KRUS, ZUS - portal agrarlex.pl}
r e k l a m a
Partnerzy portalu

KRUS, ZUS

Uwaga rolnicy! Oszuści podszywają się pod pracowników KRUS

Kreatywność oszustów nie zna granic. Tym razem potencjalnymi ofiarami oszustw mogą paść rolnicy, do których zgłaszają się osoby podszywające się pod pracowników KRUS. W związku z doniesieniami Kasa prosi o zachowani czujności, aby nie dać się oszukać oraz okraść. Jak rolnik może potwierdzić tożsamość pracownika KRUS?

czytaj więcej

Czy praca w gospodarstwie dziadków jest wliczany do okresu ubezpieczenia w KRUS?

Po złożeniu przeze mnie wnios­ku o emeryturę rolniczą okazało się, że brakuje mi 3 miesięcy do 25 lat ubezpieczenia w KRUS. W młodości pracowałam w gospodarstwie dziadków i stryja, pomimo że zameldowana byłam w mieście. Czy tym okresem mogę uzupełnić staż wymagany do przyznania emerytury?

czytaj więcej

Twoje dziecko pobiera rentę rodzinną? Koniecznie przeczytaj

Renta rodzinna pobierana przez dzieci do osiągnięcia przez nie 18. roku życia, od 1 lipca tego roku – jak podaje KRUS – przestaje być tytułem do obejmowania dziecka ubezpieczeniem zdrowotnym.

czytaj więcej
KRUS

Emerytury rolnicze na nowych zasadach. Co i kiedy się zmieni?

Rząd chce wprowadzić zmiany w przechodzeniu rolników na emeryturę rolnicza. Zgodnie z projektem, wprowadzona zostanie możliwość uzyskania pełnej rolniczej emerytury, bez konieczności oddawania gospodarstwa w inne ręce. Jest to zmartwienie dotykające ponad 18 tysięcy rolników, którym z uwagi na prowadzenie działalności gospodarczej, zawieszono wypłatę części uzupełniającej emerytury.

czytaj więcej

Emerytura rolnicza bez przekazywania gospodarstwa. Kiedy zmiany wejdą w życie?

Rząd właśnie przyjął zmiany w ustawie o ubezpieczeniu społecznym rolników. Jeśli zmiany wejdą w życie, rolnicy będą mogli przechodzić na emeryturę bez konieczności pozbywania się gospodarstwa rolnego. Jednak rolnik dalej będzie musiał płacić składki. Od kiedy zmiany mogą wejść w życie i co jeszcze się zmieni?

czytaj więcej
Emerytura rolnika

Potrzebna pilna zmiana waloryzacji emerytur rolniczych

Solidarność Rolników Indywidualnych apeluje o pilną zmianę sposobu waloryzacji emerytur rolniczych. Zdaniem związkowców obecne przepisy są dyskryminujące dla  rolników i należy je jak najszybciej zmienić.

czytaj więcej
r e k l a m a
Emerytura rolnika

Emerytura rolnicza bez pozbywania się gospodarstwa? Tak!

Rząd rozpoczął pracę nad ustawą, która umożliwi otrzymanie emerytury rolniczej bez pozbywania się gospodarstwa. Planowany termin jej przyjęcia to drugi kwartał tego roku.

czytaj więcej

Niemal co czwarty rolnik żyje w ubóstwie. Z roku na rok jest gorzej

Z danych GUS wynika, że aż 23,5 proc. rolników żyje w ubóstwie ustawowym. Na dodatek, w ostatnich latach odsetek rodzin rolniczych, którym coraz trudniej związać koniec z końcem jeszcze się powiększył. Za ile pieniędzy muszą przeżyć?

czytaj więcej

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy na dzieci rolników w lutym 2022

Od 1 do 27 lutego można skorzystać z dodatkowego zasiłku opiekuńczego z KRUS dla dzieci rolników. Kto może ubiegać się o dodatkowe wsparcie pieniężne? Na jakich warunkach można go otrzymać?

czytaj więcej

Czy można odzyskać grunty rolne przekazane państwu za rentę?

Wiele lat temu rodzice przekazali na rzecz państwa grunty rolne za rentę. Obecnie to my je użytkujemy. Czy jest możliwość ich odzyskania?

czytaj więcej

Jaka będzie składka na KRUS za I kwartał 2022 roku?

Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego podała wysokość składek na ubezpieczenie emerytalno-rentowe oraz ubezpieczenie wypadkowe, chorobowe i macierzyńskie w I kwartale 2022 r. Ile zapłacą rolnicy na KRUS w I kwartale 2022?

czytaj więcej
KRUS

Czy KRUS będzie mógł tworzyć TUW?

Rząd planuje powołać do życia towarzystwo ubezpieczeń wzajemnych dla rolników. Prawo inicjowania tego przedsięwzięcia oraz obejmowania w nim udziałów  ma otrzymać Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego.

czytaj więcej
ŁADOWANIE
r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)