Czy umowę dzierżawy ziemi można wypowiedzieć ustnie?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Czy umowę dzierżawy ziemi można wypowiedzieć ustnie?

16.07.2020autor: Michał Czubak

Od ponad 10 lat dzierżawię grunty rolne od dalekiego kuzyna na podstawie ustnej umowy. W ubiegłym roku kuzyn zmarł. Był rozwiedziony, zostało po nim troje dzieci, które przeprowadziły sprawę spadkową, ale jeszcze nie podzieliły między siebie spadku. Jeden ze spadkobierców poinformował mnie, że po zbiorach mam zejść z pola, bo dłużej nie będą mi wydzierżawiać tej ziemi. Czy miał prawo tak postąpić?

Z artykułu dowiesz się

  • terminy wypowiedzenia umowy dzierżawy
  • jak prawidłowo wyliczyć rok dzierżawy?

Ustne wypowiedzenie umowy dzierżawy a terminy

Z całą pewnością spadkobierca zmarłego właściciela nie zachował obowiązującego terminu wypowiedzenia dzierżawy gruntów rolnych. Artykuł 704 Kodeksu cywilnego przewiduje, że w braku odmiennej umowy dzierżawę gruntu rolnego można wypowiedzieć na jeden rok naprzód na koniec roku dzierżawnego. Dotyczy on umów zawartych na czas nieoznaczony. W przypadku umów z określonym czasem trwania wypowiedzenie jest możliwe tylko w przypadkach przewidzianych w umowie.
r e k l a m a

Jak prawidłowo wyliczyć rok dzierżawy?

Rok dzierżawny liczy się na ogół od początku dzierżawy, tj. od dnia wydania dzierżawcy gruntu. Może nie pokrywać się z rokiem kalendarzowym, lecz wynikać z przyjętych zwyczajów. Zwyczajowo w przypadku gruntów ornych rozpoczyna się 1 września, zaś w przypadku pastwisk i łąk – 1 marca, a kończy wraz z nadejściem przymrozków lub opadów śniegu. Strony mogą też ustalić inny sposób obliczania roku dzierżawnego.

Artykuł 704 ma charakter względnie obowiązujący, co oznacza, że strony mogą w umowie przyjąć inne terminy wypowiedzenia. W tym przypadku tak przypuszczalnie nie było. Należy wyraźnie podkreślić, że ustna umowa dzierżawy jest również ważna. Spadkobiercy są związani jej postanowieniami na mocy art. 922 § 1 k.c. Zgodnie z nim prawa i obowiązki majątkowe zmarłego przechodzą na spadkobierców z chwilą jego śmierci.

Wypowiedzenie ustne możliwe, lecz zachowaniem okresu wypowiedzenia

Wypowiedzenie może być złożone w dowolnej formie, a więc zarówno ustnie, jak i pisemnie, chyba że strony w umowie zastrzegły dla jego ważności określoną formę. Żadna ze stron nie ma obowiązku podawania jego przyczyny. Okres wypowiedzenia musi być jednak zachowany. Oczywiście możliwe jest wcześniejsze rozwiązanie umowy na mocy porozumienia stron.

Alicja Moroz
fot. Pixabay
autor Michał Czubak

Michał Czubak

dziennikarz strony internetowej Tygodnika Poradnika Rolniczego

dziennikarz strony internetowej Tygodnika Poradnika Rolniczego

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Audi wbiło się w kombajn. 2 osoby zginęły [FOTO]

Dwie osoby: kierowca i pasażer audi poniosły śmierć na miejscu we wczorajszym wieczornym wypadku z udziałem kombajnu. Osobówka wbiła się w kombajn. Strażacy musieli rozcinać karoserię auta, żeby wydobyć ciała poszkodowanych mężczyzn.

czytaj więcej

Leasing rolniczy czy zwykła dzierżawa ziemi?

Dzierżawię grunty od KOWR. Słyszałem, że podobno przepisy przewidują możliwość zawarcia umowy dzierżawy z opcją zakupu? Czy KOWR zawiera jeszcze takie umowy?

czytaj więcej

Dla kogo dopłaty bezpośrednie przy dzierżawie ziemi z KOWR?

Czy to prawda, że w przypadku prowadzenia działalności rolniczej na gruntach z Zasobu WRSP po skończeniu umowy dzierżawy i w przypadku jej nieprzedłużenia nie należą się dopłaty bezpośrednie? Co z zasadą, że płatności należą się osobie uprawiającej grunty?

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)