Wystawienie faktury za zboże a kompensacja VAT
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Wystawienie faktury za zboże a kompensacja VAT

06.08.2021

Pytanie Czytelnika: W ostatnich dniach kwietnia br. sprzedałem zboże do firmy, w której zaopatruję się w środki produkcji. Na początku maja kupiłem dużą partię nawozów sztucznych. Czy mogę wystawić fakturę za zboże w maju, aby skompensować VAT?

Należy odróżnić moment wystawienia faktury za sprzedaż od momentu powstania obowiązku podatkowego. W omawianym przypadku transakcja zbycia zboża odbyła się w kwietniu, na co są zapewne dowody księgowe, a rolnik musi wystawić fakturę VAT najpóźniej 15 dnia następnego miesiąca. Późniejsze wystawienie faktury jest wykroczeniem skarbowym i nie uprawnia do przesunięcia momentu powstania obowiązku podatkowego, który niezmiennie dotyczy miesiąca dostawy. Tak więc rolnik musi rozliczyć (odprowadzić) VAT należny do 25 maja za kwiecień.

Nieterminowe odprowadzenie VAT należnego (i w konsekwencji także złożenie wadliwej deklaracji w pliku JPKVAT) może być traktowane jako... Czytaj artykuł dalej tutaj.

r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Korporacje i rynek

Surowce rolne będą w cenie

Kiepskie oprocentowanie depozytów bankowych powoduje, że kapitał szuka sposobów do inwestycji. Wybrał znowu surowce, w tym rolne.

czytaj więcej
Korporacje i rynek

Kramp i John Deere: tu kupisz części do Claas i New Holland

Już niedługo w sieci handlowej John Deere będziesz mógł kupić części do maszyn innych marek. Jest to możliwe dzięki partnerstwie z Kramp.

czytaj więcej
Korporacje i rynek

John Deere: wielkie wewnętrzne zmiany

John Deere zakończył wewnętrzną transformację, stając się tzw. firmą Smart Industrial. Jest to jedna z największych operacji restrukturyzacyjnych w historii koncernu. Wraz z tym nastąpiły zmiany kadrowe: w Polsce nową szefową spółki jest Katarzyna Lewicka.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)