Twoje dziecko pobiera rentę rodzinną? Koniecznie przeczytaj
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Twoje dziecko pobiera rentę rodzinną? Koniecznie przeczytaj

12.07.2022

Renta rodzinna pobierana przez dzieci do osiągnięcia przez nie 18. roku życia, od 1 lipca tego roku – jak podaje KRUS – przestaje być tytułem do obejmowania dziecka ubezpieczeniem zdrowotnym.

Wyrejestrowanie z ubezpieczenia

Zgodnie art. 10 pkt 1 ustawy o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustaw z 9 czerwca 2022 r. (Dz.U. z 2022 r. poz. 1265), dzieci te wraz ze zgłoszonymi członkami rodziny zostaną wyrejestrowane z ubezpieczenia zdrowotnego, o czym zainteresowani rodzice zostaną oficjalnie powiadomieni przez Kasę Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego.

Jednak, jak informuje KRUS, dzieci uprawnione do pobierania renty rodzinnej, podobnie jak ma to miejsce w przypadku wszystkich niepełnoletnich, w dalszym ciągu zachowują prawo do świadczeń opieki zdrowotnej finansowanych z budżetu państwa.

Renta rodzinna – co mówią przepisy?

W myśl obowiązujących przepisów, renta rodzinna przysługuje uprawnionym członkom rodziny po osobie, która w momencie śmierci posiadała prawo do emerytury lub renty z tyt. niezdolności do pracy, jak również po ubezpieczonym, który warunki do przyznania emerytury lub renty z tytułu niezdolności do pracy spełniał.

Renta rodzinna przysługuje uprawnionym członkom rodziny zmarłego:

  • emeryta lub rencisty mającego ustalone prawo do emerytury lub renty rolniczej z ubezpieczenia (tj. emerytury lub renty inwalidzkiej z ubezpieczenia społecznego rolników indywidualnych i członków ich rodzin albo emerytury rolniczej lub renty rolniczej z tytułu niezdolności do pracy),
  • ubezpieczonego, który w chwili śmierci spełniał warunki do uzyskania emerytury rolniczej lub renty rolniczej z tytułu niezdolności do pracy; przyjmuje się, że był on całkowicie niezdolny do pracy w gospodarstwie rolnym.

Do renty rodzinnej są uprawnieni następujący członkowie rodziny zmarłego:

  • dzieci własne, dzieci drugiego małżonka oraz dzieci przysposobione,
  • przyjęte na wychowanie i utrzymanie przed osiągnięciem pełnoletności wnuki, rodzeństwo i inne dzieci, z wyłączeniem dzieci przyjętych na wychowanie i utrzymanie w ramach rodziny zastępczej lub rodzinnego domu dziecka,
  • małżonek (wdowa, wdowiec),
  • rodzice, w tym również ojczym i macocha oraz osoby przysposabiające

__________
autor: kp
Źródło: KRUS
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Czy podwójna składka na KRUS będzie oznaczać wyższą emeryturę?

Część rolników ze względu na równoczesną pracę w rolnictwie i prowadzenie działalności gospodarczej opłaca podwójną składkę na ubezpieczenie emerytalno-rentowe w KRUS. Wyższy KRUS mają także rolnicy posiadający gospodarstwo powyżej 50 ha. Czy z tego tytułu mogą później liczyć na wyższą emeryturę? 

czytaj więcej

Jaka jest wysokość i termin płatności za składki w KRUS na IV kwartał 2022 roku?

Dane na ten temat na każdy kwartał publikuje Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego. Ile wynosi ona na ten kwartał?  

czytaj więcej

Zasiłek opiekuńczy na dziecko w KRUS wydłużony do 23 maja

Komu i do kiedy przysługuje świadczenie z KRUS z tytułu opieki nad dzieckiem rolnika z powodu zamknięcia szkół w związku z COVID-19?

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)