Dla kogo dopłaty bezpośrednie przy dzierżawie ziemi z KOWR?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Dla kogo dopłaty bezpośrednie przy dzierżawie ziemi z KOWR?

13.07.2020autor: Michał Czubak

Czy to prawda, że w przypadku prowadzenia działalności rolniczej na gruntach z Zasobu WRSP po skończeniu umowy dzierżawy i w przypadku jej nieprzedłużenia nie należą się dopłaty bezpośrednie? Co z zasadą, że płatności należą się osobie uprawiającej grunty?

Z artykułu dowiesz się

  • kto skorzysta z dopłaty w ramach systemów wsparcia bezpośredniego?
  • umowy dzierżawy gruntów a dopłaty

Komu przysługuje dopłaty bezpośrednie w przypadku dzierżawy ziemi?

Poruszony problem reguluje art. 18 ustawy z 5 lutego 2015 r. o płatnościach w ramach systemów wsparcia bezpośredniego. Według niego, w przypadku gdy działka rolna do której rolnik ubiega się o przyznanie płatności, stanowi przedmiot posiadania samoistnego (własność) i posiadania zależnego (np. dzierżawa), płatności bezpośrednie przysługują posiadaczowi zależnemu. Płatność bezpośrednia do działki rolnej będącej własnością Skarbu Państwa przysługuje rolnikowi, który na dzień 31 maja danego roku ma do tej działki tytuł prawny.

r e k l a m a

Dlaczego warto umowy dzierżawy zawierać na piśmie?

Wojewódzki Sąd Administracyjny z siedzibą w Rzeszowie w wyroku z dnia 20 lutego 2020 r. (sygn. akt: I SA/Rz 841/19) orzekł, że rolnik faktycznie prowadzący działalność rolniczą na danym gruncie często nie może potwierdzić posiadanego prawa do tego gruntu żadnym dokumentem. Wynika to z powszechnej praktyki zawierania przez rolników ustnych umów dzierżawy gruntów, a także z nieuregulowanych, często przez wiele lat, spraw spadkowych.

Dzierżawa ziemi z zasobów ZWRSP a uzyskanie dopłat bezpośrednich przez rolnika?

Natomiast w przypadku ziemi rolnej wchodzącej w skład ZWRSP stan prawny gruntów jest uregulowany. Właścicielem jest Skarb Państwa, a dzierżawca wskazany jest w umowie zawieranej wyłącznie w formie pisemnej.

W celu przeciwdziałania tworzeniu sztucznych warunków wręcz wymagane są odmienne regulacje w odniesieniu do gruntów rolnych wchodzących w skład ZWRSP.

Aczkolwiek Wojewódzki Sąd Administracyjny z siedzibą we Wrocławiu w wyroku z 24 stycznia 2019 r. (sygn. akt: III SA/Wr 521/18) doszedł do wniosku, że „wprowadzenie wymogu legitymowania się przez użytkownika gruntu wchodzącego w skład ZWRSP tytułem prawnym do tego gruntu nie może być uznane za warunek naruszający przepisy unijne regulujące systemy wsparcia dla rolników”.

prof. UAM dr hab. Aneta Suchoń
fot. Pixabay

autor Michał Czubak

Michał Czubak

dziennikarz strony internetowej Tygodnika Poradnika Rolniczego

dziennikarz strony internetowej Tygodnika Poradnika Rolniczego

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Na jakich zasadach będą przyznawane dopłaty bezpośrednie i dotacje z PROW w 2021?

Płatności bezpośrednie w 2021 r. będą przyznawane na takich samych zasadach i w tej samej formie co obecnie, poinformował KRIR resort rolnictwa.

czytaj więcej

Czy umowę dzierżawy ziemi można wypowiedzieć ustnie?

Od ponad 10 lat dzierżawię grunty rolne od dalekiego kuzyna na podstawie ustnej umowy. W ubiegłym roku kuzyn zmarł. Był rozwiedziony, zostało po nim troje dzieci, które przeprowadziły sprawę spadkową, ale jeszcze nie podzieliły między siebie spadku. Jeden ze spadkobierców poinformował mnie, że po zbiorach mam zejść z pola, bo dłużej nie będą mi wydzierżawiać tej ziemi. Czy miał prawo tak postąpić?

czytaj więcej

Leasing rolniczy czy zwykła dzierżawa ziemi?

Dzierżawię grunty od KOWR. Słyszałem, że podobno przepisy przewidują możliwość zawarcia umowy dzierżawy z opcją zakupu? Czy KOWR zawiera jeszcze takie umowy?

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)