Drgnęło na rynku wieprzowiny. Ubojnie podniosły ceny nawet o 40 gr/kg. Ile płacą za świnie?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Drgnęło na rynku wieprzowiny. Ubojnie podniosły ceny nawet o 40 gr/kg. Ile płacą za świnie?

22.02.2022autor: Michał Czubak Kamila Szałaj

W ostatnich dniach drgnęły ceny trzody chlewnej. Ale oczywiście do opłacalności produkcji jeszcze droga daleka. Jakie są obecnie ceny żywca w Polsce? Czy podwyżki zwiastują dalszy wzrost cen skupu świń? Sprawdź w naszej cotygodniowej SONDZIE!

W końcu pojawiło się światełko w tunelu. Drgnęły ceny trzody chlewnej. Na krajowym rynku niektóre zakłady podniosły cenniki za żywiec nawet o 40 gr/kg. Taką podwyżkę dała ubojnia Marciniak z Sędzimirowic w woj. łódzkim, choć ich cena skupu nadal wynosi poniżej 4 zł/kg...

W naszej cotygodniowej sondzie ceny skupu tucznika z ubojni i zakładów mięsnych wahają się w granicach: od 3,44 zł/kg do 4,20 zł/kg w wadze żywej. Z kolei w klasie E stawki wynoszą 5,20 zł/kg. Natomiast z wyliczeń Krajowego Związku Pracodawców Producentów Trzody Chlewnej Polpig wynika, że średnia cena skupu tuczników w przeliczeniu na wagę poubojową wynosi 5,25 zł/kg kl. E i jest wyższa o 10 gr w porównaniu z ubiegłym tygodniem.

r e k l a m a
To oczywiście pozytywny impuls z rynku, ale średnia cena za żywiec nadal nie zapewnia pokrycia kosztów produkcji. Rolnicy dokładają 200-300 zł do każdego tucznika. A ceny pasz, nawozów czy prądu są dużo wyższe niż jeszcze rok temu. Notowania soi na światowych giełdach cały czas idą w górę, więc lada dzień po raz kolejny zdrożeją pasze.

Rośnie cena trzody chlewnej u największych producentów w UE

Poprawia się także sytuacja u największych producentów trzody chlewnej w UE. Jak informuje Krajowy Związek Pracodawców Producentów Trzody Chlewnej Polpig, hiszpańskie notowania wzrosły już trzy razy z rzędu o łącznie 9 centów za kilogram w ostatnich tygodniach. Również niemieckie zrzeszenie branżowe VEZG podniosło cenę trzody chlewnej o 5 centów do poziomu 1,25 euro/kg (wbc).

- Presja na rynku zmniejszyła się i łatwiej jest sprzedawać świnie do uboju niż w ostatnich tygodniach. Coraz więcej pracowników rzeźni wraca z kwarantanny. Infekcje koronawirusa zaczynają spadać, a rządy w wielu krajach przygotowują złagodzenie obostrzeń. W tych okolicznościach ubojnie są w stanie zwiększyć moce produkcyjne i zredukować nadpodaż żywca na unijnym rynku trzody chlewnej – wyjaśnia Aleksander Dargiewicz z Polpig.

To dobra wiadomość, która daje nadzieję na trwalsze ożywienie na rynku żywca wieprzowego. Ale z drugiej strony trzeba pamiętać, że nadpodaż mięsa wieprzowego nadal jest duża, głównie z uwagi na silne zmniejszenie eksportu do Chin.

Prognoza cen świń w 2022 roku: kiedy można spodziewać się trwałych podwyżek?

Czy jest szansa, że sytuacja na rynku trzody chlewnej poprawi się w tym roku? Taką nadzieję producentom świń dają analitycy rynkowi.

Grzegorz Rykaczewski, analityk Santander Banku spodziewa się, że wysokie ceny pasz i wysoka presja kosztowa utrzymają się przynajmniej do czerwca. W rezultacie unijne pogłowie trzody chlewnej powinno spaść, co będzie sprzyjało wyższym cenom żywca.

- Jednak w pierwszej połowie roku wzrosty cen mogą być hamowane przez wysoką podaż z początku roku oraz przez dalsze osłabienie popytu w Chinach – wyjaśnia Rykaczewski.

Z kolei Bartosz Czarniak z POLSUS poinformował, że w Niemczech podaż świń spada, przez co zakłady biją je na bieżąco.

- Jeżeli podaż na Zachodzie jest mniejsza, to można spodziewać się ograniczenia importu mięsa do Nas, a co za tym idzie zakłady będą bardziej skore do indywidualnych negocjacji ze sprzedającymi– zaznaczył Bartosz Czarniak z POLSUS.

Ceny skupu żywca wieprzowego w Polsce

Łódzkie:

  • Marciniak, Sędzimirowice – 3,90 zł/kg (wzrost o 40 gr);
  • PPHU Kawiks Patoki - 3,44 zł/kg zł/kg (spadek o 16 gr)
  • Złoczex, Złoczew - 3,70 zł/kg (bez zmian)

Lubelskie:

  • ZM Wierzejki – 3,50-4,00 zł/kg (bez zmian);

Kujawsko-pomorskie:

  • Kwiecińscy, Żnin - 3,55 zł/kg (bez zmian)

Małopolskie:

  • PW Laskopol Limanowa – 4,20 zł/kg (bez zmian);

Mazowieckie:

  • ZM Mościbrody – 3,50 - 4,00 zł/kg (bez zmian); 5,20 zł/kg wbc kl.E (bez zmian);

Podlaskie:

  • ZM Bost, Turośń Kościelna – 3,70-4,10 zł/kg (wzrost o 10 gr);

Podkarpackie:

  • Kabanospol, Wielopole Skrzyńskie – 4,20 zł/kg (bez zmian);

Wielkopolska:

  • Jóźwiakowski – 3,70 zł/kg (wzrost o 10 gr);
  • Mróz – 5,20 zł/kg (wzrost).


Kamila Szałaj
oprac. cen. M. Czubak
fot. I. Oleszczyński

autor Michał Czubak

Michał Czubak

dziennikarz strony internetowej Tygodnika Poradnika Rolniczego

dziennikarz strony internetowej Tygodnika Poradnika Rolniczego

przeczytaj inne artykuły tego autora
autor Kamila Szałaj

Kamila Szałaj

redaktor w zespole PWR Online

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Przez kryzys na rynku trzody chlewnej stare chlewnie pustoszeją, a nowe nie powstają

Anna i Sławomir Kopańscy prowadzą gospodarstwo utrzymujące trzodę chlewną. Podkreślają, że ostatnie lata były ciężkie dla tej produkcji, ale obecną sytuację uważają za dramatyczną. Niskie ceny żywca i galopujący wzrost kosztów produkcji sprawiły, że gospodarze na różne sposoby musieli walczyć o utrzymanie płynności finansowej swojego gospodarstwa.

czytaj więcej

Podawanie leków świniom w wodzie. Jak to wygląda w praktyce

Choroby powodują straty w produkcji trzody chlewnej, a wybór sposobu leczenia jest ważny dla uzyskania zadowalających efektów. Najlepsze rezultaty uzyskuje się, lecząc zwierzęta preparatami iniekcyjnymi. Jednak w niektórych przypadkach lepszym rozwiązaniem jest podawanie leków w wodzie do picia. W tej formie można także stosować preparaty zakwaszające zapobiegające problemom trawiennym u prosiąt.

czytaj więcej

Po L-karnitynie tuczniki będą jak z siłowni

L-karnityna działa stymulująco na przyrost tkanki mięśniowej kosztem tkanki tłuszczowej. Wyniki wielu badań wskazują na pozytywny wpływ tego dodatku na wskaźniki produkcyjne loch, prosiąt, a także tuczników. Podawanie L-karnityny wskazane jest zarówno dla zwierząt młodych i rosnących, jak i wysoko­mięsnych, żywionych paszami roślinnymi bez udziału surowców pochodzenia zwierzęcego, reprodukcyjnych, a głównie loch w okresie ciąży i karmienia prosiąt.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)