Na jakich zasadach można otrzymać emeryturę z ZUS i KRUS?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Na jakich zasadach można otrzymać emeryturę z ZUS i KRUS?

02.11.2022autor: Alicja Moroz

Moja mama skończyła w październiku 60 lat. Pracowała poza rolnictwem od 19. roku życia. Jej rodzice też nie byli rolnikami. Dziadek przepisał na moich rodziców gospodarstwo w 1993 r. W 2000 r. zakład pracy upadł i mama ubezpieczyła się w KRUS. Od 2011 r., po przejęciu gospodarstwa, ubezpieczam mamę jako domownika. W tym roku chciała przejść na emeryturę, ale w KRUS powiedzieli jej, że nie ma 25 lat płacenia składek. W ZUS poinformowano ją, że dostanie emeryturę, ale automatycznie straci składki w KRUS. Gdyby miała pełne lata ubezpieczenia w rolnictwie, dostałaby dwie emerytury. Czy jest jakaś możliwość, żeby mama dostała teraz emeryturę z KRUS i z ZUS?

Z artykułu dowiesz się

  • Czy możliwe jest otrzymanie emerytury z KRUS i ZUS?
  • Co wlicza się do okresów ubezpieczenia?
  • Kiedy emerytura ZUS wzrasta o świadczenia za okres opłacania składem na ubezpieczenie emerytalno-rentowe rolników?

Czy możliwe jest otrzymanie emerytury z KRUS i ZUS?

Nie jest to możliwe. Zgodnie z art. 19 ustawy z 20 grudnia 1990 r. o ubezpieczeniu społecznym rolników, emerytura rolnicza przysługuje ubezpieczonemu, który spełnia łącznie następujące warunki:

  • osiągnął wiek emerytalny (kobieta 60 lat, mężczyzna 65 lat);
  • podlegał ubezpieczeniu emerytalno-rentowemu przez co najmniej 25 lat.
r e k l a m a

Co wlicza się do okresów ubezpieczenia?

Do okresów tego ubezpieczenia wymaganych zalicza się też okresy:

  • podlegania ubezpieczeniu społecznemu rolników indywidualnych i członków ich rodzin w latach 1983–1990;
  • prowadzenia gospodarstwa rolnego lub pracy w gospodarstwie rolnym, po ukończeniu 16. roku życia, przed dniem 1 stycznia 1983 r.
Pana mama nie pracowała jednak w gospodarstwie do 1993 r., więc nie może uzupełnić wymaganego okresu ubezpieczenia rolniczego. Prawo do emerytury rolniczej może zatem nabyć tylko wówczas, jeżeli jeszcze przez 3 lata będzie objęta ubezpieczeniem w KRUS jako domownik.

Wybór takiego rozwiązania oznacza, że mama nie będzie mogła też przejść do tego czasu na emeryturę z ZUS. Osoba uprawniona do renty lub emerytury nie może bowiem, w myśl art. 16 ust. 3 wymienionej ustawy, podlegać ubezpieczeniu społecznemu rolników. Dopiero zatem po upływie tych 3 lat niezbędnych do uzupełnienia 25-letniego okresu ubezpieczenia w KRUS mogłaby otrzymać dwie emerytury: rolniczą i pracowniczą.

Jeżeli mama Pana chciałaby już teraz przejść na emeryturę z ZUS, to składki płacone do KRUS całkowicie jej nie przepadną. Co do zasady, okresy podlegania ubezpieczeniu społecznemu rolników i pracy w gospodarstwie rolnym przed 1 stycznia 1983 r. są uwzględniane przy ustalaniu prawa do emerytury z ZUS i obliczaniu jej wysokości, ale tylko wtedy, gdy pracowniczy staż pracy jest krótszy od okresu wymaganego do przyznania emerytury, w zakresie niezbędnym do uzupełnienia tego okresu. Mama Pana ma wystarczająco długi okres zatrudnienia, więc doliczenie lat ubezpieczenia w KRUS faktycznie nie jest możliwe.

Kiedy emerytura ZUS wzrasta o świadczenia za okres opłacania składem na ubezpieczenie emerytalno-rentowe rolników?

Jednak w myśl art. 56 ust. 4 ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczenia Społecznego, jeżeli przy ustalaniu prawa do emerytury z ZUS nie wykorzystano okresów pracy w rolnictwie, emerytura ulega zwiększeniu za okres opłacania składek na ubezpieczenie emerytalno-rentowe rolników. Ustala się je według zasad wymiaru przewidzianych dla części składkowej, czyli po 1% najniższej emerytury za każdy rok podlegania temu ubezpieczeniu. Zwiększenie to przyznaje się na wniosek zainteresowanego. ZUS z urzędu go nie uwzględni.

Alicja Moroz
fot. Pixabay

autor Alicja Moroz

Alicja Moroz

Redakcyjna prawniczka "Tygodnika Poradnika Rolniczego"

Redakcyjna prawniczka "Tygodnika Poradnika Rolniczego"

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Jak zdobyć 1000 litrów darmowego paliwa do gospodarstwa rolnego?

Olej napędowy potrzeby jest w każdym gospodarstwie i to w sporych ilościach. Tym bardziej trwające od wielu miesięcy podwyżki i utrzymujące się wysokie jego ceny (obecnie powyżej 8 zł za litr) są dla rolników dokuczliwe i obciążają budżet gospodarstwa. A gdyby tak móc otrzymać za darmo chociaż 1000 litrów paliwa?  U nas jest to możliwe - ogłaszamy specjalny konkurs!

czytaj więcej

Czy wysokość opłacanej składki na KRUS wpływa na wysokość emerytury rolniczej?

Mam gospodarstwo o powierzchni ponad 100 ha. Płacę z tego tytułu dodatkową składkę do KRUS. Czy wobec tego będzie mi się należeć wyższa emerytura? Pytałem o to w KRUS. Powiedziano mi, że nie. Czy to jest zgodne z prawem?

czytaj więcej

Rolnicy z Wielkopolski dostali ciągnik od KRUS-u [WIDEO]

Nowoczesny ciągnik — główną nagrodę w konkursie KRUS Konkursu „Bezpieczne Gospodarstwo Rolne” 31 października 2022 roku został przekazany Państwu Grażynie i Pawłowi Leńskim przez Panią Prezes KRUS dr Aleksandra Hadzik.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)