- Czy instalacje fotowoltaiczne obniża koszty produkcji w gospodarstwie rolnym?
- Dlaczego właściciele instalacji fotowoltaicznej muszą płacić za prąd?
- W jaki sposób można uniknąć zawyżonych faktur prognozowanych?
Dodatkowe faktury za prąd od dostawcy energii elektrycznej
Energetyka może przysłać im raz na miesiąc lub na dwa miesiące faktury prognozowane. Przekonał się o tym jeden z naszych Czytelników.
– Od 31 lipca 2018 roku jestem prosumentem OZE. Mam instalację fotowoltaiczną o mocy 8,1 kW. Zawarłem umowę z firmą Enea z dwunastomiesięcznym okresem rozliczeniowym.
W sierpniu ubiegłego roku otrzymałem pierwszą fakturę rozliczającą usługi dystrybucji i wielkość nadwyżki, zgodnie z umową. Podobnego rozliczenia spodziewałem się w tym roku. Jednak stało się inaczej, Enea przysłała mi fakturę prognozowaną – relacjonuje pan Paweł, rolnik z powiatu mogileńskiego w województwie kujawsko-pomorskim.
Nasz Czytelnik był tak zdezorientowany i zarazem dociekliwy, że postanowił wyjaśnić to u źródła.
Czy firma energetyczne ma prawo do wystawiania faktur prognozowanych?
Enea poinformowała go, że od 2020 roku klienci będący prosumentami, którzy są rozliczani w okresach 6- lub 12-miesięcznych, otrzymywać będą faktury prognozowe za energię elektryczną i usługi dystrybucji. Takie prognozowane rozliczenie zostało wprowadzone w oparciu o postanowienia § 32 ust. 4 Rozporządzenia Ministra Energii z dnia 6 marca 2019 r. w sprawie szczegółowych zasad kształtowania i kalkulacji taryf oraz rozliczeń w obrocie energią elektryczną, a także zgodnie z § 5 pkt 10 ogólnych warunków umowy.
W § 32 ust. 4 wskazanego rozporządzenia napisano, że jeżeli okres rozliczeniowy jest dłuższy niż miesiąc, w okresie tym
mogą być pobierane opłaty za energię elektryczną oraz za usługi przesyłania lub dystrybucji energii elektrycznej w wysokości określonej na podstawie prognozowanego zużycia tej energii w tym okresie.
Prognozowane zużycie wyznacza się w oparciu o rzeczywiste odczyty urządzeń pomiarowo-rozliczeniowych dokonane w analogicznym okresie poprzedniego roku kalendarzowego. Co ciekawe, zapis o podobnej treści znalazł się już w umowie, jaką z Eneą pan Paweł zawarł w lipcu 2018 roku.
Właściciele instalacji fotowoltaicznej muszą płacić za prąd
– Wygląda na to, że
resort energii dopasował rozporządzenie pod sprzedawcę energii. Wprowadzenie takiego zapisu sprawia, że pomimo posiadania własnej instalacji, zwykle z małą nadprodukcją zgromadzoną w tzw. indywidualnym banku energii,
muszę płacić za prąd w ciągu roku, a o zwrot nadpłaty mogę wnioskować dopiero po okresie rozliczeniowym. Nie tak miało być to rozwiązane – komentuje nasz rozmówca. –
To jest dla mnie kuriozum, ponieważ w okresie zimowym instalacja nie zaspokaja potrzeb. Dostawca za przyzwoleniem ministra, który wprowadził faktury prognozowane, skwapliwie będzie tę różnicę wykrywać i kazać za nią płacić, nie czekając do końca okresu rozliczeniowego. Z
godnie z umową zabiera 20% na tzw. usługę przesyłu i gromadzenia nadwyżki. Z kolei w okresach letnich, kiedy jest nadwyżka, dostawca będzie sprzedawał moją energię.Czy instalacje fotowoltaiczne to sposób na obniżenie kosztów produkcji w gospodarstwie rolnym?
Zdaniem rolnika, OZE to „niechciane dziecko” energetyki, pracuje bowiem wtedy, gdy świeci słońce lub wieje wiatr, nie można tego procesu kontrolować.
Z kolei okresowa nadprodukcja energii jest gorsza od jej niedoboru i energetycy o tym dobrze wiedzą.W jego opinii instalacje fotowoltaiczne to bezsprzeczny sposób na obniżenie kosztów produkcji w gospodarstwie i dbałość o ekologię, ale slogan reklamowy typu „darmowy prąd” nie uczyni z Polaków energetycznych szejków.
–
Za instalację trzeba słono zapłacić, panele będą się zużywać, tracąc sprawność. Nie wiadomo nic o ich utylizacji, za 20 lat mogą zdarzyć się awarie. Do tego dochodzą sprytne zapisy w umowach, z których zwykły zjadacz chleba nie zdaje sobie sprawy. W moim przypadku instalacja ma sens ekonomiczny tylko dlatego, że otrzymałem ulgę w podatku rolnym – komentuje rolnik.
W jaki sposób można uniknąć zawyżonych faktur prognozowanych?
Jak wskazują eksperci zajmujący się rynkiem fotowoltaiki,
wprowadzenie faktur prognozowanych może oznaczać, iż prognoza będzie zawyżana przez pierwszy rok po założeniu instalacji fotowoltaicznej względem rzeczywistego zużycia.
Faktury nie uwzględniają energii, którą produkuje instalacja fotowoltaiczna, przez co wysokość rachunków może być porównywalna do zeszłorocznych. J
ednak dla osób, które zdecydowały się na pokrycie kosztów instalacji fotowoltaicznej z kredytu, kwoty te mogą być naprawdę duże po zsumowaniu kosztów rat oraz rachunków za energię elektryczną.
Warto wiedzieć, iż można złożyć wniosek do zakładu energetycznego o zmniejszenie wysokości prognozowanych faktur wyłącznie do opłat stałych, czyli abonamentowych.
Eksperci wskazują, iż klienci mają do tego prawo, które wynika z § 32 ust. 4 ww. rozporządzenia.
Zapis ten wskazuje, iż w prognozach, o których mowa w ust. 4, należy uwzględniać zgłoszone przez odbiorcę istotne zmiany w poborze energii elektrycznej. Faktury prognozowane będą wówczas zawierały jedynie opłaty abonamentowe, a dopiero na koniec okresu rozliczeniowego będzie trzeba uiścić ewentualną dopłatę, jeśli ilość energii pobranej będzie wyższa niż wyprodukowanej.
Magdalena Szymańska
fot. Pixabay