10,50 zł/kg (bez zmian), jałówki 7,0–10 zł/kg (bez zmian), krowy 5,5 zł/kg (bez zmian);

Lubelskie:

  • ZM Wierzejki – byki: 17,4 zł/kg ( kl. O) (bez zmian), 18,0 zł/kg (kl. R) (bez zmian), jałówki: 16,8 zł/kg (kl. O) (bez zmian), 17,4 zł/kg (kl. R) (bez zmian);

Małopolskie:

  • PW Laskopol Limanowa – byki 8,0–11 zł/kg (bez zmian), jałówki 7,0–9,0 zł/kg (bez zmian); krowy 2,8-5,6 zł/kg (brak w poprzednim zestawieniu);

Mazowieckie:

  • ZM Mościbrody– byki 18,20 zł/kg (kl. O) (bez zmian), 18,60 zł/kg (kl. R,) (bez zmian) 18,8 zł/kg (kl. U dostawy pow. 10 szt.) (bez zmian), jałówki 17,3 zł/kg (kl. O) (bez zmian), 17,8 zł/kg (kl. R) (wzrost o 1,3 zł), krowy 14,5 zł/kg (320 kg mięsa) (bez zmian);

Podlaskie:

  • ZM Bost, Turośń Kościelna – byki 8-11 zł/kg (bez zmian), jałówki 8-11 zł/kg (bez zmian);

Podkarpackie:

  • Kabanospol, Wielopole Skrzyńskie – byki 8,1 - 9,4 zł/kg (bez zmian), jałówki - 6,5 - 8 zł/kg (bez zmian), krowy 4,6 zł/kg (bez zmian);

Wielkopolska:

  • Jóźwiakowski, Damasławek – byki 11,20 zł/kg (wzrost o 1,30 zł), jałówki 10,50 zł/kg (wzrost o 2,5 zł), krowy – 6,6 zł/kg (bez zmian).

Ceny skupu żywca wieprzowego w Polsce

Łódzkie:

  • Marciniak, Sędzimirowice – 3,5 zł/kg (bez zmian);

Lubelskie:

  • ZM Wierzejki – 3,6-4,1 zł/kg (bez zmian);

Małopolskie:

  • PW Laskopol Limanowa – 4,18 zł/kg (bez zmian);

Mazowieckie:

  • ZM Mościbrody – 3,6-4,0 zł/kg (bez zmian); 5,0 zł/kg wbc kl.E (bez zmian); maciory 2,4 zł/kg (bez zmian);

Podlaskie:

  • ZM Bost, Turośń Kościelna – 3,2-4,0 zł/kg (bez zmian);

Podkarpackie:

  • Kabanospol, Wielopole Skrzyńskie – 4,46 zł/kg (bez zmian);

Wielkopolska:

  • Jóźwiakowski – 3,7 zł/kg (bez zmian);
  • Mróz – 5,20 zł/kg (bez zmian).

Oprac. M. Czubak
fot. arch.

autor Michał Czubak

Michał Czubak

dziennikarz strony internetowej Tygodnika Poradnika Rolniczego

dziennikarz strony internetowej Tygodnika Poradnika Rolniczego

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

W grudniu wzrośnie sprzedaż mięsa. Czy wzrosną też ceny skupu świń?

Już niedługo rozpocznie się okres przedświąteczny. Najbliższe tygodnie będą więc czasem zwiększonego popytu na artykuły spożywcze, m.in. na mięso. Czy to oznacza, że w skupach wzrosną też ceny żywca?

czytaj więcej

Ceny skupu większości produktów rolnych znów wzrosły. Ale rolników to nie cieszy

GUS opublikował zestawienie cen produktów rolnych w październiku 2021. Ceny skupu podstawowych produktów rolnych w porównaniu z ubiegłym rokiem wzrosły o 15,6 proc., a w porównaniu z wrześniem 2021 wzrosły o 2,1 proc. Co jeszcze wiemy o cenach z ubiegłego miesiąca?

czytaj więcej

Żywienie krów: czy można zredukować ilość niedojadów do zera?

Niedojady pozostawione z odpowiednim marginesem mogą pozytywnie wpływać na pobieranie paszy przez zwierzęta. Dużo resztek oznacza niestety również wysokie koszty i duży nakład pracy.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)