Podawanie leków świniom w wodzie. Jak to wygląda w praktyce
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Podawanie leków świniom w wodzie. Jak to wygląda w praktyce

16.03.2022autor: Dominika Stancelewska

Choroby powodują straty w produkcji trzody chlewnej, a wybór sposobu leczenia jest ważny dla uzyskania zadowalających efektów. Najlepsze rezultaty uzyskuje się, lecząc zwierzęta preparatami iniekcyjnymi. Jednak w niektórych przypadkach lepszym rozwiązaniem jest podawanie leków w wodzie do picia. W tej formie można także stosować preparaty zakwaszające zapobiegające problemom trawiennym u prosiąt.

Z artykułu dowiesz się

  • Jakie są zalety podawania leków świnią w wodzie?
  • Na jakie dolegliwości należy podawać zakwaszacze do wody pitnej?
  • Jak walczyć z biegunką u prosiąt?

Leczenie trzody chlewnej może być prowadzone w sposób indywidualny, kiedy obejmuje jedno lub kilka zwierząt, oraz grupowo, gdy terapii poddawane jest cało stado lub grupa technologiczna. Leczenie indywidualne można prowadzić, podając leki w formie iniekcji lub w postaci proszków, zawiesin albo roztworów, natomiast grupowe polega na podawaniu leków z wodą do picia lub w formie paszy leczniczej. W rzadszych przypadkach terapia grupowa może obejmować również iniekcję.

Wskazaniem do zastosowania leczenia całej grupy świń z wykorzystaniem preparatów rozpuszczalnych w wodzie do picia są przede wszystkim nagłe zachorowania, szczególnie te, które przebiegają w formie ostrej. W przypadku innych chorób bardziej opłacalne jest wyprodukowanie paszy leczniczej dla konkretnej liczby zwierząt. Zaletą podawania leków w wodzie jest możliwość skuteczniejszego leczenia, ponieważ w czasie choroby zwierzęta z reguły więcej piją wody, niż jedzą paszy.

Przy podawaniu preparatów leczniczych w wodzie do picia należy uwzględnić przede wszystkim właściwości fizyko-chemiczne wody, które mogą mieć negatywny wpływ na antybiotyki. Woda użyta do przygotowania roztworu nie powinna zawierać chloru, żelaza, miedzi, soli wapnia i magnezu, żadnych środków dezynfekcyjnych oraz kwasów organicznych, ponieważ wszystkie te substancje mogą wchodzić w interakcje z lekami, zmniejszając ich skuteczność. Trzeba mieć również na uwadze, że obecność antybiotyków powoduje rozwój grzybów w systemie zadawania wody w chlewni.

r e k l a m a

W chorobie chętniej przyjmują wodę do picia niż paszę

Sytuacje, w których należy jak najszybciej rozpocząć podawanie leków w wodzie do picia, to przede wszystkim niektóre choroby układu oddechowego oraz pokarmowego, takie jak chociażby pleuropneumonia, dyzenteria czy adenomatoza. Wskazaniem do zastosowania terapii z wodą do picia może być także wystąpienie w fermie ostrej grypy świń. Pobranie paszy spada wówczas nawet o 70%, natomiast świnie, mimo że może piją mniej, to jednak pobierają wodę i z nią można podawać antybiotyki o szerokim spektrum działania.

Istotnym problemem przy stosowaniu leków w postaci roztworów do picia są problemy natury technicznej, ponieważ świnie wypijają tylko część z całkowitej objętości wody. Istnieje więc ryzyko, że zwierzęta nie pobiorą odpowiedniej ilości leku. Ponadto w trakcie pobierania wody zwierzęta mogą rozchlapywać nawet do 40% jej ilości, co ma niezwykle istotne znaczenie w sytuacji, gdy jest w niej rozpuszczony antybiotyk, który w efekcie nie zostaje przyjęty we właściwej dawce. Dlatego lekarz weterynarii, ustalając dawkę preparatu leczniczego, którą świnie powinny przyjąć w ciągu doby, musi uwzględnić prawdopodobną ilość wody, którą zwierzęta wypiją.

Mimo wszystko straty antybiotyku podczas rozchlapywania go z wodą do picia mają w tym momencie mniejsze znaczenie, ponieważ zwierzęta stosunkowo więcej wypiją w tym czasie wody, niż zjadłyby paszy leczniczej. Zwłaszcza gdy mają gorączkę, chętniej przyjmują wodę do picia niż paszę.
Podawanie leków w wodzie sprawdza się w przypadku konieczności leczenia całej grupy świń, zwłaszcza gdy w chorobie zwierzęta pobierają mało paszy

  • Podawanie leków w wodzie sprawdza się w przypadku konieczności leczenia całej grupy świń, zwłaszcza gdy w chorobie zwierzęta pobierają mało paszy

Bardzo korzystny wpływ zakwaszaczy podawanych do wody pitnej przy biegunkach

Leczenie grupowe z wykorzystaniem preparatów rozpuszczalnych w wodzie do picia powinno być ograniczone do niezbędnego minimum z uwagi na znaczne straty antybiotyku, jakie mają miejsce podczas pobierania przez świnie wody. Leki rozpuszczalne w wodzie można stosować w przypadku konieczności przeprowadzenia krótkotrwałej, 1–3-dniowej terapii oraz w sytuacji, kiedy zależy nam na stosunkowo szybkim uzyskaniu odpowiedniej koncentracji antybiotyku w narządach.

Leki w formie rozpuszczonej w wodzie do picia najlepiej podawać przy użyciu specjalnych urządzeń, tzw. pomp dosatronowych. W chlewniach bez tych urządzeń pozostaje przyrządzenie odpowiedniej ilości wody z lekiem w jednorazowej dawce dobowej podanej do koryta i sprawdzanie, czy zwierzęta wodę lub papkowatą paszę pobrały i czy wśród nich nie ma sztuk, które nie podchodzą do koryta.

Podawanie leków z wodą do picia powinno mieć miejsce jedynie wówczas, gdy lekarz weterynarii ma pewność, że podawana zwierzętom woda jest wysokiej jakości i nie zawiera domieszek, które mogą unieczynnić substancję czynną preparatu leczniczego, co mogłoby istotnie wpłynąć na skuteczność leczenia.

W postaci roztworów wodnych można podawać także preparaty zakwaszające. Działanie tych dodatków jest bowiem skuteczniejsze, gdy są aplikowane w wodzie lub w paszach, które są wilgotne. Stwierdzono bardzo korzystny wpływ zakwaszaczy podawanych do wody pitnej przy biegunkach, kiedy pobranie paszy przez świnie maleje. Zwierzęta odwadniając się w skutek biegunki, zmuszone są do pobierania większej ilości wody niż normalnie. Dzięki temu pobrane wraz z wodą kwasy szybciej odtwarzają właściwą florę bakteryjną układu pokarmowego niż podawane w formie sypkiej do paszy, a tym samym pozwalają zwierzętom wrócić do zdrowia.

Na biegunkę mogą być też kwasy

Zastosowanie kwasów organicznych lub też ich mieszanin poprawia strawność składników pokarmowych i zmniejsza możliwość występowania niebezpiecznych biegunek. Kwaśne pH przewodu pokarmowego stabilizuje florę bakteryjną i wspomaga procesy trawienne. Ponadto dzięki zastosowaniu organicznych zakwaszaczy możliwe jest polepszanie wyników produkcyjnych, takich jak dzienne pobranie paszy oraz jej wykorzystanie, a w rezultacie zwiększenie przyrostów masy ciała zwierząt.

Zasada działania kwasów organicznych i ich soli polega na szybkim ich wniknięciu do wnętrza komórek bakterii chorobotwórczych z jednoczesnym obniżaniem odczynu pH, co w konsekwencji powoduje zahamowanie rozwoju patogenów. Obecność bakterii chorobotwórczych, na przykład Escherichia coli, wywołuje schorzenia, powodując zachwianie równowagi bakteryjnej układu pokarmowego.

Kwasy organiczne i ich sole po dostaniu się do układu pokarmowego pełnią w nim funkcję regulatora flory bakteryjnej, a to z kolei wpływa na zachowanie właściwego zakwaszenia w poszczególnych jego odcinkach. Zwłaszcza niedojrzały układ pokarmowy prosiąt nie produkuje wystarczającej ilości kwasu solnego potrzebnego do zakwaszenia treści pokarmowej, a ilość bakterii kwasu mlekowego jest niewystarczająca. Niestrawione z tego powodu białko staje się wówczas doskonałą pożywką dla bakterii Escherichia coli, których namnażanie się prowadzi do wystąpienia biegunek, odwodnienia organizmu, a nawet upadków. Choroby biegunkowe u prosiąt są istotną przyczyną strat w produkcji trzody chlewnej. Każdy dzień z biegunką wydłuża bowiem okres tuczu, a zatem zwiększa niepotrzebnie koszty z tego wynikające. Bakterie Escherichia coli nie mają możliwości niekontrolowanego rozwoju w środowisku kwaśnym, dlatego też zakwaszenie treści pokarmowej jest niezbędne. Poza tym niskie pH układu pokarmowego jest konieczne dla prawidłowego rozwoju i utrzymania pożytecznej mikroflory, w tym bakterii kwasu mlekowego.
Prosięta w wodzie do picia mogą otrzymywać zakwaszacze, które zapobiegną biegunkom po odstawieniu

  • Prosięta w wodzie do picia mogą otrzymywać zakwaszacze, które zapobiegną biegunkom po odstawieniu

Oprac. Natalia Marciniak-Musiał na podstawie artykułu Dominiki Stancelewskiej pt. Woda, która leczy, który ukazał się w Tygodniku Poradniku Rolniczym 11/2022 na str. 61.  Jeśli chcesz czytać więcej podobnych artykułów, już dziś wykup dostęp do wszystkich treści na TPR: Zamów prenumeratę.


Fot. Dominika Stancelewska, archiwum

autor Dominika Stancelewska

Dominika Stancelewska

redaktorka "Tygodnika Poradnika Rolniczego", ekspertka z zakresu chowu i hodowli trzody chlewnej oraz innych zwierząt gospodarskich

redaktorka "Tygodnika Poradnika Rolniczego", ekspertka z zakresu chowu i hodowli trzody chlewnej oraz innych zwierząt gospodarskich

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Rolnicy utrzymujący świnie ponoszą coraz większe straty

Samorząd województwa wielkopolskiego zwrócił uwagę na problemy rolników dotkniętych skutkami występowania ASF w Wielkopolsce i stara się pomóc wypracować wspólny plan działań nie tylko na szczeblu samorządowym, ale także sygnalizując konieczność rozwiązań na poziomie krajowym. Afrykański pomór świń spowodował, że producenci trzody chlewnej od dawna borykają się z brakiem opłacalności i ważne jest, aby w końcu nastąpiła stabilizacja sytuacji na rynku.

czytaj więcej

Drgnęło na rynku wieprzowiny. Ubojnie podniosły ceny nawet o 40 gr/kg. Ile płacą za świnie?

W ostatnich dniach drgnęły ceny trzody chlewnej. Ale oczywiście do opłacalności produkcji jeszcze droga daleka. Jakie są obecnie ceny żywca w Polsce? Czy podwyżki zwiastują dalszy wzrost cen skupu świń? Sprawdź w naszej cotygodniowej SONDZIE!

czytaj więcej
Wypadki rolnicze

Świnie w rowie w Somiance: wypadek trzech pojazdów na Mazowszu

Na drodze krajowej nr 62 w Somiance w powiecie wyszkowskim na Mazowszu doszło do wypadku z udziałem trzech pojazdów. Sytuacja dość kłopotliwa, bo świnie się rozbiegły po drodze.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)