Czy gmina może odmówić zgody na postawienie budynków w gospodarstwie przez brak dojazdu do drogi publicznej?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Czy gmina może odmówić zgody na postawienie budynków w gospodarstwie przez brak dojazdu do drogi publicznej?

31.10.2022autor: Alicja Moroz

Posiadamy sporą działkę rolną, na której chcielibyśmy wybudować dom mieszkalny i budynki gospodarcze pod działalność agroturystyczną. Wójt odmówił nam na razie wydania decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu, ponieważ działka nie ma dojazdu o odpowiedniej szerokości do drogi publicznej. Twierdzi, że musimy najpierw uzyskać służebność drogową od sąsiada, żeby poszerzyć drogę. Powołał się przy tym na przepisy dotyczące budynków na działkach budowlanych, a nie zabudowy zagrodowej. Tymczasem jest wiele gruntów rolnych z budynkami, które mają bardzo wąskie drogi dojazdowe. Czy rzeczywiście musimy uzyskać tę służebność?

Z artykułu dowiesz się

  • Kiedy droga publiczna jest konieczna?
  • Jak ma wyglądać dostęp do drogi publicznej?

Kiedy droga publiczna jest konieczna?

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 9 Prawa budowlanego, obiekt budowlany jako całość oraz jego poszczególne części wraz ze związanymi z nim urządzeniami budowlanymi należy, biorąc pod uwagę przewidywany okres użytkowania, projektować i budować w sposób określony w przepisach, w tym techniczno-budowlanych, oraz zgodnie z zasadami wiedzy technicznej, zapewniając m.in.: poszanowanie występujących w obszarze oddziaływania obiektu uzasadnionych interesów osób trzecich, w tym zapewnienie dostępu do drogi publicznej.

Jak orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku w wyroku z 6 czerwca 2018 r. (sygn. akt: II SA/Gd 207/18), dostęp do drogi publicznej jest niezbędnym warunkiem umożliwiającym podjęcie na określonym terenie realizacji konkretnego zamierzenia inwestycyjnego. Warunek przewidziany w art. 5 ust. 1 pkt 9 Prawa budowlanego będzie spełniony tylko wówczas, gdy teren ma dostęp do drogi zaliczonej do jednej z dróg wymienionych w art. 2 ustawy o drogach publicznych. Dostęp ten może być bezpośredni, jeżeli nieruchomość położona jest przy drodze publicznej, lub pośredni, przez inne nieruchomości, na których albo ustanowiono służebność drogową albo stanowiących drogi wewnętrzne.

r e k l a m a

Jak ma wyglądać dostęp do drogi publicznej?

O tym, jak ma wyglądać dostęp do drogi publicznej, decydują przepisy Rozporządzenia Ministra In­­frastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Z całą pewnością mają one zastosowanie także do zabudowy zagrodowej. Należy przez nią rozumieć w szczególności budynki mieszkalne, budynki gospodarcze lub inwentarskie w rodzinnych gospodarstwach rolnych, hodowlanych lub ogrodniczych oraz w gospodarstwach leśnych. Jest o niej bowiem wielokrotnie mowa w tym rozporządzeniu.

Paragraf 14 wymienionego wyżej rozporządzenia przewiduje, że do działek budowlanych oraz do budynków i urządzeń z nimi związanych należy zapewnić dojście i dojazd umożliwiający dostęp do drogi publicznej, odpowiednie do przeznaczenia i sposobu ich użytkowania oraz wymagań dotyczących ochrony przeciwpożarowej określonych w przepisach odrębnych. Szerokość jezdni stanowiącej dojazd nie może być mniejsza niż 3 m. Dopuszcza się zastosowanie dojścia i dojazdu do działek budowlanych w postaci ciągu pieszo-jezdnego, pod warunkiem że ma on szerokość nie mniejszą niż 5 m, umożliwiającą ruch pieszy oraz ruch i postój pojazdów.

Do budynku i urządzeń z nim związanych, wymagających dojazdów, funkcję tę mogą spełniać dojścia, pod warunkiem że ich szerokość nie będzie mniejsza niż 4,5 m. Dojścia i dojazdy do budynków, z wyjątkiem jednorodzinnych, zagrodowych i rekreacji indywidualnej, powinny mieć zainstalowane oświetlenie elektryczne zapewniające bezpieczne ich użytkowanie po zapadnięciu zmroku.

Wymagania dotyczące szerokości dróg dojazdowych do działek budowlanych oraz budynków i urządzeń z nimi związanych, ustalone w § 14 rozporządzenia z 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie, nie mają zastosowania do stanów już istniejących. Tak więc mogą istnieć siedliska czy grunty rolne bez dojazdu spełniającego określone wyżej warunki.

Alicja Moroz
fot. M. Szymańska

autor Alicja Moroz

Alicja Moroz

Alicja Moroz, prawnik redakcyjny w Tygodniku Poradniku Rolniczym

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Na jakich zasadach można otrzymać emeryturę z ZUS i KRUS?

Moja mama skończyła w październiku 60 lat. Pracowała poza rolnictwem od 19. roku życia. Jej rodzice też nie byli rolnikami. Dziadek przepisał na moich rodziców gospodarstwo w 1993 r. W 2000 r. zakład pracy upadł i mama ubezpieczyła się w KRUS. Od 2011 r., po przejęciu gospodarstwa, ubezpieczam mamę jako domownika. W tym roku chciała przejść na emeryturę, ale w KRUS powiedzieli jej, że nie ma 25 lat płacenia składek. W ZUS poinformowano ją, że dostanie emeryturę, ale automatycznie straci składki w KRUS. Gdyby miała pełne lata ubezpieczenia w rolnictwie, dostałaby dwie emerytury. Czy jest jakaś możliwość, żeby mama dostała teraz emeryturę z KRUS i z ZUS?

czytaj więcej

Drogi prąd pogrzebie polskie przetwórstwo? "Bezmiar głupoty polityków"

Branża spożywcza jest wściekła na polityków, ponieważ nie wprowadzili prawa chroniącego dużych producentów żywności przed wysokimi cenami prądu. Ucierpią też rolnicy, bo nie będą mieli gdzie sprzedać swoich surowców, jeśli np. mleczarnia wstrzyma produkcję przez drogą energię.  

czytaj więcej

Nowe przepisy drogowe 2022. Czasowe wycofanie pojazdu – ile to kosztuje, ile oszczędzamy?

Możliwość czasowego wycofania pojazdu z ruchu pojawiła się w znowelizowanym Prawie o ruchu drogowym 4 września 2022 roku. Sprawdzamy, które pojazdy można wycofać z ruchu i na jakich zasadach. Przypominamy też o możliwości zachowania dotychczasowego numeru rejestracyjnego pojazdu i zmianie cennika opłat.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)