Czy dieta radnego jest wliczana do dochodu przy świadczeniach rodzinnych?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Czy dieta radnego jest wliczana do dochodu przy świadczeniach rodzinnych?

20.11.2022autor: Alicja Moroz

Od niedawna jestem radnym gminnym. Zostałem wybrany w wyborach uzupełniających po śmierci mojego poprzednika. Z tytułu uczestniczenia w pracach rady gminy dostaję dietę w wysokości 1342 zł miesięcznie. Czy ta kwota wlicza się do dochodu przy świadczeniach rodzinnych? W ośrodku pomocy społecznej stwierdzili, że tak. Słyszałem kiedyś, że takie dochody nie są brane pod uwagę. Czy w tym przypadku nie powinny być uwzględniane tylko dochody z mojego gospodarstwa rolnego?

Z artykułu dowiesz się

  • Czy dieta z tytułu zasiadania w radzie miejskiej lub gminy wlicza się do dochodu rolnika?
  • Zwolnienie diety z podatku. Czy jest możliwe?
  • Jak oblicza się dochód z gospodarstwa?

Czy dieta z tytułu zasiadania w radzie miejskiej lub gminy wlicza się do dochodu rolnika?

Informacja udzielona Panu w ośrodku pomocy społecznej jest zgodna z obowiązującymi przepisami. Według art. 3 pkt  1 ustawy 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych, przy ustalaniu dochodu rodziny, od którego zależy prawo do świadczeń, uwzględnia się przede wszystkim:

  • przychody podlegające opodatkowaniu na zasadach określonych w Ustawie z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, pomniejszone o koszty uzyskania przychodu, należny podatek dochodowy od osób fizycznych, składki na ubezpieczenia społeczne niezaliczone do kosztów uzyskania przychodu oraz składki na ubezpieczenie zdrowotne,

  • dochód z działalności podlegającej opodatkowaniu na podstawie przepisów o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

Doliczeniu do dochodu podlegają również inne dochody niepodlegające opodatkowaniu na podstawie przepisów o podatku dochodowym od osób fizycznych, m.in. kwoty diet otrzymywane przez osoby wykonujące czynności związane z pełnieniem obowiązków społecznych i obywatelskich.

r e k l a m a

Zwolnienie diety z podatku. Czy jest możliwe?

Zgodnie z treścią art. 21 ust. 1 pkt  17 Ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, wolne od tego podatku są diety oraz kwoty stanowiące zwrot kosztów otrzymywane przez osoby wykonujące czynności związane z pełnieniem obowiązków społecznych i obywatelskich – do wysokości nieprzekraczającej miesięcznie kwoty 3000 zł.

Jak oblicza się dochód z gospodarstwa?

W przypadku ustalania dochodu z gospodarstwa rolnego przyjmuje się, że z 1 ha przeliczeniowego uzyskuje się dochód miesięczny w wysokości 1/12 dochodu ogłaszanego corocznie w drodze obwieszczenia przez prezesa Głównego Urzędu Statystycznego na podstawie art.  18 ustawy z 15 listopada 1984 r. o podatku rolnym. W przypadku gdy rodzina uzyskuje dochody z gospodarstwa rolnego oraz dochody pozarolnicze, dochody te się sumuje. Tak więc prawidłowe jest doliczenie do dochodu uzyskiwanego z gospodarstwa rolnego także kwoty pobieranej przez Pana diety.

Alicja Moroz
fot. arch. red.

autor Alicja Moroz

Alicja Moroz

Alicja Moroz, prawnik redakcyjny w Tygodniku Poradniku Rolniczym

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Rolnikowi spod Przasnysza spłonęła część gospodarstwa. Potrzebuje pomocy

W miniony czwartek 15 grudnia w Grabowie (woj. mazowieckie) doszło do pożaru. Ogień pochłonął budynek gospodarczy wraz z wiatą. Bydło zostało uratowane, ale spłonęła pasza dla zwierząt. Potrzebna pomoc dla rolnika.

czytaj więcej

Podatek rolny w 2023 roku będzie wyższy o ponad 31 zł/ha

O ponad 20% do 74,05 zł/dt wzrośnie średnia cena skupu żyta, która jest podstawą do ustalenia podatku rolnego na przyszły rok. Jest to cena za 11 kwartałów, licząc od trzeciego kwartału bieżącego roku wstecz.

czytaj więcej
Aktualności branżowe

Pierwszy na świecie podatek od emisji metanu: co na to rolnicy i hodowcy?

Premier Nowej Zelandii, Jacinda Ardern zaproponowała w zeszłym  tygodniu pierwszy na świecie system nakładania podatków od emisji metanu i podtlenku azotu na rolników i ich stada. Można wywnioskować, że propozycja nie spotkała się z entuzjazmem tamtejszego środowiska rolniczego.  

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)