Maszyny i paliwo - portal agrarlex.pl}
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Maszyny i paliwo

Kolejny cios w rolników. Urzędnicy chcą kontrolować gospodarstwa jako „zakładowe stacje paliw”

Rząd chce zmienić prawo w zakresie kontroli obrotu paliwa i traktować gospodarstwo rolne jako „zakładową stację paliw”. KRIR zauważa, że propozycja jest nie do przyjęcia. – Stanowi ona naruszenie prywatności rolników, a wprowadzenie dodatkowych obowiązków wpłynie negatywnie na sytuację rolników, szczególnie małe gospodarstwa rodzinne – uważa Wiktor Szmulewicz.

czytaj więcej

Zwrot akcyzy za paliwo rolnicze 2023 na nowych zasadach. Terminy, stawki, wniosek

Od 1 lutego 2023 r. rolnicy mogą składać wnioski o zwrot akcyzy za paliwo rolnicze. Warto pamiętać, że od tego roku obowiązują nowe stawki „dopłat do paliwa rolniczego”. Wyjaśniamy jakie są obecnie limity, kto może złożyć wniosek i kiedy otrzyma pieniądze. Załączamy także sam wniosek do pobrania.

czytaj więcej

Zwrot akcyzy za paliwo rolnicze: Jakie będą stawki w 2023 r. i kto dostanie dopłaty?

Ceny oleju napędowego wzrosły w ciągu roku o ponad 30%. Dlatego rolnicy domagają się zwiększenia limitu zwrotu akcyzy za paliwo rolnicze. Już wiadomo jaką stawkę zaplanowano na przyszły rok. Co ciekawe, wiele wskazuje, że kolejna grupa rolników uzyska możliwość ubiegania się o tzw. dopłaty do paliwa rolniczego.

czytaj więcej

Zwrot akcyzy za paliwo rolnicze 2022 – stawki, terminy, wniosek

Od 1 sierpnia rolnicy mogą składać wnioski o zwrot akcyzy za paliwo rolnicze zużyte w gospodarstwie. Wyjaśniamy, w jakim terminie należy złożyć wniosek, jakie są obecne limity zwrotu podatku akcyzowego za paliwo oraz kto może ubiegać się o zwrot akcyzy za paliwo rolnicze. Jaki powinien być tak naprawdę limit zwrotu akcyzy, aby pokrył wzrost kosztów produkcji rolnej?

czytaj więcej

Ciągnik czołowo zderzył się ze Skodą. Rolnikowi grozi aż 60 tys. złotych kary!

W Blinowie Pierwszym pod Kraśnikiem doszło do zderzenia czołowego ciągnika z dwiema przyczepami ze Skodą. W wypadku ranny został 40-letni rolnik. Jednak naprawdę zaboli go kara jaką może go spotkać za spowodowanie wypadku.

czytaj więcej
Akcyza

Wydatki na zwrot akcyzy za paliwo rolnicze jednak bez zmian

Wzrost wydatków o 160 mln zł, a nie jak chciał Senat o 480 mln. Tak będzie w przyszłym roku wyglądał program zwrotu akcyzy zwartej w paliwie rolniczym. Rząd nie wyklucza, że zmiany jeszcze będą, ale najpierw musi znaleźć pieniądze. 

czytaj więcej
r e k l a m a
Akcyza

Będzie więcej pieniędzy na zwrot akcyzy za paliwo rolnicze?

Minister rolnictwa rozważa przyjęcie propozycji Senatu dotyczącej znacznego wzrostu wydatków na paliwo rolnicze. Henryk Kowalczyk będzie w tej sprawie rozmawiał z Premierem i ministrem finansów.

czytaj więcej

Dwie sieczkarnie do kukurydzy poszły z dymem. Jedna eksplodowała [FOTO, FILM]

W ostatnich dniach doszło do niebezpiecznych pożarów sieczkarń podczas zbioru kukurydzy. W Sokołach spłonęła doszczętnie sieczkarnia. Jeszcze groźniej wyglądał pożar w Mlewie pod Bydgoszczą, gdzie maszyna wybuchła.

czytaj więcej
Ciągnik w gospodarstwie

Ministerstwo deklaruje: mogą być kolejne wzrosty zwrotu akcyzy za paliwo rolnicze

Ministerstwo rolnictwa deklaruje, że w razie potrzeby będą kolejne ustawy ze wzrostem zwrotu akcyzy zawartej w cenie paliwa rolniczego. Na razie Sejm przystąpił do procedowania projektu, która zakład wzrost wydatków na ten cel o 160 mln zł.

czytaj więcej
Korporacje i rynek

Wystawienie faktury za zboże a kompensacja VAT

Pytanie Czytelnika: W ostatnich dniach kwietnia br. sprzedałem zboże do firmy, w której zaopatruję się w środki produkcji. Na początku maja kupiłem dużą partię nawozów sztucznych. Czy mogę wystawić fakturę za zboże w maju, aby skompensować VAT?

czytaj więcej
Ciągnik w gospodarstwie

Będą pytać ministra, co zrobił by uratować Ursusa przed upadkiem

Opozycja będzie domagać się informacji, jakie działania podjęło ministerstwo rolnictwa, aby nie dopuścić do upadku firmy „Ursus”. Ich zdaniem może to oznaczać wejście na polski rynek zagranicznych firm, które będą dyktować polskim rolnikom niekorzystne warunki cenowe. Upadłość „Ursusa” to także koniec ponad stuletniej tradycji produkcji polskich ciągników.

czytaj więcej
Akcyza

Zwrot akcyzy na paliwo powinien wzrosnąć do 126 litrów na hektar!

Producenci zbóż apelują do resortu rolnictwa o zwiększenie zwrotu akcyzy do paliwa rolniczego do 126 litrów oleju napędowego na hektar. Ich zdaniem ostatnie propozycje rząd w tym zakresie są niewystarczające.

czytaj więcej
ŁADOWANIE

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)