Będzie więcej pieniędzy na zwrot akcyzy za paliwo rolnicze?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Będzie więcej pieniędzy na zwrot akcyzy za paliwo rolnicze?

16.11.2021autor: Aleksandra Galus

Minister rolnictwa rozważa przyjęcie propozycji Senatu dotyczącej znacznego wzrostu wydatków na paliwo rolnicze. Henryk Kowalczyk będzie w tej sprawie rozmawiał z Premierem i ministrem finansów.

Zgodnie z zapowiedziami MRiRW wydatki państwa na program paliwa rolniczego miały wzrosnąć w 2022 r. o 160 mln zł. Był to jeden z elementów zaprezentowanego w maju programu Polski Ład.

 

W przesłanej potem  do Sejmu ustawie rząd zaproponował, aby zwiększyć limit zużycia oleju napędowego wykorzystywanego do prac w gospodarstwie:

  • ze 100 do 110 litrów na 1 ha użytków rolnych,
  • z 30 do 40 litrów na 1 średnią roczną dużą jednostkę przeliczeniową bydła.

 

Niespodziewany ruch Senatu

Tymczasem senatorowie Prawa i Sprawiedliwości, mimo negatywnej opinii MRiRW, wprowadzili zasadnicze zmiany do ustawy. Poprawka senatora Jana Marii Jackowskiego zakładała bowiem podniesienie wskaźników przewidzianych w nowelizacji ustawy, stosowanych do określenia rocznego limitu zwrotu, ze 110 do 130 (w odniesieniu do gruntów rolnych) oraz z 40 do 60 (w odniesieniu do jednostek przeliczeniowych bydła). Kolejna poprawka zakładała wzrost wydatków na ten cel o 480 mln zł, a nie jak planował rząd o 160 mln zł.

 

r e k l a m a

Decyzja po konsultacji z Premierem

Minister Henryk Kowalczyk dał właśnie nadzieję, że takie zmiany zaakceptuje ostatecznie Sejm, który rozpoczyna obrady we wtorek. – Będę rozmawiał z premierem i ministrem finansów na ten temat, żeby w tej sytuacji rolnictwa tej poprawki nie odrzucać. Natomiast to wymaga pieniędzy. W budżecie jest na razie zapisane na 110 litrów. Ja nie mogę teraz deklarować jednoznacznie dopiero po rozmowie z premierem i ministrem finansów mogę o tym powiedzieć – mówił w ostatnią środę w Senacie wicepremier i minister rolnictwa Henryk Kowalczyk.

 

Zgodnie z opinią związkowców

Senatorowie podczas składania swoich poprawek powoływali się na opinię m.in. NSZZ „Solidarność” Rolników Indywidualnych. Także Polskie Związek Producentów Roślin Zbożowych wielokrotnie apelował o wzrost wydatków na program paliwa rolniczego. Powoływano się wtedy na ekspertyz Instytut Budownictwa, Mechanizacji i Elektryfikacji Rolnictwa.

 

Teraz Sejm

Już we wtorek sprawą uchwały Senatu w sprawie rozszerzenia programu paliwa rolniczego zajmie się sejmowa komisja finansów publicznych oraz komisja rolnictwa, które wydadzą swoje opinie. Ostateczne głosowanie odbędzie się na posiedzeniu plenarnym Sejmu, które kończy się w środę.

 

WK

 

autor Aleksandra Galus

Aleksandra Galus

<p>redaktor, specjalista ds. automatyzacji treści</p>

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Akcyza

Wydatki na zwrot akcyzy za paliwo rolnicze jednak bez zmian

Wzrost wydatków o 160 mln zł, a nie jak chciał Senat o 480 mln. Tak będzie w przyszłym roku wyglądał program zwrotu akcyzy zwartej w paliwie rolniczym. Rząd nie wyklucza, że zmiany jeszcze będą, ale najpierw musi znaleźć pieniądze. 

czytaj więcej
Akcyza

Zwrot akcyzy na paliwo powinien wzrosnąć do 126 litrów na hektar!

Producenci zbóż apelują do resortu rolnictwa o zwiększenie zwrotu akcyzy do paliwa rolniczego do 126 litrów oleju napędowego na hektar. Ich zdaniem ostatnie propozycje rząd w tym zakresie są niewystarczające.

czytaj więcej
Akcyza

Zwrot akcyzy za paliwo rolnicze wzrośnie ze 100 do 110 litrów na hektar?

Ministerstwo rolnictwa przygotowuje ustawę, która zakłada wzrost wydatków na program paliwa rolniczego. Zwrot akcyzy na paliwo ma wzrosnąć z 100 do 110 litrów na hektar. To jeden z elementów rządowego programu „Polski Ład”.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)