KRUS, ZUS - portal agrarlex.pl}
r e k l a m a
Partnerzy portalu

KRUS, ZUS

Emerytury rolnicze na nowych zasadach i po waloryzacji. Ile KRUS wypłaci rolnikom w 2023?

Od 1 marca zmieniają się zasady wypłacania emerytur i rent rolniczych przez KRUS. Dodatkowo od marca zaczną obowiązywać nowe stawki świadczeń emerytalnych już po waloryzacji na takich samych zasadach jak w ZUS. Na jaką emeryturę będzie mógł liczyć rolnik z 25, 30 czy 40-letnim stażem pracy w rolnictwie?

czytaj więcej

Duże zmiany w KRUS. Emerytury rolnicze wzrosną, ale mniej niż liczyli rolnicy

Sejm zmienił prawo o emeryturach rolniczych. Podstawowa emerytura rolnicza ma znacznie wzrosnąć i będzie powiązana z najniższym świadczeniem z ZUS. Ale jednak będzie od niego wciąż niższa. – Czy praca rolnika jest lżejsza i może mniej wartościowa niż praca w innym zawodzie? – dopytywali się posłowie. Co jeszcze się zmieni w emeryturach z KRUS?

czytaj więcej
Emerytura rolnika

Jaka jest średnia wysokość emerytury rolniczej?

Polscy rolnicy mogą czuć się pokrzywdzeni - mimo, że emerytowanych rolników jest coraz mniej, ich świadczenia wciąż pozostają o wiele niższe, niż emerytury z ZUS. Jaka jest średnia wysokość emerytury KRUS? 

czytaj więcej

Czy podwójna składka na KRUS będzie oznaczać wyższą emeryturę?

Część rolników ze względu na równoczesną pracę w rolnictwie i prowadzenie działalności gospodarczej opłaca podwójną składkę na ubezpieczenie emerytalno-rentowe w KRUS. Wyższy KRUS mają także rolnicy posiadający gospodarstwo powyżej 50 ha. Czy z tego tytułu mogą później liczyć na wyższą emeryturę? 

czytaj więcej

Jaka jest wysokość i termin płatności za składki w KRUS na IV kwartał 2022 roku?

Dane na ten temat na każdy kwartał publikuje Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego. Ile wynosi ona na ten kwartał?  

czytaj więcej

Uwaga rolnicy! Oszuści podszywają się pod pracowników KRUS

Kreatywność oszustów nie zna granic. Tym razem potencjalnymi ofiarami oszustw mogą paść rolnicy, do których zgłaszają się osoby podszywające się pod pracowników KRUS. W związku z doniesieniami Kasa prosi o zachowani czujności, aby nie dać się oszukać oraz okraść. Jak rolnik może potwierdzić tożsamość pracownika KRUS?

czytaj więcej
r e k l a m a

Czy praca w gospodarstwie dziadków jest wliczany do okresu ubezpieczenia w KRUS?

Po złożeniu przeze mnie wnios­ku o emeryturę rolniczą okazało się, że brakuje mi 3 miesięcy do 25 lat ubezpieczenia w KRUS. W młodości pracowałam w gospodarstwie dziadków i stryja, pomimo że zameldowana byłam w mieście. Czy tym okresem mogę uzupełnić staż wymagany do przyznania emerytury?

czytaj więcej

Twoje dziecko pobiera rentę rodzinną? Koniecznie przeczytaj

Renta rodzinna pobierana przez dzieci do osiągnięcia przez nie 18. roku życia, od 1 lipca tego roku – jak podaje KRUS – przestaje być tytułem do obejmowania dziecka ubezpieczeniem zdrowotnym.

czytaj więcej
KRUS

Emerytury rolnicze na nowych zasadach. Co i kiedy się zmieni?

Rząd chce wprowadzić zmiany w przechodzeniu rolników na emeryturę rolnicza. Zgodnie z projektem, wprowadzona zostanie możliwość uzyskania pełnej rolniczej emerytury, bez konieczności oddawania gospodarstwa w inne ręce. Jest to zmartwienie dotykające ponad 18 tysięcy rolników, którym z uwagi na prowadzenie działalności gospodarczej, zawieszono wypłatę części uzupełniającej emerytury.

czytaj więcej

Emerytura rolnicza bez przekazywania gospodarstwa. Kiedy zmiany wejdą w życie?

Rząd właśnie przyjął zmiany w ustawie o ubezpieczeniu społecznym rolników. Jeśli zmiany wejdą w życie, rolnicy będą mogli przechodzić na emeryturę bez konieczności pozbywania się gospodarstwa rolnego. Jednak rolnik dalej będzie musiał płacić składki. Od kiedy zmiany mogą wejść w życie i co jeszcze się zmieni?

czytaj więcej
Emerytura rolnika

Potrzebna pilna zmiana waloryzacji emerytur rolniczych

Solidarność Rolników Indywidualnych apeluje o pilną zmianę sposobu waloryzacji emerytur rolniczych. Zdaniem związkowców obecne przepisy są dyskryminujące dla  rolników i należy je jak najszybciej zmienić.

czytaj więcej
Emerytura rolnika

Emerytura rolnicza bez pozbywania się gospodarstwa? Tak!

Rząd rozpoczął pracę nad ustawą, która umożliwi otrzymanie emerytury rolniczej bez pozbywania się gospodarstwa. Planowany termin jej przyjęcia to drugi kwartał tego roku.

czytaj więcej
ŁADOWANIE

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)