Sprzedaż gruntów dziedziczonych, a podatek od sprzedaży
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Sprzedaż gruntów dziedziczonych, a podatek od sprzedaży

01.02.2021autor: Michał Czubak

W ubiegłym roku przeprowadzono dział spadku po rodzicach pomiędzy mną i moimi dwiema siostrami. Jedna z sióstr chciałaby jednak zrezygnować z posiadania gruntów rolnych, w związku z czym ja wraz z drugą siostrą chciałybyśmy od niej je odkupić. Czy w tej sytuacji siostra sprzedająca grunty będzie musiała zapłacić podatek od sprzedaży, jeżeli od działu spadku nie upłynęło 5 lat? Czy w grę wchodzi jakiś inny podatek?

Z artykułu dowiesz się

  • kiedy zbycie gruntów jest opodatkowane?
  • kiedy można skorzystać ze zwolnienia od podatku?
  • kiedy sprzedaż dziedziczonych gruntów nie będzie opodatkowana?



Kiedy zbycie gruntów jest opodatkowane?

Artykuł 10 ust. 1 pkt 8 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych wśród źródeł przychodu podlegających opodatkowaniu wymienia m.in. odpłatne zbycie nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości, jeżeli zostało dokonane przed upływem 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie.

r e k l a m a

Co oznacza termin „nabycie”?

W orzecznictwie sądów administracyjnych przyjmuje się, że termin "nabycie", który oznacza każde przeniesienie na nabywcę własności rzeczy w ramach spadku, innej jednostronnej czynności, na podstawie aktu prawnego, umowy sprzedaży, zamiany, darowizny. Nabycie spadku regulują przepisy art. 924 i art. 925 Kodeksu cywilnego, zgodnie z którymi spadkobierca nabywa spadek z chwilą otwarcia spadku, co następuje z chwilą śmierci spadkodawcy.

Kiedy sprzedaż dziedziczonych gruntów nie będzie opodatkowana?

Od 1 stycznia 2019 r. obowiązuje jednak korzystny przepis (art. 10 ust. 5 ww. ustawy), zgodnie z którym do pięcioletniego okresu wliczany jest nie tylko okres posiadania nieruchomości przez spadkobiercę, który dokonuje sprzedaży, ale także okres posiadania nieruchomości przez spadkodawcę. Jeżeli zatem od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie gruntów rolnych przez rodziców, do momentu ich sprzedaży przez siostrę upłynęło co najmniej 5 lat, to sprzedaż nie będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem dochodowym.

Kiedy można skorzystać ze zwolnienia od podatku?

Gdyby natomiast rodzice posiadali przez krótszy okres i łącznie z czasem ich nabycia przez siostrę (liczonym od daty śmierci rodziców, a nie działu spadku) nie przekracza on 5 lat, siostra prawdopodobnie będzie mogła skorzystać ze zwolnienia przewidzianego w art. 21 ust. 1 pkt 28 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. W myśl tego przepisu zwolnione z podatku są przychody uzyskane z odpłatnego zbycia nieruchomości, ich części lub udziału w nieruchomościach wchodzących w skład gospodarstwa rolnego. Zwolnienie nie dotyczy jednak przychodu uzyskanego z odpłatnego zbycia gruntów, które w związku z tym odpłatnym zbyciem utraciły charakter rolny.

Jak stwierdził Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z 5 kwietnia 2018 r. (sygn. akt: II FSK 825/16), o możliwej zmianie charakteru gruntu mogą świadczyć takie okoliczności, jak: położenie sprzedanej nieruchomości, jej wielkość, przydatność do działalności rolniczej po sprzedaży, rodzaj działalności prowadzonej przez nabywcę itp.

W grę może w tym przypadku wchodzić konieczność zapłaty podatku od czynności cywilnoprawnych. Obowiązek ten ciąży na nabywcy, czyli na Pani i Pani siostrze zainteresowanej kupnem gruntów. Chyba że będzie Paniom przysługiwać zwolnienie określone w art. 9 pkt 2 ustawy z 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych. Zgodnie z nim zwolniona z tego podatku jest sprzedaż własności gruntów stanowiących gospodarstwo rolne w rozumieniu przepisów o podatku rolnym, wraz z będącymi ich częścią składową drzewami i innymi roślinami – pod warunkiem że w wyniku dokonania czynności zostanie utworzone lub powiększone gospodarstwo rolne.

Natomiast powierzchnia gospodarstwa utworzonego lub powstałego w wyniku powiększenia będzie nie mniejsza niż 11 ha i nie większa niż 300 ha. Ponadto gospodarstwo to będzie prowadzone przez nabywcę przez co najmniej 5 lat od dnia nabycia. Zwolnienie jest pomocą de minimis w rolnictwie. W przypadku więc przekroczenia indywidualnego lub na poziomie krajowym limitu tej pomocy, ze zwolnienia nie będzie można skorzystać

Alicja Moroz
Fot. Pixabay

autor Michał Czubak

Michał Czubak

dziennikarz strony internetowej Tygodnika Poradnika Rolniczego

dziennikarz strony internetowej Tygodnika Poradnika Rolniczego

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Czy rolnik musi zapłacić podatek od ziemi podarowanej przez wujka?

Rodzice mają zamiar przekazać mi w darowiźnie 3 ha gruntów rolnych. Poza tym brat taty chce przejść na emeryturę i darować mi gospodarstwo rolne z domem. Czy będę musiał płacić w tych przypadkach podatek? Jakie są zasady zwolnienia z tej daniny?

czytaj więcej

Czy gmina ma prawo pobierać wysoki podatek od drogi dojazdowej do pola?

Razem z sąsiadem jesteśmy współwłaścicielami 5 ha gruntów rolnych i drogi, która ją dzieli w połowie. Droga ma 21 arów i stanowi odrębną działkę. W ewidencji gruntów i budynków jest sklasyfikowana jako „dr”. Jest to droga wyłącznie dojazdowa do naszych pól. Od początku istnienia tej działki, czyli około 50 lat, gmina nie pobierała żadnych opłat – zawsze przychodził na nią nakaz zerowy. Od 4 lat gmina nakłada za tę drogę bardzo wysoki podatek. W nakazie podatkowym napisane jest, że jest to podatek od nieruchomości. Czy gmina ma prawo pobierać tak wysoki podatek i oznaczać drogę jako nieruchomość?

czytaj więcej

Kto dziedziczy gospodarstwo rolne po zmarłym bracie?

Mój brat, który nie miał żony ani dzieci, zmarł. Kto dziedziczy po nim gospodarstwo rolne?

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)