Kto dziedziczy gospodarstwo rolne po zmarłym bracie?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Kto dziedziczy gospodarstwo rolne po zmarłym bracie?

15.02.2021autor: Michał Czubak

Mój brat, który nie miał żony ani dzieci, zmarł. Kto dziedziczy po nim gospodarstwo rolne?

Z artykułu dowiesz się

  • kto dziedziczy po zmarłym bracie?
  • jak przeprowadzić postępowanie spadkowe?
  • czy notariusz może przeprowadzić postępowanie spadkowe?

Kto dziedziczy po zmarłym bracie?

Według Kodeksu cywilnego w przypadku braku zstępnych, małżonka, rodziców spadkodawcy cały spadek przypada jego rodzeństwu w częściach równych. Jeżeli którekolwiek z rodzeństwa spadkodawcy nie dożyło otwarcia spadku, pozostawiając zstępnych (dzieci, wnuczęta), udział spadkowy, który by mu przypadał, przypada jego zstępnym. Podział tego udziału następuje według zasad, które dotyczą podziału między dalszych zstępnych spadkodawcy.

r e k l a m a

Jak przeprowadzić postępowanie spadkowe?

Jeżeli chodzi o postępowanie spadkowe, można złożyć wniosek w sądzie o wydanie postanowienia o stwierdzeniu nabycia spadku. Według art. 669 k.c., sąd spadku wydaje postanowienie o stwierdzeniu nabycia spadku po przeprowadzeniu rozprawy, na którą wzywa wnioskodawcę oraz osoby mogące wchodzić w rachubę jako spadkobiercy ustawowi i testamentowi.

Czy notariusz może przeprowadzić postępowanie spadkowe?

Innym sposobem przeprowadzenia postępowania spadkowego jest skorzystanie z usług notariusza, który sporządzi akt dziedziczenia. Według art. 95a ustawy Prawo o notariacie, notariusz sporządza akt poświadczenia dziedziczenia ustawowego lub testamentowego, z wyłączeniem dziedziczenia na podstawie testamentów szczególnych. Artykuł 95a tej ustawy wskazuje w § 1, że zainteresowanymi są osoby, które mogą wchodzić w rachubę jako spadkobiercy ustawowi i testamentowi, a także osoby, na których rzecz spadkodawca uczynił zapisy windykacyjne. Według art. 95j ustawy Prawo o notariacie, zarejestrowany akt poświadczenia dziedziczenia ma skutki prawomocnego postanowienia o stwierdzeniu nabycia spadku.

Notariusz odmawia sporządzenia aktu poświadczenia dziedziczenia, jeżeli:

  • w stosunku do spadku został już uprzednio sporządzony akt poświadczenia dziedziczenia lub wydane postanowienie o stwierdzeniu nabycia spadku;
  • w toku sporządzania protokołu dziedziczenia ujawnią się okoliczności wskazujące, że przy jego sporządzeniu nie były obecne wszystkie osoby, które mogą wchodzić w rachubę jako spadko­biercy ustawowi lub testamentowi, lub też osoby, na których rzecz spadkodawca uczynił zapisy windykacyjne, albo istnieją lub istniały testamenty, które nie zostały otwarte lub ogłoszone;
  • w sprawie brak jurysdykcji krajowej.

dr hab. Aneta Suchoń, prof. UAM
Fot. Pixabay

autor Michał Czubak

Michał Czubak

dziennikarz strony internetowej Tygodnika Poradnika Rolniczego

dziennikarz strony internetowej Tygodnika Poradnika Rolniczego

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Uznanie spadkobiercy za niegodnego spadku. Kogo i kiedy można wydziedziczyć?

Rodzice podzielili ziemię między mnie i brata. Sobie zostawili niecały hektar z działką siedliskową i budynkami. Ojciec umarł w zeszłym roku, mama jest ciężko chora. Tylko ja z żoną opiekowaliśmy się obojgiem rodziców, a teraz mamą. Brat ich odwiedzał raz na rok, a teraz domaga się spadku po ojcu. Czy ma do niego takie samo prawo jak ja? Czy mnie nie należy się większy udział z racji opieki nad rodzicami?

czytaj więcej

Sprzedaż gruntów dziedziczonych, a podatek od sprzedaży

W ubiegłym roku przeprowadzono dział spadku po rodzicach pomiędzy mną i moimi dwiema siostrami. Jedna z sióstr chciałaby jednak zrezygnować z posiadania gruntów rolnych, w związku z czym ja wraz z drugą siostrą chciałybyśmy od niej je odkupić. Czy w tej sytuacji siostra sprzedająca grunty będzie musiała zapłacić podatek od sprzedaży, jeżeli od działu spadku nie upłynęło 5 lat? Czy w grę wchodzi jakiś inny podatek?

czytaj więcej

Czy ojciec miał prawo mnie wydziedziczyć?

Ojciec porzucił matkę, kiedy byłem dzieckiem, i nigdy się nami nie interesował. Kiedy dorosłem, wiele razy próbowałem nawiązać z nim kontakt, pisząc do niego listy, ale nigdy nie odpowiedział. Ojciec w zeszłym roku umarł. Majątek zapisał swojej siostrze, a mnie wydziedziczył w testamencie z tego powodu, że uporczywie nie dopełniałem względem niego obowiązków rodzinnych. Czy słusznie?

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)