Po L-karnitynie tuczniki będą jak z siłowni
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Po L-karnitynie tuczniki będą jak z siłowni

08.03.2022autor: Dominika Stancelewska

L-karnityna działa stymulująco na przyrost tkanki mięśniowej kosztem tkanki tłuszczowej. Wyniki wielu badań wskazują na pozytywny wpływ tego dodatku na wskaźniki produkcyjne loch, prosiąt, a także tuczników. Podawanie L-karnityny wskazane jest zarówno dla zwierząt młodych i rosnących, jak i wysoko­mięsnych, żywionych paszami roślinnymi bez udziału surowców pochodzenia zwierzęcego, reprodukcyjnych, a głównie loch w okresie ciąży i karmienia prosiąt.

Z artykułu dowiesz się

  • Jak działa L-karnityna ?
  • Jakie są zalety stosowania L-karnityny ?
  • Jak stosować L-karnitynę ?

Karnityna jest składnikiem mięś­ni i bierze udział w takich procesach, jak metabolizm węglowodanów, związków azotowych i tłuszczów, transport kwasów tłuszczowych podczas ich przemian energetycznych, a także w regulacji stężenia tłuszczów w organizmie. Zmniejsza stężenie cholesterolu i poprawia wydolność tkanki mięś­niowej, prowadząc do zmniejszenia ilości toksyn. L-karnityna wydalana jest z moczem oraz wydzielana z mlekiem.

Głównym źródłem karnityny jest synteza wewnątrz organizmu (u świń pokrywa około 75% zapotrzebowania), a także pasza. Zanim wycofano mączki mięsno-kostne i z krwi, zwierzęta otrzymywały ją w mieszankach paszowych. Obecnie świnie żywione są głównie surowcami pochodzenia roślinnego i pozbawione dodatkowego źródła karnityny, a tym samym jej zawartość może być niewystarczająca. Dotyczy to szczególnie zwierząt w fazie wzrostu i w stanach fizjologicznych wymagających dużego wysiłku i energii (poród, laktacja).

Karnityna jest syntetyzowana w organizmie z lizyny i metioniny. Dlatego też bardzo ważne jest dobre zbilansowanie paszy pod względem zawartości tych amino­kwasów niezbędnych. Ponadto synteza tego związku przebiega wieloetapowo w obecności wielu enzymów, do których działania potrzebne są takie substancje, jak żelazo, witamina C, witamina B6 oraz niacyna.

r e k l a m a

L-karnityna poprawia mleczność macior

Badania wykazały, że synteza karnityny u odsadzonych prosiąt ulega gwałtownemu zahamowaniu, dlatego też w ich żywieniu należy stosować preparaty mleko­zastępcze zawierające naturalną L-karnitynę lub też specjalne dodatki. L-karnityna jest niezbędna do właściwego wykorzystania tłuszczu pochodzącego z paszy, więc dodatek preparatów ją zawierających może w sposób znaczący poprawić tempo wzrostu (nawet o 20%) i wykorzystanie paszy przez prosięta. Jest to szczególnie istotne w pierwszych tygodniach po odsadzeniu, gdy zapotrzebowanie energetyczne zwierząt jest znaczne. Podając prosiętom paszę z dodatkiem L-karnityny, obserwuje się zwiększenie pobrania mieszanki oraz wyższe przyrosty masy ciała, a ponadto mniejsze odkładanie tłuszczu w tuszy w porównaniu ze zwierzętami nieotrzymującymi dodatku.

Naukowcy stwierdzili ponadto, że dodatek L-karnityny do paszy dla prosiąt umożliwia efektywniejsze wykorzystanie karnityny pochodzenia endogennego (produkowanej przez organizm) do właściwego funkcjonowania tkanek i wpływa na lepszy skład tuszy. Przeprowadzone badania potwierdzają też korzystny wpływ w żywieniu loch na wyniki użytkowości rozpłodowej. Powoduje ona zwiększenie masy ciała urodzonych prosiąt nawet w przypadku liczniejszych miotów. Ponadto stwierdza się mniej prosiąt małych i martwo urodzonych. Dodatek karnityny wpływa na zwiększenie koncentracji tego składnika w mleku loch. Poprawia mleczność macior, a tym samym wydzielanie większej ilości składników pokarmowych, co zwiększa tempo wzrostu prosiąt. Więcej wyprodukowanego mleka to wyższa masa odsadzeniowa prosiąt ssących.

Lepsza kondycja macior

U loch otrzymujących w mieszankach dodatek L-karnityny w okresie ciąży i laktacji obserwuje się istotne zmniejszenie strat prosiąt, a u pierworódek pozytywny wpływ na cechy rozpłodowe objawiające się jako wyższa masa ciała prosiąt przy odsadzeniu w kolejnych pięciu miotach, a szczególnie w przypadku miotów od pierwszego do czwartego. Dodatek L-karnityny dla loch prośnych poprawia ich kondycję po porodzie, a u loch karmiących ogranicza utratę masy ciała i tkanki tłuszczowej po zakończeniu laktacji oraz skraca okres międzyciążowy.

Badania pokazują, że dodatek L-karnityny w ilości 50 mg/kg paszy wywiera najkorzystniejszy wpływ na użytkowość rozpłodową loch. Udowodniono także, że tuczniki pochodzące od loch żywionych paszą z jej dodatkiem charakteryzują się wyższą mięsnością oraz mniejszą grubością słoniny. Dodatkowym atutem przemawiającym za stosowaniem dodatku karnityny w żywieniu świń jest możliwość zwiększenia stężenia tego związku w mięsie, co może mieć znaczenie w aspekcie dietetycznych cech mięsa.

Oprac. Natalia Marciniak-Musiał na podstawie artykułu Dominiki Stancelewskiej pt. Tuczniki będą jak z siłowni, który ukazał się w Tygodniku Poradniku Rolniczym 10/2022 na str. 67.  Jeśli chcesz czytać więcej podobnych artykułów, już dziś wykup dostęp do wszystkich treści na TPR: Zamów prenumeratę.

Fot. Pixabay

autor Dominika Stancelewska

Dominika Stancelewska

redaktorka "Tygodnika Poradnika Rolniczego", ekspertka z zakresu chowu i hodowli trzody chlewnej oraz innych zwierząt gospodarskich

redaktorka "Tygodnika Poradnika Rolniczego", ekspertka z zakresu chowu i hodowli trzody chlewnej oraz innych zwierząt gospodarskich

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Rolnicy utrzymujący świnie ponoszą coraz większe straty

Samorząd województwa wielkopolskiego zwrócił uwagę na problemy rolników dotkniętych skutkami występowania ASF w Wielkopolsce i stara się pomóc wypracować wspólny plan działań nie tylko na szczeblu samorządowym, ale także sygnalizując konieczność rozwiązań na poziomie krajowym. Afrykański pomór świń spowodował, że producenci trzody chlewnej od dawna borykają się z brakiem opłacalności i ważne jest, aby w końcu nastąpiła stabilizacja sytuacji na rynku.

czytaj więcej

Drgnęło na rynku wieprzowiny. Ubojnie podniosły ceny nawet o 40 gr/kg. Ile płacą za świnie?

W ostatnich dniach drgnęły ceny trzody chlewnej. Ale oczywiście do opłacalności produkcji jeszcze droga daleka. Jakie są obecnie ceny żywca w Polsce? Czy podwyżki zwiastują dalszy wzrost cen skupu świń? Sprawdź w naszej cotygodniowej SONDZIE!

czytaj więcej

Śruta rzepakowa może dawać dobre efekty w żywieniu świń. Ale jest jeden warunek

Jednym ze składników decydujących o jakości paszy jest białko, które, obok energii, jest najkosztowniejsze. Produkty rzepakowe to dobre źródło białka w żywieniu świń, ale należy mieć na uwadze ograniczenia wynikające z ich składu chemicznego i zawartości substancji antyżywieniowych. Badania pokazują, że mogą być jednak bardzo cennym surowcem, zwłaszcza po poddaniu ich specjalnej obróbce czy fermentacji.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)