Komu i kiedy przysługuje ulga na powiększenie gospodarstwa?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Komu i kiedy przysługuje ulga na powiększenie gospodarstwa?

24.03.2020autor: Michał Czubak

Dzierżawca gruntu w końcu kupił ziemię, którą dzierżawił. Rolnik chciał skorzystać z preferencji podatkowej. W urzędzie jednak usłyszał, że zwolnienie i ulga mu się nie należą, gdyż nabył grunty, które posiadał w dzierżawie.

Z artykułu dowiesz się

  • kiedy następuje zwolnienie z podatku rolnego?
  • Nabycie gruntów na własność a preferencje podatkowe
  • kto może ubiegać się o zwolnienie i ulgę w podatku rolnym?
W ubiegłym miesiącu kupiłem grunty rolne, które dzierżawiłem 5 lat od sąsiada. Nie zastosowano w tym przypadku ulgi w podatku rolnym. Skoro nie było preferencji podatkowej, stwierdziłem, że teraz mogę z niej skorzystać. W urzędzie gminy powiedziano mi jednak, że zwolnienie i ulga się nie należą, gdyż nabyłem grunty, które mam w dzierżawie. Sąsiad, który dzierżawi grunty od KOWR, mógł skorzystać ze zwolnienia i ulgi, a ja nie. Dlaczego?

r e k l a m a

Kiedy następuje zwolnienie z podatku rolnego?

Według ustawy z 15 listopada 1984 r. o podatku rolnym, zwalnia się od tego podatku grunty przeznaczone na utworzenie nowego gospodarstwa lub powiększenie już istniejącego do powierzchni nieprzekraczającej 100 ha:
  • będące przedmiotem prawa własności lub prawa użytkowania wieczystego, nabyte w drodze umowy sprzedaży,
  • będące przedmiotem umowy o oddanie gruntów w użytkowanie wieczyste,
  • wchodzące w skład Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa, objęte w trwałe zagospodarowanie.

Nabycie gruntów na własność a preferencje podatkowe

Za trwałe zagospodarowanie uważa się objęcie gruntów w dzierżawę lub użytkowanie na okres nie krótszy niż 10 lat. Nie ma zatem możliwości skorzystania z preferencji podatkowej w przypadku dzierżawy gruntów prywatnych. Zatem w pełni uzasadnione byłoby skorzystanie przez dzierżawcę gruntów prywatnych z preferencji podatkowej po nabyciu ich na własność. Okazuje się, że większość gmin przyjmuje jednak inną interpretację. Związane jest to z orzecznictwem sądu. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Olsztynie w wyroku z dnia 31 lipca 2014 r. (sygn. akt: I SA/Ol 361/14) orzekł, że jeżeli grunty rolne w momencie ich nabycia były w posiadaniu (dzierżawie, trwałym zagospodarowaniu) nabywcy, nie ma podstaw do stosowania zwolnienia z podatku rolnego. Wchodzą one w skład gospodarstwa rolnego i ich nabycie nie powoduje ani powiększenia tego gospodarstwa, ani jego utworzenia. Zdaniem sądu zmiana tytułu prawnego z dzierżawy na prawo własności nie może spowodować, iż grunty te wejdą w skład gospodarstwa rolnego, skoro już wcześniej w taki sposób były traktowane.

Wniosek o zwolnienie i ulgę w podatku rolnym

Jednocześnie należy podkreślić, że orzeczenia sądowe nie są wiążące w innych sprawach, a postępowanie odwoławcze od decyzji podatkowej jest bezpłatne. Zatem proponuję złożyć wniosek o zwolnienie i ulgę w podatku rolnym na powiększenie gospodarstwa rolnego z tytułu nabycia gruntów rolnych. Proszę zaakcentować w nim, że jako dzierżawca nie korzystał Pan z tej ulgi, a zatem zasadna i zgodna z zasadą równości byłaby możliwość skorzystania z tej preferencji podatkowej.

prof. UAM dr hab. Aneta Suchoń
fot. Pixabay
autor Michał Czubak

Michał Czubak

dziennikarz strony internetowej Tygodnika Poradnika Rolniczego

dziennikarz strony internetowej Tygodnika Poradnika Rolniczego

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Zainstalowałeś fotowoltaikę na kredyt. Będziesz musiał płacić raty i rachunki za prąd!

Od tego roku rolnika czy inną osobę, która zainwestowała w odnawialne źródła energii jako prosument i otrzymywała faktury za energię elektryczną oraz usługi dystrybucji raz na rok bądź raz na pół roku, czeka zaskoczenie. Może dostać dodatkowe faktury z energetyki. Dlaczego?

czytaj więcej

Rolnik korzystał z e-wniosku, teraz ARMiR chce od niego zwrot dopłat bezpośrednich za 4 lata

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa domaga się od rolnika z Wydrzy na Podkarpaciu zwrotu dopłat bezpośrednich za 4 lata. Oskarża gospodarza, że nie ujął jednej ze swoich działek w e-wniosku. To niejedyny taki przypadek. Rolnik uważa, że to on jest poszkodowany. Z czego to wynika?

czytaj więcej

Skrócenie umowy dzierżawy. Czy jest to możliwe?

Rolnik na dzierżawionej ziemi chce prowadzić uprawy, ale właściciel już oferuje sprzedaż działek. Ma nawet warunki zabudowy. Rolnik obawia się, że w konsekwencji tego straci możliwość dzierżawienia, pomimo że ma umowę z właścicielem ważną przez lata.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)