Ciągnik czołowo zderzył się ze Skodą. Rolnikowi grozi aż 60 tys. złotych kary!
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Ciągnik czołowo zderzył się ze Skodą. Rolnikowi grozi aż 60 tys. złotych kary!

20.07.2022

W Blinowie Pierwszym pod Kraśnikiem doszło do zderzenia czołowego ciągnika z dwiema przyczepami ze Skodą. W wypadku ranny został 40-letni rolnik. Jednak naprawdę zaboli go kara jaką może go spotkać za spowodowanie wypadku.

Kraśnik: Ciągnik czołowo zderzył się ze skodą w Blinowie Pierwszym

Do czołowego zderzenia ciągnika rolniczego z przyczepą wyładowaną po brzegi drewnem oraz samochodu osobowego doszło 18 lipca w Blinowie Pierwszym (woj. lubelskie).  Służby ratunkowe informację o wypadku otrzymały około godziny 17. Na miejscu oprócz policji i straży pożarnej pojawiła się załoga pogotowia, która zabrała do szpitala kierującego traktorem. 40-latek doznał niegroźnych obrażeń ciała. Żadnych obrażeń natomiast nie odniosły osoby podróżujące skodą.

Jak doszło do wypadku ciągnika i osobówki?

Pracujący na miejscu funkcjonariusze policji ustalili przebieg zdarzenia drogowego z udziałem pojazdów. Ciągnik z przyczepą z drewnem jechał z górki, w przeciwnym kierunku poruszał się samochód osobowy. Na łuku drogi traktorzysta przekroczył oś jezdni i zderzył się z prawidłowo jadącą skodą, a następnie przewrócił się na lewy bok.

W toku dalszych czynności okazało się, że traktorzysta nie tylko jechał za szybko, ale także „na podwójnym gazie”. Badanie alkomatem wykazało u niego 2 promile w organizmie.

Jaka kara może dotknąć pijanego traktorzystę?

Jak mężczyzna wyjdzie ze szpitala zostaną mu przedstawione zarzuty. 40-latkowi grozi:

  • kara pozbawienia wolności do 2 lat,
  • utrata uprawnień na czas do 15 lat; 
  • wysokie kary finansowe: od 5 do 60 tys. zł.

Michał Czubak
Fot. KPP Kraśnik

CZYTAJ CAŁY ARTYKUŁ W www.tygodnik-rolniczy.pl
r e k l a m a

Jakiej wysokości i dla kogo wsparcie finansowe z KPO w 2022 r.?

01.09.2022

W ostatnich miesiącach 2022 roku planowane są pierwsze konkursy w ramach zaakceptowanego przez Komisję Europejską Krajowego Planu Odbudowy. W ich gronie przewidziana została również pomoc dla rolników prowadzących rolniczy handel detaliczny czy sprzedaż bezpośrednią. Czego dotyczyło będzie wsparcie w zakresie tego przedsięwzięcia?

Czy potwierdzone są już pieniądze z KPO?

Mimo wstępnego zatwierdzenia przez Brukselę Krajowego Planu Odbudowy, który został złożony do rozpatrzenia przez Polskę, jak na razie nie ma pewnych informacji. Warunkiem wypłacenia środków finansowych jest spełnienie przez Polski aż 115 kamieni milowych, które odnoszą się do wszystkich komponentów KPO. Przykładowym kamieniem milowym jest konieczność dokonania reformy całego polskiego systemu podatkowego, czy wzrost OZE. Mnogość warunków pozostaje do spełnienia, w związku z czym rząd nie jest pewny, na ile może liczyć na wsparcie finansowe z KPO w budżecie na 2023 rok. Należy jednak zauważyć, że pierwsze projekty finansowe z Krajowego Planu Odbudowy już wystartowały, a w nadchodzących miesiącach podążą za nimi inne- też te adresowane do rolników.

Co mogą zyskać rolnicy?

Zgodnie ze stanowiskiem Wielkopolskiej Izby Rolniczej, w 2022 roku wystartuje pomoc dla rolników, którzy prowadzą RHD lub sprzedaż bezpośrednią. W zakresie tego wsparcia rolnicy mogą liczyć na pomoc przy:
  • tworzeniu lub modernizacji miejsc przeznaczonych do przetwarzania, przechowywania i przygotowania do sprzedaży przez rolników produktów rolnych, rybołówstwa i akwakultury, wraz z wyposażeniem stacjonarnych i ruchomych linii produkcyjnych, zakupem nowych maszyn i urządzeń do przetwarzania i przechowywania tych produktów, budowy lub rozbudowy infrastruktury wykorzystywanej w procesie przetwarzania tych produktów, 
  • tworzeniu lub modernizacji miejsc przeznaczonych do prowadzenia sprzedaży produktów rolnych, spożywczych, rybołówstwa i akwakultury dla konsumenta końcowego, w tym położonych na terenie gospodarstwa rolnego, na placach targowych i w miejscach obsługi podróżnych, o których mowa w przepisach o drogach publicznych.

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa zajmie się przyjmowaniem wniosków o dotacje. Przewiduje się, że już w październiku lub listopadzie rozpocznie się nabór.

Jakie warunki należy spełnić, by otrzymać wsparcie na RHD z KPO?

CZYTAJ ARTYKUŁ
r e k l a m a

Wciąż w mocy prawnej pozostają serwituty-darmowe łąki kośne i drewno dla wybranych!

29.08.2022

Chłopi z dworem nie mogli dojść do porozumienia i wybuchały między nimi konflikty w kwestii serwitutów chłopskich przez długi czas. Część społeczeństwa uważała, że wprowadzają one niesprawiedliwy rozkład gruntów, a zdaniem innych utrudniały przeprowadzenie reformy rolnej i położenie kresu gospodarce bezugorowej. Kto w obecnych czasach korzysta z serwitutów?

Część rolników i mieszkańców wsi jest do teraz uprawnione do bezpłatnego korzystania z drewna z lasów znajdujących się w okolicy oraz wypasania zwierząt, ponieważ nadane przez Cara Aleksandra II Romanowa prawo w drugiej połowie XIX w. jest nadal w mocy prawnej. Część praw zmieniło swoje brzmienie, a niektóre z nich obowiązuje do dzisiaj i powoduje konflikty.

Czym są serwituty i kto pozostaje uprawniony?

Zgodnie z doniesieniami medialnymi, kilkaset osób pozostaje uprawnionych do poboru drewna i wypasu zwierząt. Zgodnie z treścią publikacji, której autorem jest Jerzy Szumski, dot. serwitutów w guberni łomżyńskiej z 1989 r, w 1912 r. ponad 350 tys. gospodarstw posiadało uprawnienia do korzystania z serwitutów. Obecnie, tylko niewielka grupa jest uprawniona do korzystania z nadzwyczajnych przywilejów ustroju feudalnego.

Serwituty- uprawnienia chłopów do korzystania z dworskich łąk i pastwisk oraz lasów, wywodzące się z okresu feudalnego- można ugrupować następująco:
  • Pastwiskowy (najbardziej powszechny)
  • opału,
  • budulca,
  • ściółki.

Nie udało się całościowo zlikwidować serwitutów?

CZYTAJ ARTYKUŁ

Zmaganie z antybiotykami

29.07.2022

W treści krajowego Planu Strategicznego WPR wpisano zasadę ,,Tak mało jak to konieczne” w kontekście stosowania antybiotyków. Nowe regulacje będą skutkowały karami za stosowanie ich w sposób niewłaściwy, jak i obligatoryjne prowadzenie elektronicznej książki zdrowia zwierząt. Celem redukcyjnym Polski do 2030 r. jest zmniejszenie wykorzystywania antybiotyków o 10%.

Do krajowego planu Strategicznego Wspólnej Polityki Rolnej wpisane zostały informacje dotyczące postępującego zjawiska antybiotykoodporności i wskazanymi w EZŁ- Europejskim Zielonym Ładzie- aspiracjami do uszczuplenia stosowania środków przeciwdrobnoustrojowych.

Europejski Zielony Ład stawia na dobrostan

Zmniejszenie zużycia antybiotyków podczas hodowli zwierząt gospodarskich będzie działała zgodnie z dewizą o brzmieniu „tak mało jak to konieczne”. W strategii „Od pola do stołu”, która jest składnikiem Europejskiego Zielonego Ładu, zdefiniowano bardzo ambitne cele przykładowo w tematykach ulepszenia dobrostanu zwierząt oraz zmniejszenia zużycia antybiotyków w produkcji zwierzęcej. - Kwestia dobrostanu zwierząt staje się ważnym zagadnieniem w Polsce, zarówno ze względu na rosnące oczekiwania konsumentów co do konieczności utrzymywania zwierząt we właściwych warunkach ale także z uwagi na potrzebę prowadzenia bardziej zrównoważonej produkcji zwierzęcej. Chów przewyższający minimalne, i określone w przepisach wymogi, bardzo często jest związany z wyższymi kosztami produkcji, w tym z nakładami pracy. Spowodowane to jest głównie niższą obsadą w budynkach inwentarskich, które przy takich samych parametrach wielkości fizycznej budynku oznaczają mniejszą wydajność -czytamy w treści w polskiego Planu Strategicznego WPR.

Restrykcje stosowania antybiotyków poprzez dobrostan zwierząt?

CZYTAJ ARTYKUŁ

Przeczytaj także

14-latek poważnie ranny podczas prac polowych. Wpadł pod traktor

W Mijanowie pod Gnieznem (woj. wielkopolskie) podczas prac polowych ranny został około 14-letni chłopiec. Dziecko zostało przejechane przez ciągnik rolniczy. Okoliczności wypadku wyjaśnia gnieźnieńska policja.

czytaj więcej

49-letni traktorzysta poszedł kupić wódkę i czteropak piwa. To był początek jego ogromnych kłopotów

Pijany w sztok traktorzysta chciał się jeszcze „doprawić” i ciągnikiem rolniczym ruszył do sklepu po kolejną wódkę i czteropak piwa. Spod sklepu zgarnęli go policjanci. Wcześniej 49-latek zaliczył soczysty upadek.

czytaj więcej

Fatalne zderzenie Mercedesa z ciągnikiem Claas. Jedna osoba zginęła [FOTO]

W sobotę w godzinach wieczornych w Sadkowie (woj. dolnośląskie) doszło do wypadku. Zderzenie Mercedesa z ciągnikiem rolniczym Claas z agregatem siewnym zakończyło się śmiercią kierowcy samochodu osobowego.

czytaj więcej
r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)