Skrócenie umowy dzierżawy. Czy jest to możliwe?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Skrócenie umowy dzierżawy. Czy jest to możliwe?

19.02.2020autor: Michał Czubak

Rolnik na dzierżawionej ziemi chce prowadzić uprawy, ale właściciel już oferuje sprzedaż działek. Ma nawet warunki zabudowy. Rolnik obawia się, że w konsekwencji tego straci możliwość dzierżawienia, pomimo że ma umowę z właścicielem ważną przez lata.

Z artykułu dowiesz się

  • umowa dzierżawy - jakie są zasady?
  • co wolno właścicielowi?
  • czy plan zagospodarowania przestrzennego ma znaczenie?
Posiadamy umowę dzierżawy ziemi rolnej na okres 10 lat (z datą pewną, ważna jeszcze przez 5 lat). Umowa nie przewiduje wcześ­niejszego jej rozwiązania. Właściciel otrzymał już warunki zabudowy na tej ziemi dla domów jednorodzinnych. Nie otrzymaliśmy propozycji pierwokupu, a on oferuje już działki na sprzedaż. Czy właściciel może sprzedać działki, skoro są w dzierżawie? Co z pierwokupem? - pyta czytelnik "Tygodnika Poradnika Rolniczego".
r e k l a m a

Nieruchomość w planie zagospodarowania przestrzennego

Sytuacja dzierżawcy w przedstawionym przypadku jest uzależniona przede wszystkim od tego, czy owa nieruchomość jest przeznaczona w planie zagospodarowania przestrzennego na cele rolne, czy inne niż rolne. Jeśli nie są to cele rolne, z reguły nie obowiązuje już ustawa z 11 kwietnia 2003 r. o kształtowaniu ustroju rolnego (u.k.u.r.). Prawo pierwokupu przysługuje dzierżawcy z kolei wtedy, gdy ta ustawa ma zastosowanie. Musi Pan zatem w pierwszej kolejności sprawdzić, na jakie cele jest przeznaczona dzierżawiona przez Pana nieruchomość w planie zagospodarowania przestrzennego.

Sprzedaż nieruchomości

Poza tym, według art. 11 ustawy z 14 kwietnia 2016 r. o wstrzymaniu sprzedaży nieruchomości ZWRSP oraz o zmianie niektórych ustaw, u.k.u.r. nie stosuje się do nieruchomości rolnych, które w dniu wejścia w życie ustawy (30 kwietnia 2016 r.) w ostatecznych decyzjach o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu przeznaczone są na cele inne niż rolne. Nabywca nie ma obowiązków wynikających z u.k.u.r., gdy nie ma zastosowania ten akt prawny. Co więcej, można w takiej sytuacji sprzedać nieruchomość będącą w dzierżawie. Według art. 678 § 1 w związku z art. 694 k.c., w razie zbycia rzeczy dzierżawionej w czasie trwania dzierżawy nabywca wstępuje w stosunek dzierżawy na miejsce zbywcy.

Oznacza to, że nabywca staje się podmiotem trwającego stosunku prawnego i przejmuje wszelkie obowiązki oraz uprawnienia zbywcy (wydzierżawiającego). Na wstąpienie nabywcy w stosunek dzierżawy nie jest wymagana zgoda dzierżawcy, ponieważ mimo zmiany podmiotu dzierżawa pozostaje z tym samym zobowiązaniem. Według Kodeksu cywilnego nabywca może jednak wypowiedzieć dzierżawę z zachowaniem ustawowych terminów wypowiedzenia. Powyższe uprawnienie do wypowiedzenia nie przysługuje nabywcy, jeżeli umowa dzierżawy była zawarta na czas oznaczony z zachowaniem formy pisemnej i z datą pewną, a dzierżawcy wydano grunty.

Wypowiedzenie umowy nie powinno mieć miejsca

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że spełnia Pan te wymagania i nie można wypowiedzieć umowy. Poza tym art. 679 w związku z art. 694 k.c. wskazuje, że jeżeli wskutek wypowiedzenia dzierżawy przez nabywcę rzeczy dzierżawionej dzierżawca jest zmuszony zwrócić rzecz wcześniej, aniżeli byłby zobowiązany według umowy dzierżawy, może żądać od zbywcy naprawienia szkody. Dzierżawca powinien niezwłocznie zawiadomić zbywcę o przedwczesnym wypowiedzeniu przez nabywcę. W przeciwnym razie przysługują zbywcy przeciwko dzierżawcy wszelkie zarzuty, których dzierżawca nie podniósł, a których podniesienie pociągnęłoby za sobą bezskuteczność wypowiedzenia ze strony nabywcy.

Jeżeli działki zostaną sprzedane, nadal może Pan uprawiać te grunty rolne aż do zakończenia umowy dzierżawy (chyba że zachodzi możliwość wcześniejszego jej wypowiedzenia).

prof. UAM, dr hab. Aneta Suchoń
fot. Pixabay
autor Michał Czubak

Michał Czubak

dziennikarz strony internetowej Tygodnika Poradnika Rolniczego

dziennikarz strony internetowej Tygodnika Poradnika Rolniczego

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Ulga rehabilitacyjna w podatku – co można odliczyć?

Mamy na utrzymaniu osobę niepełnosprawną. Od ubiegłego roku jesteśmy z mężem na emeryturze rolniczej. Chcielibyśmy skorzystać z ulgi rehabilitacyjnej w podatku dochodowym od osób fizycznych. Co możemy odliczyć?

czytaj więcej

Na jakich warunkach dzierżawca może skorzystać z prawa pierwokupu ziemi rolnej?

Od 7 lat jestem dzierżawcą gruntów rolnych. Właściciel ma zamiar sprzedać część gruntów. Jakie muszą zostać spełnione przesłanki, aby przysługiwało mi prawo pierwokupu? Czy przysługuje ono do części nieruchomości? Pyta Czytelnik.

czytaj więcej

Komu i kiedy przysługuje ulga na powiększenie gospodarstwa?

Dzierżawca gruntu w końcu kupił ziemię, którą dzierżawił. Rolnik chciał skorzystać z preferencji podatkowej. W urzędzie jednak usłyszał, że zwolnienie i ulga mu się nie należą, gdyż nabył grunty, które posiadał w dzierżawie.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)