Na jakich zasadach będą przyznawane dopłaty bezpośrednie i dotacje z PROW w 2021?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Na jakich zasadach będą przyznawane dopłaty bezpośrednie i dotacje z PROW w 2021?

01.09.2020autor: Magdalena Szymańska

Płatności bezpośrednie w 2021 r. będą przyznawane na takich samych zasadach i w tej samej formie co obecnie, poinformował KRIR resort rolnictwa.

Z artykułu dowiesz się

  • PROW 2014-2020 jakie działania objęte będą dofinansowaniem?
  • Kiedy ARiMR będzie przyjmował wnioski o dofinansowanie w ramach PROW?
  • Czy wsparciem finansowym objęte będą także pakietów przyrodniczych?

PROW 2014-2020 jakie działania objęte będą dofinansowaniem?

W odniesieniu natomiast do działań PROW 2014–2020 w przyszłym roku planowane jest kontynuowanie naborów wniosków o przyznanie płatności w ramach działań:

  • „Rolnictwo ekologiczne”,
  • „Dobrostan zwierząt”,
  • „Rolnośrodowiskowo-klimatyczne”.

Przewiduje się też kontynuację poddziałania: 8.1. „Wsparcie na zalesianie i tworzenie terenów zalesionych” oraz poddziałania 8.5. „Wsparcie na inwestycje zwiększające odporność ekosystemów leśnych i ich wartość dla środowiska”.

r e k l a m a

Wsparcie finansowe w realizowaniu pakietów przyrodniczych

Resort rolnictwa planuje, że zobowiązania rolnośrodowiskowo-klimatyczne w przypadku pakietów przyrodniczych (Pakiet 4. i 5.) i Pakietu 1. Rolnictwo zrównoważone będą podejmowane na 5 lat, a w przypadku pozostałych pakietów – na 2 lata. Natomiast w okresie przejściowym, zobowiązania ekologiczne będą podejmowane na okres 3 lat, a w ramach działania „Dobrostan zwierząt” – na 1 rok.

Kiedy ARiMR będzie przyjmował wnioski o dofinansowanie w ramach PROW?

Z harmonogramu planowanych naborów wniosków w ramach działań PROW 2014–2020, zamieszczonego na stronie internetowej ministerstwa rolnictwa oraz ARiMR wynika, iż w tym roku planuje się jeszcze następujące nabory:

  • we wrześniu: „Inwestycje zapobiegające zniszczeniu potencjału produkcji rolnej”, „Płatności dla rolników przekazujących małe gospodarstwa”, Rozwój przedsiębiorczości – rozwój usług rolniczych” oraz „Wsparcie dla nowych uczestników systemów jakości”;
  • w październiku: „Premie na rozpoczęcie działalności pozarolniczej” – bez ASF, „Przetwórstwo i marketing produktów rolnych” – nabór dla rolników wykonujących lub podejmujących działalność w ramach rolniczego handlu detalicznego (RHD) oraz nabór tematyczny PKD w zakresie rozpoczynania działalności gospodarczej dotyczącej przetwarzania, „Wsparcie dla szkolenia doradców”oraz „Współpraca”;
  • na przełomie listopada i grudnia:„Płatności dla rolników przekazujących małe gospodarstwa”, „Inwestycje mające na celu ochronę wód przed zanieczyszczeniem azotanami pochodzącymi ze źródeł rolniczych” i „Inwestycje w gospodarstwach położonych na obszarach Natura 2000”.

Z kolei w przyszłym roku:

  • w styczniu ma ruszyć: „Modernizacja gospodarstw rolnych” – obszar nawadnianie w gospodarstwie;
  • w lutym: „Restrukturyzacja małych gospodarstw” – bez ASF, „Premie dla młodych rolników”
  • w maju: „Wsparcie dla nowych uczestników systemów jakości”, „Tworzenie grup producentów i organizacji producentów”,
  • we wrześniu: „Inwestycje zapobiegające zniszczeniu potencjału produkcji rolnej”
  • w listopadzie: „Inwestycje mające na celu ochronę wód przed zanieczyszczeniem azotanami pochodzącymi ze źródeł rolniczych”, „Wsparcie dla nowych uczestników systemów jakości”.

Ostatecznie terminy mogą ulec zmianie

Resort rolnictwa jednocześnie zaznaczył, iż ze względu na podejmowane na szczeblu UE decyzje, obecnie trudno jednoznacznie przesądzić jak będą wyglądały ostatecznie terminy naborów wniosków w 2021 roku oraz zakres zobowiązań. Będą one bowiem uzależnione także od treści przepisów dla okresu przejściowego UE oraz przepisów implementujących wyniki osiągniętego porozumienia w sprawie budżetu dla kolejnej perspektywy finansowej.

Podkreślono również, iż planowane terminy niektórych naborów wniosków mogą ulec zmianie ze względu na procedury legislacyjne. Ich ogłoszenie uzależnione będzie także od dostępności środków finansowych (z uwzględnieniem m.in. wykorzystania środków w ramach poprzednich naborów).

Zmiany wynikające z WPR od 2022 roku

Od 2022 r. planowane są natomiast nowe rozwiązania prawne w zakresie Wspólnej Polityki Rolnej. Opracowywany na unijnym forum projekt rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady, dotyczący planów strategicznych WPR przewiduje możliwość ustanowienia wsparcia dochodów związanego z wielkością produkcji.

Będzie ono możliwe w niektórych sektorach i rodzajach produkcji, które ze względów gospodarczych, społecznych lub środowiskowych znajdują się w trudnej sytuacji.

Magalena Szymańska
Fot. Pixabay

autor Magdalena Szymańska

Magdalena Szymańska

Redaktorka w dziale Ekonomia i Rynki

Ekspert w dziedzinie dopłat bezpośrednich, dotacji z PROW i wydarzeń rynkowych

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

ARiMR wypłaca zaliczki dopłat bezpośrednich 2020. 1,5 mld złotych na początek

Od 16 października do 30 listopada ARiMR będzie wypłacać na konta rolników zaliczki dopłat bezpośrednich. Na poczet dopłat bezpośrednich za 2020 rok zostanie wypłaconych 15,5 mld zł. Ilu rolników dostanie pieniądze w pierwszych dniach?

czytaj więcej

Jaki naprawdę dochód ma rolnik? Sprawdzamy!

Główny Urząd Statystyczny raz w roku – na koniec września – przedstawia dochód rolnika z 1 ha przeliczeniowego. A rolnicy są oburzeni tymi wyliczeniami. Do dzisiaj pamiętamy oburzenie rolników, po tym jak GUS wyliczył, że gospodarz wyciągał z 1 ha niemal 3400 zł. Dlatego chcemy pokazać pracownikom GUS i urzędnikom, jaki jest prawdziwy dochód rolnika. Z tego powodu mamy ogromną prośbę do Czytelników „Tygodnika Poradnika Rolniczego” o wypełnienie ankiety na temat dochodów uzyskanych z tegorocznych żniw.

czytaj więcej

Wypas bydła na pastwisku to wiele korzyści, także dopłaty krowa+

W gospodarstwie Marty i Konrada Dylów trwa sezon pastwiskowy, który co roku rozpoczyna się w maju a kończy w październiku. – Widać, że ruch służy zwierzętom, a my mamy możliwość skorzystania z wdrożonego w bieżącym roku programu Krowa+, w ramach płatności PROW dobrostanu zwierząt – podkreślają gospodarze.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)