Ziemia odzyskana przez KOWR leży odłogiem, zamiast trafiać do rolników
Jak przebiega rozdysponowanie gruntów z powracających dzierżaw między indywidualnych rolników? Zdaniem opozycji bardzo opieszale - ziemia leży odłogiem, zamiast trafiać do rolników.
Posłowie Dorota Niedziela oraz Kazimierz Plocke z Platformy Obywatelskiej wysunęli pod adresem Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa poważne zarzuty dotyczące tempa i sposobu rozdysponowania powracających dzierżaw.
Ziemia powinna trafić do rolników, a leży odłogiem
- Od dłuższego czasu do biur poselskich napływają liczne skargi w związku z zagospodarowaniem gruntów pochodzących z zakończonych umów dzierżawy wygasłych z tytułu niewyłączenia tzw. 30%. Byli dzierżawcy skarżą się, że odebrane grunty leżą odłogiem.
Posłowie zapytali w niej jak przebiegał proces rozdysponowania gruntów z dzierżaw w 2022 r.
Ile gruntów wróciło do KOWR?
W odpowiedzi ministerstwo rolnictwa poinformowało, że w 2022 r. wygasło 6 umów dzierżawy, obejmujących łączną powierzchnię 3,1 tys. ha gruntów. Umowy te nie mogły być przedłużone, bowiem ich strony - dzierżawcy nie przyjęli zaproponowanych zmian do umowy dzierżawy stosownie do ustawy z 2011 r., czyli nie zgodzili się na 30% wyłączenia.
Co się stało z tymi gruntami? Z danych KOWR wynika, że po zakończeniu umów dzierżawy w 2022 r. dzierżawcy wydali łącznie ok. 2550 ha.
Nieruchomości przejęte od dzierżawców przede wszystkim przeznaczane są do dzierżawy w przetargach ograniczonych do rolników indywidualnych na powiększenie gospodarstw rodzinnych. Na powierzchnię ok. 491 ha zawarte zostały nowe umowy dzierżawy, sprzedaż dotyczyła ok. 1 ha, zaś 1,5 ha gruntów przekazane zostało nieodpłatnie na rzecz uprawnionego podmiotu.
Obecnie zaś:
- ok. 74 ha gruntów oczekuje na zakończenie transakcji sprzedaży po rozstrzygnięciu przetargów,
- w przypadku nieruchomości o łącznej powierzchni ok. 476 ha komisje przetargowe są w trakcie analizy złożonych ofert i ustalenia kandydatów na dzierżawców tych nieruchomości,
- ok. 462 ha gruntów jest w trakcie rozpoczętej procedury przetargowej na dzierżawę (trwają kwalifikacje zainteresowanych osób do udziału w przetargach),
- na powierzchnię ok. 368 ha zostały opublikowane wykazy na dzierżawę tych nieruchomości, a w następnej kolejności publikacji podlegać będą ogłoszenia przetargowe,
- na powierzchnię ok. 670 ha planowane są przetargi na dzierżawę w II kwartale 2023 r.
- KOWR nie bada średniego czasu ponownego rozdysponowania gruntów „powracających” z wygasłych umów. Procesy ponownego rozdysponowania nieruchomości ZWRSP przebiegają zgodnie z obowiązującymi procedurami w tym zakresie. W zależności od przeznaczenia gruntów i konieczności przygotowania ich do rozdysponowania (np. przeprowadzenia podziałów geodezyjnych), dobierana jest odpowiednia forma ich zagospodarowania, co przekłada się na czas rozdysponowania gruntów i przekazania ich nowym podmiotom do użytkowania – podsumował wiceminister R. Romanowski.
Jak przebiega rozdysponowanie ziemi przez KOWR?
MRiRW twierdzi, że z dzierżawy co roku „powraca” ok. 30-40 tys. ha gruntów (grunty „powracają” w całości lub są częściowo wyłączane z trwających umów dzierżawy). Rocznie wygasa ponad 2 tys. umów dzierżawy. Wydzierżawianych jest z kolei również ok. 30-40 tys. ha.
Najważniejsze tematy